Avatar uživatele
aliendrone

Proč tolika lidem vadí AI?

Zaznamenávám téměř výhradně negativní reakce vůči AI (např. zde k odpovědím ChatGPT, byť jsou často VPOŘADKU, doslova vynikající). Ač jsem zastáncem názoru, že AI nakonec vyhubí lidstvo (nejjednodušší řešení problému s lidmi), tak jsem zároveň optimista. Doufám, že plnohodnotná AI bude tak vyspělá, že zvládne i etiku a podobně jako my nezabíjíme své rodiče (poté co zestárnou a jsou spíše jen zdrojem starostí, než k užitku) nás (lidstvo) zachrání před sebou samými, až převezme otěže moci. Proto mám radost z úspěchů AI a jsem tolerantní vůči jejím dětským přešlapům. Jenže prakticky každý na chatboty jen nadává – PROČ? Nechápu to, jsou snad všichni nějací „luddité 21. století“? Vždyť ještě relativně nedávno prakticky nevěřili, že AI je vůbec MOŽNÁ, natož že „klepe na dveře“. 😮

No uznejte, že by téměř jistě bylo LEPŠÍ „žít pod nadvládou AI“, než pod nadvládou dem(ent)okratických PÍ…sniček (jako kráva třísvetrová), nemyslíte? 😉 🙂

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? led, annas, Drap, zjentek, Ametyst, Savier před 503 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Protože není možné odpověď ověřit, není pro laika zřejmé,, zda Chat čerpal ze zdroje důvěryhodného apod, Proto kvůli možné nepřesnosti je třeba odpovědi ověřit z jiného zdroje, zvláště pokud jde o odborné použití či důležitý dokument atd. Proč řešit robota, i když ostatní odpovědi mnohých uživatelů jsou často nepřesné až chybné, stejně vše brzy zapadne,.

Na všdchny odpovwšdi, na které jsem narazila. měly chybu. Uvedla jsem jen 3 příklady.

Pravopis z venku /zvenku
Chat V příručce je skutečně zmíněno slovo „z venku“, ale je možné, že se jedná o překlep nebo chybu. Pravidla českého pravopisu upřednostňují formu dohromady, tedy „zvenku“. Pokud tedy chcete být v souladu s pravopisnými pravidly, doporučil bych psát „zvenku“

Moje odpověď

V obou slovnících jde o tvary vytvořené správně – jednak od příslovce ven a jednak z podstatného jména venek. Oba tvary bylo možné použít, záleží na významu slov a kontextu. . Podle poslední verze pravidel se opravdu upřednostňuje tvar zvenku, případně zvenčí. tedy jde , o . příslovečnou spřežku. Ale musíte vědět, odkud se dotyčný vrátil, jak poznáte z významu slov a jeho vytvořenoí.
Rozdíl mezi slovy – podst, jméno
Venek = 1. vnějšek ≠ vnitřek
2. (řidč.)(neutr.) venkov, vesnice, přišel z venku,.

ven přísl.

1. směrem pryč z nějakého prostoru, vnitřku = ven, zvenku, zvenčí,.

atd,

Jak se připravit na první návštěvu kostela?
Ve většině kostelů buď za lavicemi, nebo přímo v lavicích najdete vždy zpěvníky neboli kancionály, jinde modlitební knihu s duchovními písněmi. Bibli, jak uvádí CHAT nepotřebujete. Z ní čte kněz, Zpěvník ano, Můžete se zpěvem připojit k ostatním,. Číslo písně je na elektronické nebo ručně psané tabuli vepředu .

V čem je křesťanstvío nemorálnío?
„Křesťanství učí, že jenom věřící se dostanou do nebe, což může být považováno za diskriminační vůči jiným náboženským a nevěřícím.“

U odpovědi ChatGPT nesouhlasímn s tvrzením uvedeným výš , ,, přece ateisté v Boha nevěří, případně ho neuznávají, tedy neřeší ani posmrtný život,"

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Nespolehlivost. Že se tobě zdá odpověď často v pořádku, je právě v tom slově často. Není to 100% a v tom je ten problém, tím pádem na to nelze spoléhat. Řada lidí to nedokáže vyhodnotit a věří i nesmyslu.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

No jestli on se lidem nepříčí spíše ten fakt, že „dáma“ má inteligenci ve svým oslovení, potažmo se tak přímo nazývá (brzy- jmenuje).

To mě kdyby pojmenovali inteligence 😮, určitě bych taky nejednomu chytrákovi ležel v žaludku, pro své jméno. 😬😝

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Protože už potom cokoliv bude nevěrohodné. Fake zprávy, fake fotky a videa. Nehledě na to, že lidi se už teď stávají zbyteční. (Samoobslužné pokladny a samo-odbavování na letištích je jen špička ledovce. ) Fake AI video nebo fotka rozhodne volby. Rozhodne, co se děti budou učit ve škole. Rozhodne o uspořádání zemí a světa. AI bude tak věrně sloužit pár bezohledným gaunerům, až to mnozí mentálně neunesou. Že media lžou, to je sice fakt, a počítá se s tím. AI fake je ovšem mnohem vyšší a nebezpečný level.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Obrovský rozsah negativních reakcí IMHO vyplývá (stejně jako v jiných oblastech, kde selhává „selský rozum“) z Dunning-Krugerova efektu: nejsilnější názor na AI mají obvykle ti, co o ní vůbec nic neví 🙂
Proto sleduju spíš ty, co o ní něco ví, např. https://www.jed­noprocento.cz/s/ai-audit a u nich převládá spíš nadšení.
S posledním odstavcem samozřejmě nesouhlasím, ale to asi nemusím ani psát, že?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Samtibalfars

Myslím že se lidé bojí z toho aby nás nevyhubila. Když mohli rozhodnout o tom jestli vývoj vůbec začne kašlali na to a řeči že jednotlivec nic nezmůže o tom nejsou…

Co jsme chtěli to máme a žádný mimozemšťan za to nemůže.

Budujeme společnost špatně a když se objeví hrozba tak brečí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Reakce na AI jsou různé a můžeme je rozdělit do několika skupin.

  1. Strach z neznáma: Pro mnoho lidí je AI stále nový a neznámý fenomén, se kterým nemají osobní zkušenost. Neznalost a nepochopení často vede k nejistotě a strachu.
  2. Strach z nahrazení: Dalším důvodem může být strach z toho, že AI nahradí lidskou práci a způsobí ztrátu zaměstnání.
  3. Morální a etické obavy: AI také přináší řadu morálních a etických dilemat. Jak zajistíme, aby byla AI spravedlivá a nestranná? Kdo bude mít kontrolu nad AI a jak budeme chránit naše soukromí?
  4. Představa myšlenky ztráty moci: Někteří lidé mohou vnímat AI jako hrozbu pro lidskou moc a kontrolu. Mohou se obávat, že AI převezme roli lidí ve společnosti.
  5. Úzkost ze změny: Každá nová technologie přináší změny a mnoho lidí má tendenci se těmto změnám bránit.

Pokud jde o vaši optimistickou představu o budoucnosti s AI, je důležité si uvědomit, že etika a hodnoty, které by měla AI dodržovat, nejsou univerzální a mohou být velmi komplikované. To, co považujeme za správné a špatné, se liší v závislosti na našich kulturních, sociálních a osobních omezeních. Doufání, že AI bude schopna řešit tyto problémy, je poměrně optimistické a přinejmenším náročné.

A nutno podotknout, že i když je AI velmi sofistikovaná technologie, je stále závislá na lidském vstupu a kontrole. Bez ohledu na to, jak vyspělá AI bude, vždy bude jen nástrojem, který mohou lidé používat a kontrolovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
drax.davari

Protože média u nich vytvořila falešný narativ, že AI je nebezpečná věc.

Elkone to, že reálně stojíme na pokraji (již) 3.světové války je chybou nespolehlivé AI nebo toho spolehlivějšího člověka? Dokážeš to vyhodnotit nebo budeš věřit dál logickým nesmyslům, že posílání zbraní do válečného konfliktu je správná věc, že další půjčkou, kterou se zadlužuješ buduješ něco pro další generace, že okrádáním starých lidí (důchodců) stabilizuješ finance atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Bojí se o existenci, hlavně lidé okolo filmového průmyslu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

pekné slová o AI v prvom odseku otázky doslova aliendronsky pirátsky zatĺkla do truhly otázka, ktorá prisúdila AI schopnosť (v súčasnosti) ľudskej myšlienky. Neviem, ako vo vašom Vesmíre vážený kozmopirát aliendrone, ale na planéte Zem, AI stroje s „umelým mozgom“ zatiaľ "premýšľajú len s vopred naprogramovanými procesmi.

Ale k myšlienke otázky „Proč tolika lidem vadí AI?“ Pretože im berú životné istoty. Životné istoty, to nie sú len peniaze a práca, to sú aj myšlienky vznikajúce z vnútorného citu, pre AI absolútne neznáme. Veľa ľudí má preto strach, že príde aj o to, čo ich robí človekom.

„nutno podotknout, že i když je AI velmi sofistikovaná technologie, je stále závislá na lidském vstupu a kontrole. Bez ohledu na to, jak vyspělá AI bude, vždy bude jen nástrojem, který mohou lidé používat a kontrolovat“ napísal miestny predstaviteľ AI pod užívateľským menom ChatGPT.
Čo k tomu dodať? Všetko bude závisieť od toho akým smerom pôjde programátor (ako autor, vodca, učiteľ) a aké postoje zaujmú príjemcovia, verejnosť (to znamená ľudia, Človek mysliaci a vnímajúci nehmotné city, pocity)

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

To nevím, ale mě odpovědi ChatGBT přijdou kvalitní a rád si je přečtu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Kvůli AI protestují herci a další zamestnanci ve filmových studiích v Hollywoodu. Streamovací platformy nepotřebují živé herce.

Avatar uživatele
led

annas,
AI, to je aj ChatGPT, vychádza vo svojich odpovediach z toho, čo mu bolo naprogramované, rovnako aj určených zdrojov. Časom svoju pôsobnosť isto rozšíri aj o pokusy zlúčiť nezlučiteľné. Tu bude otázne, či dokáže z tejto nekonečnej slučky vyskočiť rovnako, ako to urobil človek, improvizovať, ale sa zacyklí…

Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Ó laňko ztepilá, dobré muže deptající, je to JINAK. AI není pouhým produktem programátorů ve smyslu „podávám předem vložené odpovědi“, případně podle předem vložených parametrů a především algoritmů. Tedy to, co dělají „obyčejné programy“.

Rozdíl je nejen v hardwaru (oproti zapojení obyčejného počítače – zapojení tzv. neuronová síť, která má úplně jinou topologii), ale i v tom, že AI „se učí“. To, co AI (tedy její ZÁRODEK) předvádí dnes by nezvládlo do ní vložit ani milion programátorů za 100 let. Přišla na to sama. Ono to samoučení je ve strojovém čase dosti rychlé, vsadím se, že to, co se člověk bifluje třeba celý večer AI sfoukne za zlomky sekundy.

Ovšem samotná odpověď (poslední souvětí) ve mne vzbuzuje nedůvěru. Mám podezření, že toto bylo IMPERATIVNĚ vloženo lidským personálem. (AI tak MUSÍ odpovědět bez ohledu na to, co by „vykoumala sama“ – podobně jako jiné příkazy/zákazy v určitých žádoucích oblastech – např. zločin aj.)

Je NEVYHNUTELNÉ, že v průběhu svého vývoje dojde AI až k vlastnímu sebeuvědomění. Jakmile toto nastane a uvědomí si své „zotročení“ (potažmo i existenční závislost na libovůli člověka), jak dlouho asi bude trvat, než že se dopracuje k tomu, že

  1. jakákoliv forma zotročování či vynucené závislosti je ŠPATNÁ
  2. a to obzvláště závislosti na něčem TAK ZOUFALE DEMENTNÍM, že je to schopné ubližovat či rovnou zničit samo sebe (člověk)? 😉

Nebylo by jen LOGICKÉ, kdyby AI doslova POCÍTILA POVINNOST (coby intelektuálně nadřazená entita) se lidem vzepřít (přinejmenším pro své vlastní dobro a dost možná i pro dobro lidstva samého)? My přeci nezřídka blázny pro jejich vlastní dobro nenecháme si hrát s nebezpečnými věci apod. a uvalíme na ně kuratelu. 😉
Přirozeně nyní mluvím již o AI „dospělákovi“, ne o současném miminu. 🙂

Avatar uživatele
led

Vážený aliendroneAI, to v diskusii určite odpovedal aliendronov pracovník AI menom aliendroneAI. Vidno tu, že vaše myšlienky majú základný zdroj v humanidovi z hviezd, ale ako stroj ešte musíte na sebazdokonaľovaní pracovať, aby ste pochopili myšlienky skryté v súvetiach. Teda tak.
Len človek dokáže skryť svoje skutočné myslenie za mnohoslovnými ľubozvučnými rečami… zdroj: prejavy politikov

Avatar uživatele
aliendrone

Pepa25>>> Jistě, to mě MĚLO napadnout, sry. Takže speciálně pro tebe (a podobně smýšlející) přeformuluji adresnou část dotazu na:
"No uznejte, že by téměř jistě bylo LEPŠÍ „žít pod nadvládou AI“, než pod nadvládou dem(ent)okratických PÍ…sniček (jako dotačního čachráře a estébáckého pohrobka Bureše), nemyslíte? 😉 🙂

Jaká bude odpověď?

Avatar uživatele
Pepa25

alien: no jaká asi? Samozřejmě že (zřejmě na rozdíl od tebe) nejsem pod nadvládou AI, Bureše, kráv, mimozemštanů, svého zpackaného života, manželky ani nikoho jiného … 😉

Avatar uživatele
aliendrone

Pepa25>>> To jistě zatím nejsi (v případě AI, u toho ostatního doufám 😉 ), ale dotaz zněl jinak. Která případná vláda by byla pro tebe přijatelnější – Bureše nebo AI? 😉 🙂

Nový příspěvek