Avatar uživatele
tituly

Směňují směnárny běžně i mince?

Všiml jsem si, že mám doma spoustu euromincí. Od 2 eur až po drobné centy. Dohromady celkem dost.

Vím, že je směňují, ale kdysi jsem slyšel, že neradi.

Bývají ochotní nebo mi nemusí vyhovět, když tam příjdu se sáčkem plným mincí.

Zajímavá 0 před 310 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Ne, běžně ne, navíc mohou za to chvít poměrně velký poplatek. Rozhodně je to lepší utratit nebo prodat někomu, kdo má možnost přímo mince utratit. Třeba já jsem za euromince velmi rád (drobných není nikdy dost, i když v Německu se dá dobře platit kartou i parkování atd.) a jsem domluvený s naším kostelníkem, že je odkupu za běžný kurz EUR, pokud nám je někdo do sbírky hodí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Nikdy jsem takovou směnárnu neviděl, ale kdoví? Jisté je, že jsem neviděl VŠECHNO, tudíž MOŽNÁ nějaká existuje, připustit to musím. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cappuccino

Spis se zeptej v obchode, kde se da platit eury. Ti jsou za drobne vetsinou radi.
Nebo nekdo, kdo jede do zahranici, treba na Slovensko.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Vo väčšine zmenární 1–2 centové mince neberú! Banky vám pri zamieňaní na EUR dajú mince od 5 centov hore, ale mince EUR pri menení na inú menu neberú. Pri cestách do zahraničia, mince potešia, aspoň netreba hneď rozmieňať papierové.
Ale pozor! Overte si, či vaše mince majú kúpnu hodnotu. Vo veľa štátoch EU 1–2 centové mince neplatia, ani ich neberú, aj keď ceny sú v nich udávané. Platby v hotovosti sa zaokrúhľujú až vo výslednej hodnote takto:
1–2 centy smerom dole k nižšej 10 centovke, 3–7 centov smerom k hodnote 5 centov, 8–9 smerom hore k vyššej 10-centovke. Nezaokrúhľuje sa len pri platbách cez kartu, alebo bankový účet
.
Rovnako ani predajcovia už nesmú vydávať 1–2 centové mince, aj keď to niekedy robia.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Vše záleží na konkrétní směnárně. Některé směnárny skutečně mohou preferovat bankovky před mincemi a odmítnou směnit velké množství mincí. Jinde mohou účtovat poplatek za směnu mincí, nebo směnu mincí úplně odmítnout. Je však také dost směnáren, které mince bez problému přijmou. Doporučuji se předem informovat přímo u konkrétní směnárny.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tituly

Tak už jsem směnil. Bez problémů, dokonce bez poplatků. Akorát nejnižší mince, kterou brali, bylo 50 centů, to mě trochu naštvalo, protože zrovna 20centových mám nejvíc.

Avatar uživatele
led

tituly, šťastný človeče, kde vám vymenili drobné?

Avatar uživatele
tituly

@led:

Ve směnárně. 😂 Město neudám, je malé a nevěřím internetovým cizákům.

Avatar uživatele
led

tituly,
chcela som len vedieť, ktorá banka, alebo vekslák „Chceš bony, ňáký bony?" https://www.csfd­.sk/film/7037-bony-a-klid/prehlad/ , to robí, nie mesto a výšku vášho konta.

Nový příspěvek