Avatar uživatele
Henry1660

Je umělá inteligence jen mýtus? Co když se ji nepodařilo sestrojit a asi nikdy nepodaří?

Hovoří se o tom, že umělá intelegence může být hrozobu pro lidstvo, stroje nás ovládnnou (díky té jejich „inteligenci“), avšak já říkám, že neexistuje a ani nikdy nebude.
Možná dokáže počítač porazit nejlepšího šachistu na světě, snadno vyřeší úlohy, které člověk ne, ale to jen proto, že to člověk tomu přístroji předem nadefinoval (dělá operace, které mu umožnil dělat), uzpůsobil k tomu, aby zvládl to, co chce, aby zvládl (její účel – ty výpočty atd.). Ona nedokáže myslet sama za sebe, nemá žádnou inteligenci a v silách člověka není vytvořit něco takového jako je lidská mysl/mozek s vědomím atd.

Je to jen pokročilá statistika, řídící se podle teorie náhody, pravděpodobnosti, matematiky aj. = proto umí (sama) vypočítávat a vyřešit různé úlohy (plní to, pro co ji člověk splnil a ani v nejmenším nedokáže udělat víc – myslet), jedničky a nuly, předem nadefinované operace, která jen plní úlohu, pro kterou byla stvořena. Nedokáže sama myslet a nemá vědomí. Umělá inteligence neexistuje.

Umí vyřešit něco, co člověk nedokáže, protože má „vzorce,“ předem nadefinované funkce, které jí dal člověk.

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, Kepler, Rokio, aliendrone, Answer Me před 1908 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Tak to máš asi nějaké informace z roku 1980? ;) :)
Dneska ti každý informatik řekne, že postupy, o kterých se zmiňuješ, jsou dávnou minulostí. Už dlouho se ví, že AI se nedá „naprogramovat“ (přesně jak píšeš), co ale lze, je dát ji schopnost „učit se“, vyvíjet se. Což funguje mimořádně dobře s ohledem na rychlost, s jakou výpočetní technika pracuje. To, co příroda vlastním tempem prováděla miliony let, zmákne procesor nesrovnatelně rychleji.

Dnes, kdy AI už jen „nebuší na dveře místnosti“, ale doslova se už vecpává dovnitř, jsou úvahy o tom, že AI „nikdy nebude chytrá jako člověk“ brány v OPAČNÉM smyslu, tedy že NEBUDE TAK OMEZENÁ A HLOUPÁ jako člověk. Bude prostě zcela nad možnostmi našeho „primitivního“ chápáni, prostě bezprecedentně vyšší inteligentní entita, člověk vedle ní bude na tom stejně, jako je dnes orangutan v porovnání s člověkem, o tom není žádná.

Pro představu si počti třeba tohle: http://svetel­neinfo.cz/sach-mat-lidstvo-robot-sam-sebe-za-4-hodiny-naucil-hrat-sachy-porazil-sachoveho-velmistra-tahy-ktere-dosud-nikdo-nepouzil-dusledky-jsou-desive/

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Frontinus

Umělá inteligence je vlastně oblast řešení problémů, které jsou algoritmicky ve smyslu předem připraveného deterministického algoritmu řešitelné jen obtížně, k řešení může – ale nemusí – používat nápodobu postupů, které pokládáme za inteligentní. Jako taková už umělá inteligence existuje už drahnou dobu. K tomu, co skutečně je umělá inteligene, viz například česky zpracovaná série Umělá inteligence od Maříka, Lažanské a kol.

Tvoje argumentace o omezenosti systémů platí i pro člověka. Velké množství našich funkcí je – ať se nám to líbí nebo ne – zadrátováno poměrně natvrdo. A také máme dost mizerný přepis paměti a opravu chybných vzorců, takže následky jednou zmrsklé výchovy nebo nalití si hloupostí do hlavy představují celoživotní problém. Prostě ani s naší flexibilitou to není příliš slavné.

Vytvořit „umělý mozek“ takový, že by fungoval jako lidský vč. uvědomění si sebe sama není v principu problém. Víme hodně o fungování neuronů, o podstatě neuronální plasticity a o globálním zapojení mozku s propojením se vstupy a výstupy. Problémem je spíše cena a smysl – naše počítače fungují natolik odlišně, že simulace rozsáhlé sítě neuronů (nikoliv neuronové sítě známé z IT, ty se od biologických neuronů poměrně výrazně liší) vyžaduje enormní výpočetní sílu, a jediný výstup by bylo potvrzení toho, co dnes stejně díky méně velkorysým výzkumům stejně víme poměrně bezpečně – totiž že vědomí je produkt komplikované struktury mozku.

Zdroj: https://www.da­tabazeknih.cz/se­rie/umela-inteligence-5784

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Tzv. „umělá inteligence“ zatím neexistuje, je to jen nadužívaný pojem. Mohou existovat systémy úzce specializované, které umí řešit problémy rychleji. To je ale asi tak vše. Nikdo a nikdy nenapodobí lidský mozek. Nejsme stvořitelé, ani bohové a ten ubohý tvor jménem Homo Sapiens Blbienis na to zkrátka nemá.
...... Nikdo nedokáže vytvořit nic dokonalejšího, než je sám. Hypotetický bůh musí být dost frustrovaná entita. Možná se na lidstvo už vykašlal a radši si šel zdřímnout.

Upravil/a: Kepler

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Někde jsem narazil na informaci, že se vědci usilují nahrát mozek do počítače. Neumím si to ani představit ani, pokud se jim to podaří, co bude následovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dnešní umělá inteligence je spíš takový umělý autista … umí jednu vlemi úzce specializovanou věc naprosto výborně (třeba rozeznat číslice naškrábané téměř nečitelným písmem, nebo rozpoznat tváře, věk a pohlaví osob na fotografii), na tohle umíme neuronové sítě vycvičit po dlouhých hodinách, dnech, měsících velmi dobře ale vedle toho … nic. Ta úzká specializace dnešní A.I. na řešení velmi specifických problémů je bohužel dokladem toho, že ke komplexní simulaci mozku máme stále ještě SAKRA DALEKO a bude to chtít simulovat mnohem větší počet neuronů a synapsí než s jakou pracujeme dnes na superpočítačích založených na GPU akcelerátorech. Jejich výkon se může zdát ohromný ale je naprosto nedostatečný pro komplexní A.I. … zatím. Časem se to jistě změní, až například dnešní GPU nahradíme akcelerátory na biologické bázi které budou samy o sobě de facto biologickými mozky specializovanými nikoliv na výpočty a přesouvání adresovaných bloků ale budou specializovány vyloženě na vykonávání A.I. Půjde tak de fakto o biologický mozek uvnitř počítače. Možná nepůjdeme touto cestou vůbec a svou roli sehraje nějaký převratný objev v oblasti kvantové fyziky, která má teoretický potenciál výkon počítačů posunout kupředu o mnoho mnoho řádů – zatím jen teoreticky, ale mohlo by se jednat o tak výrazné vylepšení pojetí mozku že takový kvantový mozek by už mohl být tím co ten náš skutečně jednou překoná.

Jinak v tomto bodě nesouhlasím s keplerem, člověk se při tvorbě lepších strojů nikdy neomezoval svou vlastní nedokonalostí a téměř vždy vyrobí něco co plní svůj účel v určitém ohledu lépe, než by to dokázal člověk sám, takže proč by to nemohl dokázat i u simulace neuronů a synapsí, když princip chápe a chybí mu teď už jen dostatečný výpočetní výkon 🙂 S bohem toto nemá nic společného, myslím že člověk na tohle má a dokáže jednou vyrobit inteligenci, která jej překoná, je asi jen otázkou kdy se to podaří, a tady jsem skeptik. Nemyslím si že jsme tomu už blízko, čeká nás ještě sakra dlouhá cesta a vývoj a za pár dekád se to určitě nerozlouskne.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Já souhlasím s Henrym a s Keplerem (včetně příspěvků v diskuzi),
ani podle mne umělá inteligence neexistuje a nikdy existovat nebude.

K ostatním odpovědím:
Nestálo by za to, zamyslet se nad tím, co je inteligence?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Zatím se většina jevů ze science fiction splnila. Není důvod se zastavit u toho, že AI nemá budoucnost. Samozřejmě že má. Dnes už je výzkum dokonce financován také ze soukromých peněz.

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Henry1660

Lidé sami nedokáží pochopit co to je a jak funguje lidské myšlení a vědomí natož, aby to stvořili.
To, co uvádíš pořád není myšlení ani náznak inteligence. Je to vyvinutější stroj.

Nikdo nemá umělou inteligenci, nevynelezl, nesestrojil ji (je to jen marketingový trik). Umělá inteligenci jakoby připomíná inteligenci, ale ani zdaleka jí není. Ona se neučí je to jen pokročilejší systém jedniček a nul, který ale stále jen dělá (početní) úlohy. On s epostupně propočítá k výsledku (i přes chyby – stále však jen počítání).

Stroje na bázi „umělé inteligence“ jsou anorganické a jejich všechny podněty přicházejí z venší ne z nich samotných (to učení z chyb není učení z chyb, ale stále jen ta pokročilá statistika – její proces/průběh). Nemají žádné chápání. Tyto stroje registrují spočitatelné (všechno v číslech) a pozorovatelné; nemají žádný (vnitřní) popud.
Počítač se nečím jen propočítává a dokáže se propočítat skrze chyby, protože čísla je to, pro co byl stvořen. Existuje neuvěřitelně velké číslo kolik je možných tahů v šachu, které člověk prostě není s to znát, ovládat; ale to, že je počítač umí propočítt neznamená, že se učí/myslí.

AlphaZero – to je jen ten marketingový tah, o kterém jsem se zmiňoval.

„Stroji musíte říct, co se má učit. Kreativní práce je vždy na člověku.“
vladimír Beneš, neurolog
A opakuji ten propočet není učení, i to má od člověka naprogramované.
Počítaš/stroj řeší problém (který mu taky uložil člověk), a to na základě algoritmů – (postupně) vyhledává nejlepší systém/vzorec, ale není to inteligence. Opět jen (postupné) propočty. A výpočty jsou omezené (prohledá všechny varianty/propočty, respektive to propočítá, tak nalezne správný výsledek – to je to „učení.“ nesjou to pravé zkušenosti ani učení, jen hledání výsledku na základě algoritmu.

(BTW skoro celý ten článek je vedle).

„V principu je AI simulací inteligence počítačem, respektive strojem. Může jít o inteligenci napodobující člověka, ale není to nutně podmínkou; nutné procesy zahrnují učení, aplikaci získaných znalostí pomocí předem daných pravidel (tedy něco jako uvažování) a nakonec opravování sama sebe.” Ale i to je jen na základě vzorců, čísel, statistiky. Jen vysoká procesní operace.

Nevíme jak mozek funguje, ale zcela jistě neexistuje inteligence bez mozku, AI neexistuje.

„Vývoj umělé inteligence (AI) – stroje naprogramované na provádění úkolů, které obvykle vyžadují lidskou inteligenci.” A vím že se opakuju, ale pro ten počítač to nejsou žádné nabyté znalosti, ale pro něj je to jen propčet možností/variant, jak vyřešit úlohu. Za prvé neví, co dělá, (jen hledá řešení), za druhé neuvažuje, ale propočítává a to má naprogramováno ( i když je to třeba až gigantické propočítávní v neuvěřitelně velké množství čísel).

„Co však činí inteligenci AlphaZero děsivou je to, že se šachy naučil sám za pouhé 4 hodiny. To jediné, co měl k dispozici, byla pravidla této hry a instrukce k tomu, aby se naučil jak vyhrát…” Na základě čísel. Co je na tom inteligentního. Dostal úlohu – vypočítal ji. Ano naučil se ji – ale to naučil znamená taky na základě propočtů.

Vyzrál jedině nad lidským počítáním (i kalkulačka vypočítá to, co člověk ne, když jí to zadáš = tohle je jen na vyšší úrovní).

Logické myšlení je to, co má počítač, ale znova: pro něj to není myšlení, ale počítání – dojde k nějakému závěru/výsledku, a to protože existuje nějaký omezený počet operací (i když astronomický počet), které on umí vypočítat a vyřešit to, co dostal za úkol.

AI (všetně AlphaZero) je abych to tak řekl program a program je: stanovený plán činnosti, • kroky vedoucí k předem stanovenému cíli. Má za úkol počítat (jako jakýkoli jiný počítač) a není to známkou inteligence, jen extrémně vysokých početních operací zakládajících se na paměti, násldném počítání a propočítávání = prostě celkové statistice a omezení. Pro stroj jsou šachy (aktivní) statistika. Všechno v datech, číslech, ale bez uvažování (jne hledání, které má stanovené/napro­gramované – a je fuk jestli je to primitivnější stroj anebo tzv. AI – vše má naprogramované).

Šachy = 64 polí, 2 hráči, každý má 16 figurek, z nichž každá se jinak hýbá,… to je to od čeho se odrazí, všechno v číslech, kombinace, variatny, a pak se propočítá k výsledku a vyřeší tak svou úlohu. Žádná inteligence. Stále jen jedničky a nuly.

Omlouvám se jestli je to místama špatně pocopitelné anebo jsem se špatně vyjádřil, tak to celé shrnu:
Stroj/počítač/pro­gram (AI) umí počítat líp než člověk.

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

jen marketingový tah to skutečně není. A.I. dnes zdaleka není taková jak nám ji malují sci-fi filmy ale pravdou zůstává, že se jedná o velmi odlišný způsob programování (no spíše neprogramování). Programátor který vytrénuje neuronovou síť s ohledem na její obrovský rozsah vůbec netuší jak vlastně funguje, jen vidí, že nějak funguje, ale vůbec neví jak, nedokáže tu síť pojmout, představit si, predikovat její výstupy, jako u běžného programování, to už prostě nelze, takže si to opravdu tak torchu žije vlastním životem uvnitř nesrozumitelného blackboxu/mini­mozku …

Na vašem přízpěvku mne nejvíc zaráží to vaše podivné skálopevné přesvědčení, že je to vše jen marketing a to přesto že o problematice zjevně žádné hlubší znalosti nemáte, zřejmě budete časem docela překvapen a toto své nezdolné stanovisku budete muset přehodnotit jednoduše proto, že realita se kolem vás bude ubírat jinak, navzdory vašemu podivnému přesvědčení, že to není možné 🙂

Pokud jde o vaší výtku že stroji vždy musíte definovat co se má učit, není to tak úplně pravda, ano dnes to tak děláme ale nikdo nikdy neřekl že nebude možné do role učitele posadit nikoliv program napsaný člověkem, ale jinou neuronovou síť, a tam nastane určitý významný zlom, až se ve virtuálním prostředí bude jedna síť neuronů a synapsí učit od druhé, jedna bude trénovat druhou a klasifikovat její výsledky a výstupy s ohledem na cíle které nejsou stanoveny algoritmem ale neprůhlednou spletí neuronů.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

alien: umělá inteligence bude vždy tak blbá, jak ji naprogramuje člověk. Tečka, bodka, finito. I když je schopná se sama učit, pak jen z toho, co jí poskytl člověk. Jak prosté.

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

není to tak jednoduché, bohužel tedy pro vás, protože kdybyste na to téma odpozorovali více přenášek zjistili byste že je v tom ukrytý opravdu mnohem větší potenciál, než který tomu teď v jakési podívné zaslepenosti limitně přisuzujete. Ano u běžného programování skutečně platí že program je tak blbý jako jeho vývojář, u neronových sítí ale produkt svého vývojáře vždy přeroste, vždy … žádný vývojář neví jak uvnitř funguje neuronová síť kterou pomáhal trénovat.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

tedy on to samozřejmě ví na elementární úrovni, a umí si statisticky změřit pravděpodobnost toho či onoho výstupu na základě určitých vstupních dat, ale to je tak vše … a s rostoucí složitostí a počty neuronů a vrstev se to exponenciálně komplikuje, zdánlivě to nemá žádné omezení.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Henry1660

Přesně. A ona se ani neučí, jen stále propočítává varianty při plnění úlohy, kterou má zadanou, což se jeví jako učení (ale i to má dáno člověkem). A to celé se jeví jako myšlení, ale není to jím. Není to inteligence.

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Frontinus

Heuristiky procházení stavového prostoru („propočítávání variant“) jsou třídou algoritmů označovaných jako umělá inteligence. Není to úplně správné, protože takové úlohy se často učí řešit v základních kurzech programování, ale laikům se na tom obvykle nejlépe vysvětlí, na jaké úlohy se „skutečné“ metody umělé inteligence hodí.

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Co to melete za bludy? Vždyť jsem napsal, že se AI NEDÁ naprogramovat, ale ne, to je pořád „blbá jak ji člověk naprogramuje“, chjo. :(

A Henry, co je na tom divného, že AI počítá? To má snad tralaláčkovat, když je to počítač a výpočet je jeho způsob funkce? Co si myslíš, že dělá lidský mozek? To samé co AI, také sbírá informace, následně je vyhodnocuje a dává výsledky! Nebo si snad myslíš, že do mozku „vemanuje myšlenka z božské sféry“ či tak něco? ;) :D :D

OMG! Mozek není nic jiného, než velekomplikovaný procesor, o jehož sofistikovanosti se PROZATÍM těm dnešním počítačovým procesorům jen zdá. A TAKÉ pracuje podle algoritmů, které sám vyvinul, stejně jako se AlphaZero naučila hrát šachy. Ty snad hraješ šachy díky „božskému vnuknutí“ sám od sebe ANEBO ses je musel NAUČIT? Jediný rozdíl je v tom, že ty sis pravidla přečetl, kdežto AZ je měl k dispozici od programátorů. Ale na rozdíl od tebe NEČETL žádné příručky, taktiky či strategie „jak hrát šachy“, nevěděl ani prd o tom, jak důležitý je vývin figur, čas a všechno ostatní, co se v příručkách dočteš a naučíš se, tohle AlphaZero VŠECHNO vymyslel SÁM! A nejen vymyslel, ale i fenomenálním způsobem správně aplikoval!!

Eh, je zřejmé, že nechápete ani samotný princip, jak pak můžu chtít, abyste chápali dosah těchto faktů?

Můžeš si klidně věřit, že v lidském mozku se děje něco nadpřirozeného, že myšlení (lidské) je něco non plus ultra, můžeš věřit čemu chceš – to je princip víry. Oni byli i lidé (a NEMÁLO!), kteří mysleli, že Země je placatá a že NIKDY nemůže letět letoun těžší než vzduch. ;) :D :D

http://e-republika.cz/ar­ticle3888-%C4%8Capk%C5%AFv-R-U-R-vykro%C4%8Dil-do-sv%C4%9Bta-ale-Facebook-ho-zatim-vypnul

před 1907 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

tady skutečně souhlasím s aliendrone, pánové Henry1660 a kupodivu i Kepler tu bohužel demonstrují jen typickou dobovou zaslepenost a přezíravost k něčemu co nemají až tak dobře nastudované. A projevuje se to tím, že uvádíte už elementární tvrzení která jsou jednoznačně špatně. A je to škoda, protože jsem si jistý, že kdybyste se tomu více prostoru k dovzdělání věnovali, uchvátilo by vás to teoretickými možnostmi, které to už dnes odkrývá a které v tom skutečně jsou, není to jen marketing – marketing to zneužívá, a řadu tvrzení přehání, to ano, ale je za tím skutečně mnohem víc než si myslíte a nejspíš i víc než si dnes umí ti blbouni z marketingového představit a navymejšlet.

před 1903 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

ge0rge>>> Máš recht, já osobně si dokonce myslím, že na klasických procesorech (včetně využití výkonu GPU) plnohodnotná AI nikdy běžet nebude, jsou prostě příliš primitivní. A i když nás výrobci ohromují počtem zapojených tranzistorů na čipu, STEJNĚ je to jen zlomek počtu neuronů v mozku a o komplikovanosti zapojení ani nemá smysl mluvit (když jediný neuron má od několika desítek až po TISÍC synapsí!)

Nicméně mílovými kroky postupuje výzkum v kvantových počítačích (jakkoliv to, co dnes vyrábíme a čemu se typicky jak píšeš marketingově říká „kvantový počítač“ má ke skutečnému kvanťáku asi jako Bleriotova plečka k Airbusu A380.

Nemá smysl lidi přesvědčovat – pamatuji doby, když jsem pomocí Atari 800 a jednojehličkové tiskárny BT-100 [JEDNOJEHLIČKOVÉ!! ;) :D] vytiskl za nějakých 5 minut hrubou černobílou textovou stránku (óóóó – ta HYPERMODERNA) a tvrdil jsem, že se ještě dožijeme doby, kdy se počítače budou používat zcela běžně (v době, kdy zde byly spíš jen sálové počítače obsluhované tlupu kybernetiků), tak se mi všichni vysmáli, co že jsem to za hloupé pako. A to se vší skromností podotýkám, že ani já jsem si nedovedl představit JAK MOC budou počítače rozšířené a zlidovělé – vidět tenkrát dnešek, tak bych navzdory vší progresivitě asi čuměl s otevřenou hubou na Facebook, obecně internet, hry, kancelářské balíky atd. ;) :D :D

Nelze to úplnému laikovi seriózně vysvětlit jakkoliv rozumnou stručnou formou, když ani obvykle neví, co je hradlo (logický člen) či Booleova algebra, natož vysvětlovat, co je to princip neuronové sítě. To je stejně marné, jako se pokoušet objasnit co je to černá díra (jakkoliv o nich dnes kdejaké stehno v TV plká, aniž by mělo alespoň základní ponětí V SOUVISLOSTECH vocovreálugo). ;) :D

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek