Avatar uživatele
Lurius

Znáte nějaká umělecká díla, která se pojí s autorovou smrtí?

Třeba pro jejich dokončení autor obětoval vlastní život?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 150 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je plno takových děl, při kterých autor zemřel (záhy po dokončení nebo ještě předtím). Hlavně i třeba v literatuře je to běžné – spousta nedokončených románů aj. Totéž samozřejmě i v hudbě.
Ale že by za to někdo přímo položil život, tak to nevím.
U spousty umělců (hlavně malířů) se jejich díla proslaví právě až po autorově smrti, kdy mnohdy nabydou na ceně a popularitě.
Mnozí byli za svá díla popraveni.
Kteří architekti myslím zemřeli přímo na stavbě (ale nevzpomenu si kteří).

Známé je třeba Mozartovo Requiem, které tvořil na smrtelné posteli, s posledních sil a během tvorby zemřel (taky zajímavé, že je to zrovna REKVIEM – tedy mše za zemřelého :D). To je podle mě dobrý příklad, protože prý na tom pracoval až skoro do smrti, což ho navíc mohlo dost vysilovat.
10. symfonie od Beethovena, kterou nedokončil (v podtatě jen načrtl už jako hluchý a nemocný/umírající).
Michelaneglova socha (nedokončená) Pieta Rondanini, na které pracoval i v posledním roce svého života (88) a snad i během horečky, která ho zabila.
Dante psal svou (Božskou) Komedii asi 13 let a dokončil ji těsně před svou smrtí.
Bruno byl popraven za svá díla (obecně) o kosmologii.
Virginia Woolfová po dokončení románu Mezi akty spáchala sebevraždu a román vyšel posmrtně (i když její sebevražda neměla asi nic moc společného s tou knihou – ale tvořila ji nasklonku svého života a v depresech).
You Know You're Right – poslední píseň od Nirvany/Kurta Cobaina, než se zabil. Známá je spíš halvně tím, že tam byly roky tahanice, zda se má nebo nemá vydat, často se šířila načerno a nakonec byla oficiálně vydána až několik let po jeho smrti.
Rezso Seressova „Ponurá neděle“, která je známá jako Maďarská sebevražedná píseň. Není spojena přímo s autorovou smrtí, ale je to jeho nejznámější dílo a byla opakovaně spojeno s několika případy sebevražd (přestože se jedná asi spíš jen o městskou legendu).

Upravil/a: Disraeli

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Lurius Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Budete musieť počkať ešte 20 rokov. Toľko času mi dal Božský zadávateľ na moje dielo, po mojom návrate na Zem medzi ľudí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lurius

Moc děkuju za zajímavou a obsáhlou odpověď, o některých jsem ještě neslyšel a rád si o něco přečtu, připomněl jste mi knihu Historie Trestu Smrti, tam jich taky pár bylo

Avatar uživatele
Disraeli

Není zač. ;)

Avatar uživatele
Disraeli

Samozřejmě vynálezci a objevitelé často zemřeli kvůli svmu objevu/vynálezu, často nějakému stroji (zabijl je samotný objev – jeho následky, testování apod). U vynálezů se to dá občas brát za umělecká díla (když vytořili něco hmotného a skvostného) o objevitelů zase až tolik ne (Jako třeba M. Currie – smrt na důsledky ozáření/radio­aktivity, kterou objevila a zkoumala a podobné případy).

Seznam vynálezců, které zabil jejich vynález:
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_in­ventors_killed_by_the­ir_own_inventi­on

Avatar uživatele
Disraeli

Dobrý příklad je třeba Sicilský býk a jeho tvůrce Perillus z Athén. To byl mučící-popravčí nástroj, byl propracovaný a měl systém trubek, který řev oběti měnil v řev býka (taky mistrovské dílo). Tento vynálezce byl v tom býkovi nakonec popraven…

Nový příspěvek