Dobrý den, potřebuji poradit. Dostala jsem byt od příbuzné s věcným břemenem na dožití. Chtěla bych jí ale tento byt vrátit a zrušit darovací smlouvu.Co v takovém případě dělat a jak postupovat?
Původní otázka zněla
Dostala jsem byt od příbuzné s věcným břemenem na dožití. Příbuzná
nepřispívá na nájem (má to ve smlouvě). Co dělat?
Tazatelka ji změnila.
Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Anizbor, iceT, zzzzz před 3112 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
0 Nominace Nahlásit |
Když se ti nezdá bydlení v darovaném bytu, tak ho prodej i s věcným břemenem. Byla by to ale sviňárna.
0 Nominace Nahlásit |
Dobře si to baba vymyslela, ty jako budeš všechno platit a ona jen pít krev? Šla bych za nějakým notářem, nebo advokátem, nebo co, aby si dala byt za rámeček 🙂
0 Nominace Nahlásit |
Ještě by stálo za upřesnění, komu neplatí ten nájem. Vám osobně coby majitelce bytu, nebo neplatí do fondu oprav a nepřispívá za služby?
Každopádně záleží, kam až to chcete nechat dojít. Domnívám se, že spolubydlící příbuzná je staršího věku. Tzn. za právníkem, požádat na soudě o platební rozkaz. Jestli ani poté nezaplatí, tak exekuce.
0 Nominace Nahlásit |
Pokud se nedohodnete sami mezi sebou, můžete se zkusit obrátit na soud, ale myslím, že jako obdarovaná jen tak zrušit darovací smlouvu nemůžete a ke zrušení budete muset mít vážné důvody, opravdu vážné… Podaří-li se vám, budete muset vrátit dar v celé výši, to znamená se vším, jak jste ho dostala (ve vašem případě byt vč.vybavení, funkčnosti a pod.). Každopádně- věc jste přijala dobrovolně a lidé se přou napříč světem.
Případnou možnost zbavení bytu věc.bř. je možné řešit opět soudní cestou…
Při prodeji nemovitosti vám věcné břemeno může podhodnotit cenu, ale nechcete-li byt nadále vlastnit, je to pro vás nejjednodušší cesta. Věcné břemeno se vším všudy přejde na nového majitele… Stejně tak, darujete-li byt jinému příbuznému (nebo komukoliv jinému)… nemáte-li tedy smluvně převod nemovitosti nějak zakázán, omezen (viz smlouva)
„Příbuzná nepříspívá na nájem (má to ve smlouvě)“- má ve smlouvě, že platit nemusí, nebo vám neplatí smluvně dohodnutou částku? V prvním případě vám platit nemusí, i přes všechny rozepře mezi vámi, stejně tak- máte-li ve smlouvě dohodnuto jakési starání se o potřeby vaší příbuzné, jste smlouvou vázána k jejich plnění… Ve druhém případě máte práva a možnosti jako kdokoliv jiný s neplatičem…
Myslím, že mnoho odpovědí dostanete po prostudování smlouvy. Chtě-nechtě práva i povinnosti platí napříč neshodám (na obou stranách…).
Je-li to rod.příbuzná, zkuste se nejdřív, než dojde na právníky, rozumně dohodnout…
0 Nominace Nahlásit |
Je to svinstvo takto si stěžovat.
http://www.odpovedi.cz/otazky/jak-postupovat-pri-vraceni-daru-nemovitosti
http://www.pravnik.org/forums/reply/59697/
Upravil/a: mosoj
0 Nominace Nahlásit |
Ad Samba,
musím přiznat, že s tvými slovy se docela neztotožňuji. Tazatelka vysvětlila jen svůj pohled. I když je pravda, že smlouva je smlouva, ale když byt dostala jako dar … Těžko říct
Já ti nevím, když mi někdo z rodiy dá byt, tak mi ho prostě dá a je můj, anebo když tam teda bude, tak s tím, že přispěje. Kdyby jej dala někomu cizímu, neměla by to tak snadné, taky si myslím, že by si ani tak moc nevyskakovala.Brala bych to, kdyby bylo babce asi tak 99 let 🙂 Mě by se to takhle prostě nelíbilo, ona není v tom bytě prostě svobodná, je to podle mě takový dar – nedar…
No, vidíte, jenže ona by si příbuzná mohla vyskakovat i u jiných, kdyby dar byl podmíněn právě touto podmínkou. Je-li ve smlouvě dohodnuto, že v darovaném bytě bude bydlet a to zdarma, byl dar přijímaný právě s tím. To, že se později někdo rozmyslí, na věci nic- bez oboustranné dohody- nemění. Obdarovaný vždy ví, s čím dar přijímá…
(z dotazu jsem nepochopila, co mají ve smlouvě, tak nevím… )
No nevim, já bych s věcným břemenem nevzala nic ani zadarmo. Ten byt ani nikdo nekoupí, pokud tam je věcné břemeno. Je tam zapikaná. S tím vyskakováním si, jsem to myslela trochu jinak.
No teď už to vím také,nic nebrat zadarmo a už vůbec nic od příbuzných,úpně přesně jste to vystihla : „Dobře si to baba vymyslela, ty jako budeš všechno platit a ona jen pít krev“.....je to dar – nedar.....
Lze tak vyřešit předčasně třeba dědictví, darujete někomu byt, ale on vás tam nechá dožít. Vy máte byt ve vlastnictví, z něj není bezdomovec… až tak nefér mi to nepřijde… Případné možnosti plateb/ neplateb jsou ve smlouvě (většinou) zakotvené, jako i ostatní podmínky…
Spousta starých lidí si tak vypořádává majetek před svou smrtí. Ten byt si může koupit nějaký rodič pro své dítko- babička jim tam momentálně vadit nemusí, bydlí-li potomek s rodiči. Často je to dobře pořízená investice, protože s věc.bř. jde cena opravdu většinou dolů… :o)
Víte ono je to trochu složitější, jen jsem chtěla vědět, jestli lze tu smlouvu zrušit a tím pádem vrátit ten byt a mít klid......( ve smlouvě je zakotveno i to, že bude přispívat na nájemném..) na tom jsme se dohodly.