Vanuk

Je takový člověk pro vás fanatik?

Ahoj, je pro vás věřící člověk, který dříve vedl mládežnické organizace, provádí při jeho stísněnosti rychlomodlitbu a intenzivní modlení, každý čtvrtek chodí do křesťanského sdružení a vyrábí s ostatními trička s potiskem žalmů z Bible např. Věřme bratří…Věřme Bohu…dostane od nás slevu, když několik minut budete denně věnovat modlitbě v Boha, zajímají ho každé první pondělí vyšehradské chvály s liftem, kde se modlí v modlitebně,
zajímají ho přednášky v klášteře u dominikánů, kde budou rozjímat Ženy u oltáře – postavení vdovy, kněžky a panny v křesťanské církvi, kamarádce zřídil stránky e-shopu, který slouží pro výrobu křížků a předmětů do křesťanské domácnosti…chodil na křesťanské a arcidiecézní plesy…

Odpovědi
Drap

Nemusí to být fanatik. Je věřící a snaží se pomoci své víře jak umí a jak může.
Fanatismus (z lat. fanaticus, posedlý, od fanum, posvátné místo) je slepá vášnivá zaujatost, nekompromisní a krajně jednostranný postoj nebo jednání člověka, který nějaké téma, myšlenku nebo věc pokládá za tak cennou, případně tak ohroženou, že námitky či odpor proti ní vyvolávají jeho zuřivost. Fanatik se vyznačuje neschopností kritického odstupu, intolerancí, nepoučitelností a jistou omezeností.

Zdroj: wiki

Pepa25

Ne, není, pokud vedle toho funguje normálně (má rodinu a práci/studium).
P.S. Díky za tip na „Ženy u oltáře“. Možná zajedu do Prahy …

Rokio

Je to jeho osobní věc, pokud při tom zvládá své sociální role (povinnosti).

V tomhle souhlasím s Pepou.

elkon

Je to jeho věc a tvoje zbytečná starost.

Filip84

Zjevně nevíš, co je fanatismus. Fanatismus je slepá, vášnivá zaujatost, nekompromisní a krajně jednostranný postoj nebo jednání člověka, který nějaké thema, myšlenku či věc považuje za natolik cennou, případně tak ohroženou, že námitky či odpor proti ní vyvolávají jeho zuřivost; fanatika charakterisuje neschopnost kritického odstupu, intollerance, nepoučitelnost, rigidita, typová dávka omezenosti.

To, co popisuješ, není z hlediska posouzení míry fanatičnosti osobnosti daného jedince jakkoli relevantní, protože všecko, co popisuješ, jsou vnitřní aktivity v rámci náboženské společnosti.

Modlit se „při … stísněnosti“ není nemoc. Chodit do katholické organisace a vyrábět trička s potiskem citátů z knihy žalmů, nebo křesťanskými proklamatickými hesly není znak fanatismu, je to materialisace práva na svobodu vyznání a kultu. Pochop, že má někdo na sobě tričko, kterým něco sděluje světu a jde po ulici, samo o sobě nic moc neznamená (až na to, že ta osoba nemá vkus, viď? 😅): to je málo. Že je to, asi, blbec ukazuje to, že dává slevu na základě tvrzení jedince, že se denně modlí. 🤦‍♀️ Ano, ale blbů je…, že je někdo blbec neznamená, že je fanatik. Religionistice se věnuju přes 20 let, ale opravdu nevím, co to jsou „chvály s liftem“. Co to jsou chvály vím, co to jsou chvály s liftem nikoli. No dobře, ale to je jedno: drazí věštící se zpívají chvály uvnitř kostela: co je na tom fanatického? Že ho zajímají přednášky v klášteře u Dominikánů? A? Pokud by mne zajímalo thema, klidně bych si to šel poslechnout taky (pro mne by byl lepší písemný výstup 😅). A to nejsem drahý věštící. Z toho, co vypisuješ, by mne interessovalo postavení vdovy, například. A co je fanatického na eshopu s devocionáliemi?

Fanatismus by se projevil např. tak, že by si ta trička s nápisy z žalmů oblékli na prvního máje, vzali si tu kytaru, harfu, nebo na co to hrají, ještě nějaký vhodný transparent a šli někde „na Letnou“, a tam rušili nábožným třeštěním mírumilovný shromáždění mírumilovných pracujících, kteří zpívají Hymnus Internationalis (https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/budete-na-svatek-prace-zpivat-hymnus-internationalis), při tom mávají rudou fanglí a, co já vím, má soudruh přednášku na thema smrt imperialismu. No tak je asi více než jasné, že na nějakou nábožnou agitaci nebudou zvědavi. Třeba.

Fanatismus se projeví, např., v tolleranci k vlastním dětem – pubošům, kteří se vůči jeho způsobu života vymezí. Třeba vůbec nebudou chtít mít s těmi nábožnými věcmi nic společného, budou to pro ně píčoviny. Třeba. Nebo budou chodit do nějakého „hnutí víry“, k nějakým evangelikálům. Třeba. A nebo ano, budou na první máj zpívat „na Letné“ Hymnus Internationalis, nosit rudý tričko s Che Guevarou a zdravit bolševickým pozdravem. Tak až bys věděl, jak by se k něčemu takovému postavil, tak pak bychom se mohli bavit o fanatismu, tj. je-li přítomen, či-li nic.

Lidé se příliš v jednotlivých kultech a náboženských organisacích neorientují, potom jsou jejich představy směsí domněnek, polopravd a mythologie, a podle toho pak vypadají jejich „moudré“ závěry.

Katholická církev římského rithu prakticky nikdy nebyla jednolitý kult, jako třeba svědci jehovovi. Dřív byli utrakvisté, byl jansenismus, dnes máš Kněžské bratrstvo Svatého Pia X., sedesvakantické Kněžské bratrstvo Svatého Pia V., ale i např. Kněžské bratrstvo Svatého Petra. Pak jsou, samozřejmě, póly na druhé straně, a pak něco mezi tím.

Katholická církev římského rithu je s to – více či méně dobře – poskytnout „asyl“ věřícím, kteří by jinak, byli-li by protestanty, nikoli papeženci, patřili pod svědky jehovovy, adventisty sedmého dne, kalvinisty, lutherány, evangelikály, etc. etc. etc. Prostě a jednoduše, v rámci katholické církve máš intellektuály (u nás třeba kolem farnosti Tomáše Halíka), máš relativně konservativní katholíky, zejména starší generace, ale nikoli výhradně (u nás např. farnost Vejprty, no a potom katholíci navštěvující bohoslužby Kněžského bratrstva svatého Petra, ale i Kněžského bratrstva svatého Pia X.), a prakticky v rámci každé větší farnosti jsou skupinky lidí dosti irracionálních, jejichž víra je, spíše, vášnivá, emocionální, co do znalostí, uvědomělosti, rudimentární, dětinská (přečti si, například, časopis Milujte se! – https://www.mi­lujte.se/). Zvláště na Moravě má katholicismus silný kulturní přesah, takže ano, u nás je i velká spousta kulturních katholíků, tj. katholíků, pro které je jejich katholicismus okleštěn na křest, možná první svaté přijímání, sobáš a funus. To samé je, např., v Polsku, nebo v Irsku, ale i v katholických zemích Bundu (Bavorsko, například). A, ano, nesmíme zapomenout na integrální katholíky: https://www.i­katolici.cz/.

Integrální katholíci mohou koketovat s fanatismem. Koketovat, být na hraně, rozhodně nejsou fanatici všichni z nich! Samozřejmě, že nějaký fanatik se najde v každé z referenčních skupin, více či méně, proč by se neměl najít? Ale pořád se bavíme o jedincích, a to, co jsi vypsal, nic o fanatismu nevypovídá, protože všecko jsou to vnitrocírkevní aktivity, plus legitimní a legální prodej devocionálií na eshopu. Myslíš, že si devocionálie koupí předseda OV KSČ? Já si to nemyslím. Nebo jehovista? Asi taky ne. Tak…?

magorvkleci

SMRT! SMRT! SMRT všem fanatikům!