Avatar uživatele
led

Aká zodpovednosť pozostalých samovraha za spôsobenú škodu samovraždou?

Dnes dávali na tv Joj Súdnu sieň – prípad vymáhania škody spôsobenej samovraždou na koľajách železničnej spoločnosti na pozostalých po samovrahovi. Ako je to v ČR?
Ako to bolo v prípade speváčky Bartošovej, vymáhala železnica za spôsobenú škodu (meškanie vlakov pre zablokovanie koľají, vyčistenie trate a lokomotívy, prípadne PN rušnovodiča následkom spôsobenej traumy). Bolo niekedy takéto vymáhanie škody uplatnené ČD, prípadne iného poškodeného? Ako je to v českom zákone?
Doplňuji:
Je takáto zodpovednosť aj v autodoprave?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, ivzez, zzzzz, gagaga, marci1 před 3802 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Vymáhat škodu lze, ale jen do výše majetku toho, co ji způsobil (dědictví). Také pokud by škodu způsobil jeden z manželů a neměli rozdělený majetek, tak ji lze vymáhat až do výše SJM.

Moc se to ale u nás nedělá. Většinou je to pro rodinu tragédie a trestat ji za to, že jeden její člen byl nemocný (deprese) a skočil pod vlak, to by bylo fakt hnusné. Často to pokryje nějaké pojištění.

V autodopravě jde škoda z povinného ručení, pokud ji způsobí cyklista, nebo chodec, pak je možné ji po nich vymáhat. Už byl ale případ, kdy někdo srazil opilého kluka/chodce a ujel od nehody, kluk naštěstí přežil, auto bylo firemní a šéf firmy na tom sraženém klukovi začal vymáhat škodu, soud mu ji nepřiznal pro rozpor s dobrými mravy, a to proto, že ten řidič co nehodu sice nezavinil, tak ujel a neposkytl mu první pomoc.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nejsem si jist – ale domnívám se, že je to ptákovina…
😉
Mrtvého nelze ani trestně stíhat, ani po něm vymáhat náhradu škody v občanskoprávním sporu.
Takže pokud „pozůstalí“ nebyli aspoň obviněni ze spoluviny v případě dané sebevraždy, je takové vymáhání škody absurdní.
___
Napadá mne jediná varianta – sebevrah nebyl svéprávný či zletilý, pak by za jeho jednání mohli být stíháni jeho zákonní zástupci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

tady máš o tom článek:
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/335948-sebevrahu-na-kolejich-pribyva-placeni-odskodneho-se-pribuzni-bat-nemuseji.html
Doplňuji:
musí se přihlásit,ale nevymáhají…

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Pokud si dobře vzpomínám, tak něco takového se tu v nějakém pořadu taky řešilo, ale jak se o to začala zajímat televize, tak snad ČD vycouvaly. Myslím, že by tu žalobu stejně soud smetl pro amorálnost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

V ČR sa vymáhanie škody spôsobenej samovraždou neuplatňuje. Pozostalí po samovrahovi za takúto škodu neprišiel do úvahy. Existuje zásada, že zodpovednosť za škodu nemožno preniesť na tretiu osobu, ak nejde o škodu spôsobenú společným konaním. Ak samovrah spôsobí škodu, je to jeho individuálne rozhodnutie a nikto iný za to nenesie zodpovednosť.

Výnimkou je situácia, keď pozostalí zanedbali svoju povinnosť starostlivosti o samovraha, napríklad keď ho nechali bez dozoru, hoci vedeli o jeho úmyslech. Ak by sa preukázalo, že pozostalí mohli predísť samovražde a teda aj škode, mohli by byť zodpovední.

Pokiaľ ide o prvotnú otázku, v prípade Jany Bartošovej sa žiadne vymáhanie škody nekonalo, ako aj v prípade ostatných samovrahov, ktorí spáchali samovraždu na železničných tratiach.

V autodoprave platí rovnaký princíp. Za škodu spôsobenú samovrahom nijaký tretí subjekt zodpovedný nie je, pokiaľ samovrah nebol jeho zamestnancom počas výkonu práce, keď mohla nastať zodpovednosť zamestnávateľa.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

mowla, v jednom máte pravdu
mrtveho už nemožno stíhať, tomu to naozaj môže byť jedno
„Mrtvého nelze ani trestně stíhat, ani po něm vymáhat náhradu škody v občanskoprávním sporu.“
ale na druhej strane je to v rozpore s dnešnými „odsúdeniami“ v médiách bývalých, dnes už dávno mrtvych, nielen samovrahov ale i politikov i radových občanov.

před 3802 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Takže, ak po samovrahovi zostáva nejaký majetok, nejaká hotovosť, pozostalí z tejto hodnoty uhradia spůsobenú škodu, ale len do výšky tejto pozostalosti.
Takže nie je to ptákovina, ale krutá realita. Daný prípad v tv je teda pravdepodobný.
z odpovedí…
„My se skutečně hlásíme do dědického řízení a žádáme úhradu škod. S ohledem na to, že jde o dědické řízení, tak je zřejmé a logické, že tato škoda jde za osobou, která ji způsobila, a řeší se z majetku, který měla ona k dispozici. Pozůstalí tedy ze svého majetku takové škody nehradí. Přitom o nároku a oprávněnosti úhrady škod v rámci dědického řízení rozhodují příslušní notáři nebo soudci. Náhradu škod pak nevymáháme,”
„Vymáhat škodu lze, ale jen do výše majetku toho, co ji způsobil (dědictví). Také pokud by škodu způsobil jeden z manželů a neměli rozdělený majetek, tak ji lze vymáhat až do výše SJM. “

před 3802 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek