plebs

Byl po válce a při budování socialismu pro žáky s psychickými problémy dostatek psychologů?

Byla bída nedostatek zboží lístky na potraviny poté měna to se musela většina dětí hroutit a hledat lékařskou pomoc.
Četl jsem v kronice vdova manžel umučen v Dachau tři děti, nuceně předáno do JZD 1 hektar pole 1 kravka a nějaké nářadí důchod po manželovi 300 Kč měsíčně občas nějaká brigáda pokud to provoz domácnosti dovolil. Musel to být zápřah a bez psychologa neřešitelný problém.

Nejlepší odpověď
Drap

Četl jsi kde? Který rok? Vše máš zkreslené. Pamatuji si , že některé věci byly málo, některé na příděl. Každý kdo pracoval byl schopen se uživit i své děti. Nastupopval jsem do školy 1959 za celou školní docházku si nepamatuji, že by někdo potřeboval psychologa. Byli jsme škola cca s tisícem žáků. Nevěř všemu co se píše, nebo uvadí v nepravdivých souvislostech. Přesto si troufnu říct, že v té době byli v podstatě všichni vrstevníci zdravější, pohyblivější než je dnešní průměr. Že existuje nějaký dětský psycholog jsem do skončení ZŠ vůbec netušil.

Další odpovědi
zjentek

Nevím, zda odpovím na otázku, ale… Nejstarším „snowflakes“ bude pomalu třicet, čili již ROZHODUJÍ a to znamená jediné: psychické problémy JIŽ BRZY I VE VAŠICH DOMÁCNOSTECH! 🙄😕🤷‍♂️

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Generace_sn%C4%9Bh­ov%C3%BDch_vlo%C4%8Dek

Jiří Bohumil

Jak dospělí, tak i děti byli zřejmě podstatně psychicky i mentálně odolnější a řešili hlavně problémy, spíše rázu existenčního, něž jiného. A s těmi jim žádný psycholog nemohl pomoct.
Já začínal školní docházku v roce 1954 a na „psychické“ problémy při vyučování, tedy spíše pro učitele, existovala jednoduchá a účinná „léčba“. Učitel dal „psychicky“ problémovému žákovi pravítkem pár na prdel a léčba byla rychlá a oba byli opět psychicky v normálu. 🙂
Tehdy bylo klinických psychologů „jako šafránu“, neboť by se asi ani neuživili.

Ametyst

Nedá se vůbec porovnávat válkou otužilá generace, s dnešní změkčilou generací mladých, která se hroutí i z nepříznivého klimatu.
Soused pracuje v lese. Jel nakoupit, a na parkovišti na něj zírala mládež jako na odporného brouka, protože neměl umyté auto, a byl v pracovním. To jsou děti, které si nehodlají ušpinit ručičky, a tomu podřídí všechno.

da ny

Ony se děti a rodiče, nekácel\/i, z každého „prdu“, jako dnes.

Neuvedl jste, jakou dobu máte na mysli. 300 Kč/Kčs mělo v různých časech,
různou „váhu“ Nájem, za byt mohl bát za 50, 80, 120 nebo těch 300 Kč.....

Psychologů po válce mnoho nebylo (nebylo jich ani třeba).
Nejprve musely vystudovat v poválečných letech.
Tento obor se začal rozvíjet až mnohem později.

Přečtěte si něco o dějinách psychologie v Československu, budete moudřejší…
najdete třeba odpovědi na své otázky
file:///C:/User­s/Danu%C5%A1e/Dow­nloads/65-Article%20Text-357–1–10–20210430%20(1).pdf
https://cspap­.cz/tajemstvi-o-kterem-vsichni-vedi/

led

Ametyst, tú návštevu z lesa som videla normálne v 4D tj. teda nielen priestorovom ale aj v časovom podaní (stret minulosti s budúcnosťou) 😁