Avatar uživatele
tituly

Byly moře a oceány někdy dřív sladké?

Rozpouštění solí do moří je přece proces. Takže na začátku toho procesu, někdy v dávné minulosti byly oceány sladké nebo snad jen velmi mírně slané?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? da ny, aliendrone, EKSOT123, Disraeli před 301 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Neexistují důkazy o tom, že by moře a oceány byly v historii sladké. Pravděpodobně se staly slanými téměř okamžitě poté, co se na Zemi vytvořila voda.

Voda v oceánech a mořích je slaná, protože je naplněná minerály a solí, které jsou do ní především splavovány z pevniny. Když voda z oceánu nebo moře vypaří, sůl a minerály zůstávají. Tento cyklus se opakuje po milióny let, čímž se koncentrace soli v mořích a oceánech neustále zvyšuje.

Nejstarší známé zbytky mořské vody, zachované ve starých čedičových krystalech, naznačují, že moře byla minimálně obdobně slaná již před 4,5 miliardami let, tedy na samém začátku historie Země.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

„Možné“, je vše a nic.
Moře = slaná voda Nabízí se tedy, že ty „sladké a neslané! vody, nebyly, nemohou být nazývány „moře, oceán“.

V současním pojetí je
„Moře je velká plocha slané či brakické vody, spojená se světovým oceánem, a také s řekami.“
„Někdy může být jako moře tradičně, ale nepřesně označeno též velké vnitrozemské (zpravidla slané) jezero, kterému schází přirozený odtok (např. Kaspické moře nebo Mrtvé moře). Zde však není splněna jedna ze základních vlastností, totiž spojitost s ostatními moři.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mo%C5%99e
Jak se dostala sůl do oceánu
„Sůl se do oceánu povětšinou dostala vlivem procesu zvaného zvětrávání, který přenáší minerální soli z hornin na pevnině právě do moře. Déšť také není jen čistá voda, ale obsahuje malé množství oxidu uhličitého absorbovaného ze vzduchu. A právě díky tomu je dešťová voda slabě kyselá. Když tato slabá kyselina dopadne na půdu, malé stopy minerálů se rozpustí z hornin do vody a rozdělí se na nabité částice zvané ionty. Ionty pak cestují společně s vodou do potoků, řek a pak nakonec do oceánů.“
https://story­mag.cz/vite-proc-je-more-slane/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Tato otázka by si zasloužila odpověď odborníka, ale toho zde asi nemáme. Takže zkusit pátrat na netu. Názory jsou různé. Dnešní oceány prý obsahují asi 3,5 % solí, ale prý mohly dřív mít až 7,5 %:
https://phys.or­g/news/2021-12-earth-early-oceans-heavy-salt.html
Zdá se to nelogické, úplně tomu článku nerozumím. Je ale pravda, že obrovská ložiska soli a sádrovce, která těžíme, vznikly odpařováním moří, např. při velkých klimatických změnách a orogenezi v minulosti Země. Tedy do moře nejen sůl přibývá, ale za určitých speciálních situací také ubývá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tituly

Pokud se tam sůl postupně rozkládá z minerálů a převážně z naplavení (řeky a děšť), tak někdy na počátku tohoto procesu a alespoň určitý čas po vzniku vody, nemohla být hned tak slaná.

Už jen, že množství soli v mořích se časem neustále zvyšuje. To vede k logickému závěru, že jednou tam bylo mnohem míň solí až minimum.

Avatar uživatele
Pepa25

Jak jistě víte z vodního koloběhu v přírodě, voda se z moře vypařuje a stávají se z ní mraky. Ovšem sůl, která v mořské vodě byla, v moři zůstane, vypaří se jen voda bez soli. Když se nad tím zamyslíte, tak z toho vyplývá, že by tedy moře mělo být čím dál slanější. Sůl se však usazuje u dna, takže to na zvyšování slanosti mořské vody až takový vliv nemá.
https://vodnis­trazci.cz/voda-v-prirode/proc-je-more-slane

Avatar uživatele
tituly

@Pepa25
Ano, ale to je o něčem jiném. Ta sůl se tam někdy musela dostat. Je pravda, že po vypařování ta sůl tam zůstane, ale to není podstatné. Sůl se do moře dostává hlavně z pevniny, nejvíc při dešti, kdy voda spláchne slanost z půdy, tu zanese do sladkovodních toků a ty to zanesou až do moře. A to se děje neustále, takže postupem času se moře stávají víc slanější. Ale co někdy na počátku, kdy zde voda byla krátce a kde tento proces zanášení solí do moří netrval dlouho? To moře ještě nemohly být slané. Nemluvě o přesouvání vod, vzhledem k přesouvání pevniny.

S tou solí usazenou u dna se mi to nezdá. I ta se rozpustí. Zbylé soli po vypařené vodě se koncentrují ve zbývající mořské vodě. Ledaže by rychlost odpařování mnohem převyšovala rychlost srážek, kde pak vytvářejí ložiska.

Avatar uživatele
aliendrone

tituly>>> Nepravděpodobné. Po hadaickém období Země se voda „jen tak najednou“ nezkondenzovala a neudělala ŠPLOUCH a ejhle – světový oceán! Pravděpodobně kondenzovala nejprve na nejvyšších místech (nejstudenějších) a cestou do níže položených míst (budoucí oceán) se obohacovala solí (mnohokrát se stačila redestilovat, než zchladly i nižší polohy). Tudíž když už z loužiček, přes jezírka časem vznikl celý oceán, byl již slaný. Myslím. 🙂

Avatar uživatele
tituly

@aliendrone
Ale třeba ne. A pokud, tak dost možná ne až tak slané jako dnes, ale například s 85% menším obsahem solí. A přece v půdě, v horninách není většinou moc soli, takže to vyžaduje dlouhý čas, aby se do té vody dostalo větší množství solí.

Avatar uživatele
aliendrone

tituly >>> To, že salinita oceánu byla původně nižší je dost dobře možné. Ostatně to, že pevnina je většinou s minimem obsahu soli by o tom mohlo vypovídat. Totiž za těch 3,8 miliardy let co přinejmenším existuje počasí bylo DOSTATEK času, aby koloběh vody „spláchl“ pevninskou sůl do oceánu. Čímž by většina solí na pevnině zmizela do oceánu. A jeho salinita by vzrůstala úměrně snižování obsahu soli na pevnině. I tak ale lze předpokládat, že oceány byly již od počátku slané. Procentuálně si ale netroufnu odhadnout, nejsem geolog. 🙂

Avatar uživatele
tituly

@aliendrone
Děkují

Nový příspěvek