Avatar uživatele
plebs

Kde je příčina bytové krize v ČR?

Máme velký problém, 3. místo v Evropě s bydlením vede Anglie, druhá Francie, bronzové Česko, Praha je druhá nejhorší v Evropě. Zdroj. Deloitte index 2024.
Ekonomice se daří, platy rostou průměrný plat je již 25800 českých, hypotéky jsou levné i dostupné, vláda výborná.
Kolega štamgast má názor, že za to mohou komunisti málo vystavěli králikáren, i když další má názor, že v roce 1970 byl průměrný plat 2000 Kč a za byt 2+1 voda, el., platil 320 Kč, tudíž za průměrný plat mohl mít 6 nájmů.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zjentek, aliendrone před 78 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Ty své hospodské kecy si nech pro sebe, nebo v kroužku dalších vypítek.
Jedna z příčin nedostatku bytů je, citace: „Významným omezením ve výstavbě bytů jsou developeři jako mimořádně silná lobby značně omezující vstup na trh. Již před lety si zakoupili rozsáhlé pozemky v období mimořádně nízkých cen. Dnes proto disponují specifickým zázemím a různými zákulisními dohodami, a především jsou naprosto neochotní něco měnit“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Další věci, které tento prblém prohlubují, byl prodej státních a obecních bytů a hospodaření státu jako takového. Podle vývoje s digitalizací stavebního zákona lze předpokládat, že to bude ještě horší.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Za současnou situaci na trhu s bydlením komunisté nemohou. Jde o kombinaci více faktorů: masivní privatizace, ale zároveň regulované nájemné vyhnali tržní nájemné strašně nahoru a zároveň daly velký podnět k vlastníctví bytů (ČR má podje jiných tabulek jeden z největších podílů lidí v bytech v soukromém valstnictví). Druhý faktor jsou spekulativní nákupy. Tušíte, kolik bytů hlavně v Praze vlastní lidé, kteří jich mají děsítky nebo Rusové jako investici na bezpečném Západě? Od jednoho znalého vím, že to fakt není málo. Pomáhá tomu i směšně nízká dań z nemovitostí. Takže jak říkám: je to celý komplex faktorů, které jsou všechyn jedném směrem. Proto mě štve, když se problematika dost často prezentuje jednostranně, třeba „málo se staví“. Takovým lidem hned opáčím: kolik bytů v posledním dokončeném projektu ve vašem okolí koupili lidé, kteří byt potřebují kvůli rodinné sitauci?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Není bytová krize, ale krize nájemního bydlení. U nás se ujal postkomunistický fenomén rozprodávání bytů v činžácích, který nemá jinde obdoby. Vzhledem k negativním zkušenostem s jinými investicemi se byty staly relativně jistým uložením rezerv. Radikálně k tomu přispěly extrémně nízké úrokové sazby, kdy si investiční byt mohl koupit téměř každý. Za doby socialismu bylo vyloučené mít víc nájmů, dokonce nebylo možné mít velký byt (nadměrné metry). V té době bylo běžné vícegenerační bydlení. V Praze byla povinnost stavět dvougenerační domky. Z mnoha hledisek to jsou těžko srovnatelné poměry.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Jednou z příčin je i dlouhé a komplikované stavební řízení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Tohle je ZATRACENĚ DOBRÁ otázka.
Příčina je v tom, že jsme ekonomicky NEJDRANCOVANĚJŠÍ stát ve ZLOunii, takový „oslíčku otřes se“ a zlaťáky se jen sypou. (Možná, pokud bych to vztáhl na ABSOLUTNÍ výši příjmů bychom překonali i ty Anglány a Frantíky, tam mají přeci je „trochu vyšší mzdy“.) 😕

Ovšem CELOU pravdu ti NIKDO nenapíše. Ne proto, že by to bylo až tak složité či únavné, ale prostě proto, že NENÍ ZÁJEM to moc rozmazávat jednak (nikdo ti nebude věšet na nos to, že tě brutus ODRBÁVÁ – aniž bys o tom vůbec věděl, či měl ponětí), druhak je k porozumění potřeba alespoň pokročilejší znalosti o tom, „JAK systém funguje“. A to popravdě často NEVÍ ani ekonomicky vzdělaní lidé. (což je důvod PROČ čteš z různých stran různá vysvětlení TÉŽE věci)
Zkrátka „odborníci“ si lebedí ve svém profesním rybníčku (kterému ROZUMÍ) a nemají ani potuchy, že hned vedle je DALŠÍ rybník, natož aby byli schopni si to dát do souvislosti. 😐

Nebudu ti psát „slohovou práci na téma…“, protože tě mám za trolla. Ale kdyby někdo další…
Zkusím tě alespoň navést na správnou cestu, jestli se po ní vydáš je JEN NA TOBĚ.

  1. Často se vysvětluje vysoká výše bytového nájemného „nedostatkem bytů“, resp. kvůli „velké poptávce po bydlení“ a další bláboly. Má otázka zní:

Za poslední 2 roky jen do Prahy přilezlo přes 750 000 Ukrošů (!!! – a to mnozí tvrdí/budou přísahat, že VÍCE, protože spíše než češtinu na veřejnosti slyšíš ukrajinštinu – potvrdí KAŽDÝ Pražák, tedy pokud není „z týmu Pepy25“ 😉 )

KAM se „rozpustilo“ TŘI ČTRVTĚ MILIONU (přinejmenším!) Ukrajinců? Na ubytovnách/hotelech nejsou, na ulicích se hromadně neválejí a byty „přeci NEJSOU“, jak se tvrdilo. 😉 😁 😁

  1. Z ČEHO žijí banky (kromě poplatků, to je česká specialita)? Především z nemovitostních HYPOTÉK, to je HLAVNÍ ZDROJ PŘÍJMŮ bank. Všechno ostatní (běžné úvěry, kapitálové operace apod.) tvoří cca POUHOU ČTVRTINU, ne více jak třetinu příjmů bank. Tak je to VŠUDE ve světě, nejen u nás (byť ve světě je u bank zpravidla větší podíl „rizikovějších aktivit“, než v prohnile kvasícím českém blátivém rybníčku).

POKUD si tyto 2 věci dáš do souvislosti s trochou dalších znalostí, tak ti rázem dojde PROČ nás Ukrajinci zachránili svojí „invazí k nám " (před krizí, proti které by ta z 30.let minulého století BYLA ČAJÍČEK, nejspíše by došlo k TOTÁLNÍMU zhroucení celého finančního systému/státnímu bankrotu, podobně jako třeba před pár lety v Argentině)! Ono je v tom toho MNOHEM VÍC, třeba důchody (musíš ale znát princip jejich vyplácení) a další věci, třeba tehdy aktuální situace PŘED "přílivem Ukrošů“ (spásným podotýkám!), jako třeba tehdy doslova závratně rostoucí inflace aj. věci.

To víš. „všechno souvisí se vším“ a vytrhovat jednu věc z CELKOVÉHO kontextu vzájemných souvislostí NIKAM NEVEDE. (jak to dělá Pepa25, když svádí vše na „bytové spekulanty“, což BTW také JE pravda, ale JEN KOUSÍČEK pravdy, nikoliv celá pravda.)

Ale navnadím tě – pokud se dáš do pátrání (a vůbec NENÍ jednoduché!), tak ti to nakonec docvakne (ono to vlastně NENÍ až tak náročné, jen je obtížné vybrat, setřídit a skloubit dohromady potřebné, PAK tě to doslova práskne do očí!) a dojde ti JAK MOC zkurvený systém máme! 😮 Až tak, že ve své zhovadilosti si NEZADÁ s tím minulým a dost možná ho i PŘEKONÁ. 😕 😕 😕

Otázka je doslova EXCELENTNÍ dle mého názoru. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Bytová krize v ČR má několik příčin a nelze ji přičítat jedinému faktoru. Patří k nim:

  1. Nedostatek bytů: Za posledních 20 let nebylo v ČR podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj postaveno dostatečné množství bytů. Tento problém je nejvýraznější v Praze, kde je tlak na dostupné byty největší.
  2. Rostoucí ceny: Ceny bytů v ČR za poslední desetiletí dynamicky rostly a to jak pro nájem, tak pro koupi. Tento trend se odráží i v cenách hypoték, které jsou sice dostupné díky nízkým úrokovým sazbám, ale jejich celková výše je stále vysoká.
  3. Spekulace na realitním trhu: Mnoho bytů je drženo jako investice a nejsou užívány k bydlení. To omezuje dostupnost bytů a zvyšuje ceny.
  4. Regulace a byrokracie: Výstavba nových bytů je často ztížena složitými a dlouhými stavebními povoleními a územními plány.
  5. Nedostatek sociálního bydlení: Stát poskytuje nedostatečné množství bytů určených pro sociálně slabší obyvatelé.

Zmínka o komunistech a „králíkárnách“ se týká období, kdy bylo postaveno mnoho panelových domů. Ty však často nesplňují současné požadavky na kvalitu bydlení. Každopádně, bydlení bylo v tomto období výrazně dotováno státem, což dnes už není v takové míře možné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Ještě jeden faktor: kvalifikovaný odhad mluví o tom, že cca 10% bytů v Česku je prázdných. Lidé si je pořídili jako investici, ale zároveň se bojí je pronajímat, protože mají strach, že narazí na neplatiče, které nebudou moci lehce vystěhovat. Tak je drží prázdné …

Nový příspěvek