Avatar uživatele
Dick

chtěl bych zjistit zda se u sušičky vyplatí zakoupit třídu A či B

u třídy A je psaná spotřeba cca 1,8 kWh,u třídy B 3,6kWh.Rozdíly v ceně jsou ale minimálně 5 000kč ve prospěch B.Dá se koupením třídy A dohnat rozdíl v ceně???Jsem sám,peru 1–2 týdně.

Zajímavá 0 před 4204 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Při dnešních cenách to máš za cca 4 roky zpět. Cena elektřiny se bude ale zvyšovat. Navíc vím že tak vysoký rozdíl v cenách praček není.
Doplňuji:
Tak uvedu výpočet který jsem praktikoval.

  1. Cena za 1 Kwh 6 Kč ( z dnešního pohledu ještě mírně nadsazená)
  2. Vámi uváděná spotřeba je myšlena za jedno praní a sušení.
  3. Rozdíl je 1,8 Kwh za jedno praní.
  4. Perete 2 x týdně = 3,6 Kwh za týden.
  5. Za rok je to 56 × 3,6 = 201,6 Kwh = 201,6 × 6 = 1209,6 Kč / rok
  6. 5 000 tedy umoříte za 5000/1209,6 = 4,1 roku

Prosím o objasnění jak se dospělo k jednomu roku.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
autacek

Ahoj, po předběžném propočtu, pokud by byla pravda co píšeš, bys to měl do roku zpět, což je, oproti třeba ledničkám třídy A++ (které se nikdy nezaplatí), výzva.

Ovšem je to závislé na délce sušícího cyklu i vytíženosti pračky, osobně si myslím, že ta úspora taková, jako je deklarovaná, nebude, protože ta elektřina se spotřebovává především ve své podstatě na teplo, a je velmi nepravděpodobné, aby bylo dosaženo stejného výsledku za stejnou dobu s polovičním příkonem.
Doplňuji:
Odpověď na mosoj a ostatní propočty.

Pokud jste někdy provozovali pračku, resp. sušičku, kdy mohu hovořit z vlastní praxe, tak lze volil délku sušícího programu, která je zcela individuální od minut po několik hodin. Netuším, z čeho výrobce počítá své údaje, ale vím, že při sušení má pračka příkon 4–6 kW / hodinu

Počítám-li rozdíl ve spotřebě mezi A a B cca 2kW/hodinu, poté při sušícím cyklu 4 hodiny mi vychází navýšení na jedno praní (resp. sušení) o 2×4 tj. 8kW, x 52 týdnů x 2praní, tj. 896 kWh, x cca 5 Kč = cca 4 tis. Kč.

Pokud bys zvolil sušící program ještě delší, tak by ti vyšlo číslo ještě vyšší. Faktem ale je, jak jsem avizoval, že je otázka, z čeho výrobce tu průměrnou spotřebu počítá, protože pracích programů je mnoho a sušících variant též. A jak jsem psal v úvodu, osobně si myslím, že ta úspora taková nebude, neb to netopí furt..;)

Upravil/a: autacek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa88

Rozdíl je 1,8 KWh, cena za KWh 4,85 Kč (počítejme 5 Kč) a rozdíl cena 5000 Kč…

Tedy: Levnější pračka má „zdarma“ 1000 KWh, což znamená 555 hodin provozu…

Má-li rok 52 týdnů a ty pereš 2× týdně s hodinovým programem, za rok to je 104 hodin provozu…
TEORETICKY se Ti peníze vrátí za 5,33 roku…

Teď však musíme započítat další vlivy a to životnost (průměrně 8 – 10 let), rostoucí cena energií (i když ve vzorci jsme s ní malinko počítali), křivka změny spotřeby (tj. pračky časem žerou víc a víc, u lepších tříd je křivka strmější = horší) tak potom zní doporučení takto:

  • Pokud kupuješ pračku s předpokladem, že si jí necháš dokud bude prát, vezmi lepší třídu.
  • Pokud kupuješ pračku na pár let (např. kvůli tomu, že větší se Ti teď nevejde do bytu, nebo že máš jiné plány), tak vezmi horší třídu…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Petr Woff

Dobrý den, uvedená spotřeba je pro jedno sušení („jeden cyklus“)? Cena kWh elektřiny záleží na Vaší distribuční sazbě a produktové řadě (většina dodavatelů energie dává na výběr z více produktových řad, které mají odlišné ceníky a obchodní podmínky). Většina domácností platí kolem 5 Kč/kWh. Takže kdybyste se sušičkou energetické třídy A ušetřil 9 Kč za jeden cyklus, její návratnost oproti levnějšímu modelu by byla kolem 555 cyklů (použití), ve Vašem případě tedy hovoříme o zhruba 8 letech. Ale věřím, že dneska seženete poměrně levně i sušičku energetické třídy A+++. Podrobnosti o sušičkách popisujeme zde: http://www.eon­.cz/radce/uspo­ra-energie/uspory-energie/susicka-pradla S pozdravem Petr, E.ON Rádce

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek