Avatar uživatele
tomovka

Co je jiná majetková hodnota?

V zákonech se hovoří o „jiné majetkové hodnotě“, ale nemůžu najít co se tím myslí. Např. ve větě „2. Cizí věc nebo jiná majetková hodnota je svěřena pachateli, jestliže je mu odevzdána do faktické moci (do držení nebo do dispozice) zpravidla s tím, aby s věcí nebo s jinou majetkovou hodnotou nakládal určitým způsobem“

Zajímavá 0 před 875 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Mravenec

Jiná majetková hodnota je jedním z předmětů občanskoprávních vztahů § 118 odst. 1 ObčZ, pokud to jejich povaha připouští (např. know-how jako soubor technických, výrobních a jiných hospodářských poznatků).

[Předmět občanskoprávních vztahů]
(1)Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připouští, práva nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Předmětem občanskoprávních vztahů mohou být též byty nebo nebytové prostory.)),

Takže se jedná např. o know-how, aj.

Zdroj: Placené advokátní přípisy – Beck Online

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Mravenec: dáváte tu odkazy na neplatné zákony (starý TrZ, starý OZ), víte to?

Avatar uživatele
Filip84

Pepa25: To je trojctihodně Wurst, jde o právní doktrínu, na kterou nemůže mít vliv, jestli nějaká prasečí hlava (kolegium prasečích hlav) schválila nějaký zákon, jaký, či neschválila.

Avatar uživatele
Mravenec

Nevím, čerpal jsem informace z placené sbírky judikatur a předpisů pro advokáty a zřejmě tam nebyla poznámka o novelizaci. Nicméně meritum sdělení, když odmyslíte nepřesné §, je správné – tedy může se jednat o know-how,

Avatar uživatele
Mravenec

pohledávku, obchodní podíl, aj.

Avatar uživatele
Mravenec

Bohužel jste nedělil, zda se jedná o pojem z občanského práva, nebo trestního. Až teď jsem si uvědomil, že tento pojem můžeme v trestním právu vyložit i takto:

Jiná majetková hodnota v trestním právu, podle § 134 odst. 2 TrZ se jí rozumí majetkové právo (např. pohledávka) nebo jiná penězi ocenitelná hodnota (např. obchodní podíl), která není věcí a nevztahují se na ní ustanovení o věcech podle § 134 odst. 1 TrZ. J. může být předmětem trestu propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty (§ 70 až § 72 TrZ) nebo ochranného opatření zabrání věci nebo jiné majetkové hodnoty (§ 101 a § 102 TrZ). J. může být předmětem útoku u některých majetkových tr. činů, např. zpronevěry (§ 206 TrZ), podílnictví (§ 214 a 215 TrZ) atd.

V tr. řízení může být rozhodnuto o zajištění jiné majetkové hodnoty (§ 79e TrŘ), kterou se zde rozumí majetková hodnota jiná, než jsou hodnoty výslovně vyjmenované v § 78 až § 79d TrŘ (věc důležitá pro tr. řízení, peněžní prostředky na účtu u banky nebo u jiné finanční instituce, zaknihované cenné papíry a nemovitost). Jde např. o pohledávku, obchodní podíl apod.

Nový příspěvek