dust8

Co všechno lze darovat a zároveň je vůbec potřebné u veřejných sbírek pro Ukrajinu?

Nejlepší odpověď
led

Podľa skúseností najlepšie v prípade
1 – materiálnej pomoci je opýtať sa v organizáciách ktoré zabezpečujú túto pomoc obetiam vojny (je zbytočné, keď sa zozbiera 10 vagónov plyšových medvedíkov ale nepríde ani jedna plena pre dojčatá.)
2 – peňažná pomoc – nedávajte v hotovosti, ale na účet zriadený pre tento účel. Ak chcete skutočne pomôcť, nemusíte mať vaše meno vytesané do žulového pomníku na Václaváku. V žiadnom prípade nedávajte hotovosť do ruky rôznym sprostredkovateľom. Ide tu o transparentnosť použitia peňazí pre obete vojny (čo cez účet v banke možno kontrolovať) než altrenatívnu možnosť obohatenia sa vašou hotovosťou na úkor skutočných obetí. Organizácie zabezpečujúce pomoc vedia presne, čo a koľko tieto obete vojny potrebujú. Vychádzam z rozhovoru (zámerne nemenujem konkrétne) s pracovníkmi agentúr a príslušníkmi cirkevných rádov. Na otázku „čo treba?“ mi povedali, v súčasnosti nevieme presne, uvidíme na mieste podľa toho, kto bude našu pomoc potrebovať.

Další odpovědi
paul1

Teď jsou to myslím spací vaky. My jsme se před nákupem šli nejdřív zeptat, co máme koupit. Před pár dny to byly dětské plenky, deky, konzervy. Ono se to stále mění a u každého sběrného místa to může být jiíné.

led

paul1, presne o tom „Ono se to stále mění a u každého sběrného místa to může být jiné.“ píšem v mojej odpovedi. Nikto z nás, ktorí sme ďaleko nevidí, čo a koľko naozaj treba.

paul1

led. My máme u nás ve vsi sběrné místo v bývalém, kulturním domě, organizuje to obecní úřad spolu s katolickou charitou a farností ev.církve. Když jsme tam přijeli s nákupem, byli jsme velmi překvapeni kolik se našlo dárců. Normálně jsme museli do celkem slušné fronty a když jsme to potom nosili dovnitř, tak místnost cca 6×6m byla zarovnaná do výšky cca 1,5 m a prostředku malá chodbička. A venku stáli další. Normálně mne to dojmulo. Obecní úřad měl spojení s celnicí na hranicích a tak zjišťovali co je třeba sbírat.

led

Vychádzam z rozhovorov, ktoré som v tomto smere mala. Bola som svedkom, keď ženička, doniesla peniaze v hotovosti a bola, že rádoví bratia ich nechceli priamo prijať. Vysvetlili jej (aj mne), že ak ich príjmu aj tak tie peniaze musia odniesť do banky a uložiť na k tomuto cieľu vytvorený účet. Čo sa týka vecí, nepoznali počty čoho treba, koľko utečencov treba zaopatriť. Na hraničnom priechode mali rádového brata, ktorý priamo podľa potreby zabezpečoval, čo treba, aby nedošlo k zneužitiu týchto darov.
Žiaľ aj dnes sa nájdu hyeny v ľudskej koži.