hard work

Dá se naučit boxovat úplně sám?

Chci začít pravidelně boxovat, ale nechci chodit do žádného fitka nebo posilovny ani se učit od trenéra. (max. chci zkouknout krátká návodná videa na YouTube). Chci si koupit boxovací pytel, rukavice a začít jako samouk ve vlastních podmínkách.

Mám šanci se vyboxovat na nějakou slušnější úroveň třeba za rok až dva a přitom vychytat techniku, aby nebyla úplně mizerná? Dokázal bych se po letech ubránit průměrnému agresorovi na ulici?

Odpovědi
Disraeli

Dá, docela v pohodě. Ale trénink boxu není jen o bušení do pytle – to tvoří jen část.
Budeš muset posilovat svaly (činky, kalistenika, HIIT, kruhový trénink, samozřejmě i vhodná strava), dělat trochu atletiky, běh/jogging, švihadlo; projít a procvičit techniky, zápasit, trénovat reflexy a výdrž.
Vytrénovat se můžeš slušně, ale to už záleží JAK a jak moc tomu dáš, jak budeš postupovat, jak se tomu budeš věnovat…
Kromě boxovacího pytle a rukavic i další pomůcky na box.

Průměrnému agresorovi se ubrání i začátečník, který má nějaké základy (nebo trochu zkušeností) a k tomu třeba slušnou ránu a alespoň nějaké reflexy… na to nemusíš trénovat roky. 😆 Dá se říct, že průměrnému člověku se jakžtakž obstojně dokáže ubránit jiný průměrný člověk… zde je to spíš otázka odvahy a vytrvalosti (kdo se nebude bát dát nebo schytat ránu a bude víc neodbytný… to útočníky odradí).

paul1

Já jsem to před vojnou zkusil. V šatně ČKD Sokolovo, kde jsem tehdy dělal, jsem měl skřínku vedle Jula Tormy. On mne pozval na tréning do sokolovny, říkal, že mám celkem dobře stavěnou kostru. No přišel jsem tam, převléknul se a začal tréning,. Chvíli jsme cvičili a potom mne poslal do ringu, kde dvě dvojice trénovali s rukavicemi. Vzal jsem si rukavice, uvázali mi je a nastoupil proti jednomu borci, byl ode mne nějaký rok starší. Chvíli jsme si dávali slabší údery do rukavic a potom mi jednu ne moc silnou ubalil na bradu, šel jsem k zemi, chvíli o sobě moc nevěděl, potom jsem beze slov odešel, převléknul a víc mne tam neviděli.

hard work

PS: No ten trenér možná nakonec bude nutný kvůli správné technice. Nevadí.

hard work

Disraeli: Díky. Ano vím, že k boxu patří hodně švihadlo a další věci. Mě spíše trápí ta myšlenka, že budu mít špatnou techniku a každý to pozná. Boxovat chci hlavně pro zdraví a radost, nechci aby mě to někdo učil a nechci se s někým prát, ale chtěl bych tomu dát dost na to, abych měl nějakou lepší úroveň. Což potrvá samozřejmě měsíce nebo roky.