Jsou pravidla, která jsou jasná a jejich porušení představuje zločin. Na takové stačí svědomí a rozum. Povědomí o tom, co je špatné a co by se nemělo. Ale co ostatní případy, které zahrnují určitou situaci a určitý postup. Vážně se od běžného občana očekává, že bude znát celé právo, každý paragraf a jeho význam. Co si může nebo nemůže dovolit.
Dobře. S plno zákony se v běžném životě člověk ani nesetká a nebude je potřebovat, protože se ho nebudou týkat (takže je nepotřebuje). A než se člověk do některé situace nebo sféry pustí, tak si první prostuduje zákon, který s tím souvisí. Ale u plno z nich se nedá předem naplánovat, že se do nich dostane nebo ho postihnou a situace někdy vyžaduje jeho rychlé jednání.
A i když připustíme, že má člověk čas a že si ten zákon prostuduje, tak se opravdu stále očekává, že to pochopí nebo že jednotlivé paragrafy bude míst stále na paměti? Kolikrát je potřeba, aby se sešlo několik odborníků, kteří si správně vyloží znění toho zákona a povinnosti, které člověku z toho vyplvývají. Teprve pak posoudí, zda jednal správně nebo ne. A zda byl nebo nebyl v právu. Rozumí se, že se nepočítá s tím, jestli ten člověk udělal něco špatného nebo ne, ale jestli porušil zákon (v tom smyslu jeho znění).
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Upravil/a: Odpovědi.cz
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Herjulfson před 323 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Odpoveď byla označena jako užitečná
Je pravda, že právní systémy většiny států jsou nesmírně složité a že běžný občan nemůže vědět vše. Nicméně, princip „neznalost zákona neomlouvá“ existuje z několika důvodů.
Za prvé, princip je založen na předpokladu, že zákony jsou (nebo by měly být) veřejně dostupné a že lidé se mohou seznámit se svými právy a povinnostmi. Samozřejmě, některé zákony jsou složité a obtížně srozumitelné, ale základní povědomí o nich by měl mít každý.
Za druhé, pokud by neznalost zákona omlouvala, mohla by se stát snadnou výmluvou pro nekalé jednání. Lidé by mohli záměrně ignorovat zákony a následně tvrdit, že o nich nevěděli.
Za třetí, základním principem právního státu je to, že zákony se uplatňují rovnoměrně na všechny. Pokud by někdo byl omluven z důvodu neznalosti zákona, mohlo by to vést k nerovnosti před zákonem, kdy by někteří lidé mohli být trestáni za porušení zákonů, zatímco jiní by byli omluveni.
Nicméně, v praxi soudy zpravidla zohledňují omluvné okolnosti, včetně toho, zda byla osoba schopna pochopit zákon. Pokud se například jedná o odborný zákon, který je nesrozumitelný pro laika, soud by to mohl vzít v úvahu při posuzování případu.
Nakonec, „ignorancia legis non excusat“ – neznalost zákona neomlouvá – je zásada, která je součástí právních systémů po celém světě. Je založena na představě, že každý občan je povinen znát zákony, které regulují jeho chování, a je schopen následků, pokud je poruší.
0
před 323 dny
|
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?tituly Nahlásit |
Nimráš se v něčem, čemu nerozumíš, prostě nejsi vzdělaný a Tvůj intellekt na to nestačí, celý příběh.
Nejen ignorantia legis neminem excusat, leč také ignorantia iuris neminem excusat. Takže, nejen neznalost nějaké právní normy, ale také nesprávný výklad, nesprávná aplikace zásady secundum et intra legem, neznalost zásady legální licence, neznalost zásady enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, nesprávná subsumpce skutkovýho děje pod dikci ustanovení, etc. etc. etc.
Máš na výběr ze dvou možností:
Zatím trávíš spoustu času nimráním se v nesmyslech, takto si akorát vynimráš schisofrenii. 🙄
0
před 323 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Porušení pravidel, není vždy zločin, někdy jen přestupek,
přečin.
ČÍM JSOU ZÁKONY SLOŽITĚJŠÍ, TÍM VĚTŠÍ SI ZASLUHUJÍ POZORNOST.
Všude platí, že neznalost zákona, neomlouvá.
A je to tak správně 😉
0
před 323 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Jo, kdyby neznalost zákona omlouvala, to by dobré nebylo. Jenže předpoklad, že běžný občan bude zákon znát a pochopí ho, je trochu mimo, když jsou tak složité. A jeden zákon je jedna kniha, zabývá se tím a tím a někdy je nejasně formulován. A ještě k tomu je třeba znát výklad toho zákona.
Dalo by se to doplnit o to, že neznalost zákona a jeho vysvětlení v komentáři neomlouvá?
Z každého by musel být alespoň trochu právník, aby skutečně ten zákon pochopil. I kdyby se to týkalo jen seznámení s práv, povinnostmi a s vymezením odpovědnosti. Protože kdo je s to znát a chápat zákon? I práníci s tím mají problém. Ještě trochu složitější a nebudeme dělat nic jiného, než studovat právo a zákony a k ničemu se nedostaneme. Ještě se bát sexu, rozmnožování a rodičovství, protože vůbec nebudeme chápat práva a povinnosti, které zákon vymezuje.
Stejně jako je velmi výhodné být chemik a zároveň čtenář s lupou, když chce člověk udělat nákup potravin. To jsme to dopracovali.