Avatar uživatele
Bortolo

Doporučíte nějakou knihu, která se zabývá životní vyprázdněností uvnitř společenské smetánky?

Máte nějaké dílo, známé i neznámé na doporučení? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? df před 310 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
df

Neznám. To jste vymyslel sám takovou formulaci? Já myslím, že taková “vyprázdněnost” není doménou pouze lidí uvnitř společenské smetánky. U ní je to, stejně jako u jiných zástupců různých komunit i ostatních tzv obyčejných lidí, jen zastávkou na životní cestě, kdy dosáhnou svého cíle a vybijí energie, nabaží se. Pak zjistí, že jim chybí to a tamto. Člověk potřebuje pořád něčeho dosahovat, k něčemu směřovat. K čemu? K tomu, co NEMÁM. Ano, lidi chtějí to, co nemají a když to dostanou, tak začíná celé kolečko nanovo. A furt nás něco sere, bez ohledu na aktuální stav. Pořád se zaměřuješ na to, co nemáš. Žiješ v představách. Buď žiješ v budoucnu a neustále sníš o pěkné budoucnosti, žiješ ji, anebo žiješ minulostí, po které se ti buď stýská, nebo tě sere. A neuvědomuješ si, že ti utíká mezi prsty přítomnost, soustřeďuješ se na to, co nemáš, místo toho abys věnoval pozornost tomu, co máš a radoval se z toho. Tož tak

Upravil/a: df

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Možná tohle: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Otec_Goriot
zdroj: Wikipedie

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arcimozek

Např. Anna Karenina či Vojna a mír

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Definuj pojem životní vyprázdněnost, to není psychologický, ba ani sociologický, odborný termín.

Definuj pojem společenská smetánka: jakkoli se to může, laicky a a prima vista, jevit jako něco naprosto jasného, opak je reálnou pravdou: míníš tím společenské postavení? To ale ne vždy korrelovalo s finanční situací, a už opravdu málo kdy korreluje s reálnou společenskou potřebou a důležitostí, kterou by, ta nebo ta, společenská třída měla mít.

Příkladem mohou být svatí parasiti, vysoké duchovenstvo: co do znalostí byli vzděláni, arciť z toho společnost neměla vůbec nic. Jejich životní styl opravu peněžní prostředky nepostrádal ani zdaleka, ale jejich skutečná společenská užitečnost nebyla rovna ani nule, byla mínus něco (je a bude mínus něco!), akorát parasitují na lidské slabosti.

Dalším příkladem může být bourgeoisie (zejména prvé poloviny) 19. století: často byla stejně bohatá, ne-li bohatší, než šlechta, jejich společenské postavení ale zdaleka společenského postavení šlechty nedosahovalo – pokud se nebavíme o republikách, kterých bylo v 19. století pomálu.

Ve společenských vědách nejsou konstanty, nemůžeš očekávat, že něco bude určeno exaktně, s konečnou platností a nesporně. Tak to prostě není a přistupovat k společenským jevům skrze kartesiánské myšlení, technokraticky, je nesmyslné, a pro mne, potom, ztráta času se k tomu věcně vyjadřovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek