Avatar uživatele
odakova

Doronání životní úrovně manželovi?

S manželem jsme v rozvodovém řízení. Na všem jsme se prozatím dohodli. Majetek, děti, výživné, atd.Manžel si vzal po dohodě všechno vybavení a mě zůstal holý byt a staré auto. Vše jsem musela koupit znovu, lednici, pračku, nábytek, prostě vše. Mám ted na to půjčku 150 000,– kč. Manžel vydělává měsíčně 10 000 kč a já 25 000 kč. Otázka zní, dorovnání platů manželů. Tzn. po ukončení rozvodu, budu muset manželovi rozdíl ve výplatě doplácet? Prý po dobu rozvodu musí mít oba manželé stejné peníze.Dorovnání životní úrovně manželovi!!! Máme dvě děti, kluk žije s manželem a platím mu 4000 kč, dcera žije se mnou a manžel na ni platí 1000 kč. Lze použít i splátkový kalendář a po jakých částkách bych mu musela tento rozdíl splácet? Je zde stanovena lhůta do kdy to musí být zaplaceno? Děkuji za reakce
Doplňuji:
Velice se vážím odpovědi. nneí to vyživovací povinnost po rozvodu. Jde o to, že od doby podání návrhu na rozvod do ukončení rozvodu, musí mít manželé stejnou životní úroveň. Tedy Já mám 25 OOO.- kč manžel 10 000,– kč, dohromady 35 000,– kč a toto se podělí dvěmi a vyjde, že každý má mít 17 500,–kč, tzn, že bych mu musela k jeho 10 000,– kč 7 500 doplatit, každý měsíc. Rozvod začal v lednu skončí např. listopadu, tzn, 10 měsíců krát rozdíl v platu 7500,– kč se rovná 75 000,– kč. Děkuji, ted je to snad srozumitelnější. Nejedná se mi o vyživovací povinnost po rozvodu, ale během rozvodu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, GM, iceT, Radak před 5027 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Nejspíš máte na mysli výživné rozvedenému manželovi…

Ale, aby vůbec vznikla určitá vyživovací povinnost vůči exmanželovi, tak by musela nastat situace, že exmanžel nebude schopen se sám se živit (viz ustanovení § 92/1 zákona o rodině)… a tato situace zjevně nenastala.

Pouhý rozdíl v příjmech rozvedených manželů nezakládá nárok na výživné na rozvedeného manžela.
Doplňuji:
K vašemu doplnění dodávám:

  • vaše obava je čistě teoretická
  • ano v zákoně o rodině je ustanovení § 91 (viz níže), které zmiňuje vzájemnou vyživovací povinnost manželů
  • ale má to jednu ´vychytávku´, a to že tato povinnost nastává až poté, kdy soud rozhodne na NÁVRH druhého z manželů
  • takže teď nic neřešte a čekejte až na případnou iniciativu manžela, který by se musel obrátit na soud, který by pak posuzoval celou řadu důvodů zda vůbec a v jakém rozsahu vyhovět návrhu manžela…

§ 91/2
Neplní-li jeden z manželů vzájemnou vyživovací povinnost, určí soud na NÁVRH některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná.

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/cast-3-hlava-4/

Upravil/a: standa

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
GM

Bohužel poradit neumím, nic o této problematice nevím, jenom píšu můj názor: Nehoráznost!!!
Manžel by se měl více snažit!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek