Avatar uživatele
Rokio

Dostanou odškodné tři znásilnění mladiství z dědictví, které zbude po mrtvém pachateli?

Zločinec se nakonec zastřelil. Nějaký majetek po něm mohl zbýt. Dostanou z něho něco jeho oběti trestné činnosti?

Zde je odkaz na článek: https://www.id­nes.cz/hradec-kralove/zpravy/zna­silneni-sebevrazda-patrani-zbran-policie-rychnovsko.A220930_112­033_hradec-zpravy_kvi
zdroj: idnes.cz

Zajímavá 0 před 786 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Možná ano, možná ne.

Co se týká majetkové škody, mezi což se počítá např. i bolestné, tak ano, to není právo osobní povahy, takže lze jej vymáhat i po těch, co nabyli vlastnická práva k majetku toho, kdo ho způsobil, dědictvím. Když je, například, přisouzeno, rozsudek je v moci práva a vykonatelný a dlužník zemře, tak můžeš nechat fendovat dědice, nebudou-li plnit dobrovolně.

S nemajetkovou újmou je to trochu složitější.

Nemůžeš, po dědici, vymáhat práva vázaná výlučně na osobu zůstavitele, zjednodušeně to lze vyjádřit, jako nezastupitelné plnění. Zadostiučinění za nemajetkovou újmu sestává z konstatování (deklaratorním enunciátem rozsudku, nebo uznáním povinného), omluvou (ať už soukromou, nebo veřejnou, na náklad povinného, podle druhu zásahu do nemajetkových práv poškozeného) a zadostiučiněním v penězích. Je to i v tomto pořadí: konstatuje se to, jeví-li se to jako nedostatečné, nařídí se omluva, a jeví-li se jako nedostatečná, nařídí se odškodnění v penězích.

Deklarovat existující skutečnost Ti bude, v tomto případě, obecný soud povinného deklaratorním enunciátem rozsudku, ale omluvit se Ti musí přímo povinný. Pokud by to nesplnil dobrovolně, lze proti němu zahájit výkon rozhodnutí pro vymožení nezastupitelné povinnosti, což se děje ukládáním pořádkových pokut tak dlouho, až to povinný, konečně, splní (v těchto případech). Pokud povinný zemře, tak poněvadž se Ti musí omluvit jen a pouze on sám, in personam, tak Tvé právo na omluvu zaniká, jinými slovy, nemůžeš právem požadovat, aby se za něj omluvil jeho dědic (dědicové).

Materiální forma zadostiučinění za nemajetkovou újmu, samozřejmě v drtivé většině případů ve formě plnění v penězích k rukám, může být vymáhána na dědici (dědicích) v případě, pokud jsi nárok na ní uplatnil u orgánu veřejné moci ještě za života povinného. Jinými slovy, pokud jsi podal, například, žalobu o náhradu nemajetkové újmy v penězích v pondělí a povinný v úterý zemře, a Tobě soud to právo v penězích, nakonec, přizná, můžeš ho pak, v souladu s platným právem, vymáhat po dědicích. Pokud však povinný v úterý zemře, a Tvá žaloba o náhradu nemajetkové újmy v penězích napadne obecnému soudu povinného ve středu, pak takovou žalobu bude nucen soud odmítnout.

Ani to však neplatí absolutně, volně se lze odkázat na usn.Nejvyššího soudu v Brně, jednací číslo 30Cdo 89/2015–143 z 18. dubna 2017. Ale to už bychom museli opravdu, alespoň, vidět spis, on článek z novin a hypothesis je na to málo.

https://nsoud­.cz/Judikatura/ju­dikatura_ns.ns­f/WebSearch/E37002E­DED2BE5AFC12581CD0036­D514?openDocu­ment&Highlight=0,

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Disraeli

Těžko.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Do toho ti nic není.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek