Když je na člověka vedena exekuce a on zemře, co pak následuje dál? Řekněme že exekuce je ve fázi kdy exekutor si prověřil dlužníka, obstavil majetek ( nemovitost, účet kde třeba nic není, movité věci zatím nezjišťoval ) a zatím nedostal nic a dlužník zemře. Co bude pak dál? Může stím majetkem dál nakládat, může pokračovat, nebo musí počkat jak proběhne dědictví a prostě tak nějak všechno kol toho.. Děkuji za odpověď.
Zajímavá 0 před 518 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Exekucí lze postihnout majetek dlužníka, s výjimkou majetku dlužníka, který nepodléhá výkonu rozhodnutí podle občanského soudního řádu.
Jestliže dlužník zemře, tak je z dlužníka umrlec a umrlec není osoba, eo ipso, nemůže vlastnit majetek.
Po smrti jakékoli fysické osoby nepodnikající probíhá dědické řízení ex officio, no a do tohoto dědického řízení se exekutor přihlásí. A pokud je z čeho, bude exekuce, náklady exekuce a náklady oprávněného fendována z dědictví. No a pokud není, ani exekutor nebere.
0 Nominace Nahlásit |
Tady bych „pomoc“ nehledala,
Na internetu je informací dostatek.
Můžete se obrátit na právníka/notáře nebo na internetovou právní
poradnu.
„Není dědictví, není dluh
Dlužník zemře a vám jakožto dědici připadnou veškeré jeho nesplacené
závazky vůči věřitelům na bedra. Ovšem stejně jako ve světě
kriminalistiky platí, že „není tělo, není vražda”, tady se vše
řídí rovnicí „není dědictví, není dluh”. Mluvíme o situaci, kdy se
dědic rozhodně dědictví nepřijmout.3. 2. 2023“
https://www.proficredit.cz/dedictvi-a-dluhy-co-se-stane-s-pujckami-kdyz-dluznik-zemre
Další zdroje si snadno vyhledáte.
Celkem logicky, pokud člověk ví, že celková cena zděděného majetku je
vyšší, než dluhy, které dědic musí zaplatit, nechť dědí.
Jinak je třeba včas dědictví omítnout.
0
před 518 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Dluhy spadají do dědictví, ano, to vím. Když člověk zemře, dluh se zesplatní dnem úmrtí a zamrazí. Úroky se už nenačítají, částka zůstane pořád stejná, třeba i celých 5 měsíců co běžně trvá dědictví. Člověk pak dluh i s majetkem buď přijme nebo ne. Ale zde mluvíme už o ex. řízení. Ex. přece člověk zdědit nemůže. Má domněnka je, že ex. je dnem úmrtí ukončena, exekutor už stím nemá nic společného a dále to řeší zas jen věřitel, který se přihlásí do dědictví, počká, kdo se k dědictví a dluhu přihlásí nebo ne. A co ty ex. náklady a úroky, co se k dluhu napočítaly, jak exekutoři úřadovali u počítače ? Většinou to je běžně kol 60% navíc než původní dluh, to vychází vždycky a pak to narůstá každým dnem na úrokách, to už mám na beton zjištěno. Na internetu člověk nezjistí nic, všechno je to copyrighting a nesmysly. Vždycky se to rozchází a vlastně musí. Internet je jen hromada sraček, sám sem dělal redaktora, vím jak to chodí. Já třeba jen, kdyby někdo věděl, nebo to už zažil, nebo zná někoho kdo si tím prošel a mohl něco o tom říct. Děkuji.