kosttosk

Funguje kapitalismus opravdu jak má?

Nejlepší odpověď
Edison

A jak má fungovat kapitalismus??? Má být liberální, nebo konzervativní? Kdo o tom rozhoduje? Tahle otázka nedává smysl.

Další odpovědi
anonym

Vážený uživateli, vidím, že tě problematika kapitalismu zajímá. Neváhej si přečíst Smithe, Millse, Marxe, Malthuse (i opozici je třeba znát) a další myslitele, kteří se tím zabývali před 100, 200 lety. Kriticky hodnoť a přemýšlej, utvoř si názor. Tázání je první krok k úspěchu.

DoTazatel

Jo i ne. Protože je kapitalismus ve státech často nekapitalisticky spravován (tak, že mu přímo odporuje) – ale těžko si to představit a těžko to zjednodušeně popsat.

Kapialismus je široký pojem, těžko si to vyložit jednoduše.

Ale ve zkratce: kapitalimsus funguje, protože je to vpodstatě celá dnenší ekonomika – a celý její systém a náležitosti.

Drap

ak má fungovat? Ty to víš? Poděl se s námi

Kryšpín

Jak pro koho jiný v neviditelné ruce trhu, jiný u vrchnosti a další smíchaný s komunismem v Číně.

Edison

Kryšpíne, výrok o „komunismu v Číně“ je nesmyslný. Žádný komunismus tam není. Komunismus není, nebyl a doufám, že nebude nikdy nikde na Zemi.

Edison

Ametyst, jak by měl správně fungovat volný trh? To mi vysvětli…

Ametyst

Nejspíš bez buzerací a dotací. Podívej, jak regulace a dotace zmršily zemědělství v EU. Nedivím se Italům, jak jsou naštvaní na dotační podporu Francouzů a jejich produkce na úkor jiných, a třeba Britům, kteří mají konzumovat řecké ryby. RVHP hadr!

Edison

A co je tou buzerací? Říká ti něco pojem „jednotný trh“? Dyk jsme po tom tak volali… A pak už jden funguje „neviditelná ruka trhu“, čili levnější se víc prodává… Asi britové maj ty ryby drahý. To je jako s našim masem. Taky je drahý oproti dovozu. A s těma frantíkama to nejni tak horký. Jd zvláštní, že i přes jejich obrovské dotace tady to francouzský zemědělství není. Naproti tomu taliánských jablek tu je jak nas… děláno… A proč? CENA. Takže ono to nebude tak horký. Takhle kapitalistický trh funguje.

Edison

DoTazatel, správa státu s kapitalismem vůbec nesouvisí. Podívej, první republiku spravovali kapitalisté. A najdi si tehdejší korupční aféry a jakej to byl průšvih. Dnes jsme na tom podobně: Bureš chce řídit stát jako firmu… Ale to není možné. Z principu. Stát tu není od toho, aby vytvářel kapitál, ale od toho aby spravoval stát.