zjentek

Hvězdokupka Plejády je ve skutečnosti takový Mikro vůz?

Aliene, já na ty Plejády koukal pouhým okem a víš, jak máš Malý vůz, a Velký vůz, tak pouhým okem ty Plejády vypadají úplně jako takový pidi vůz… (; ((;

Odpovědi
aliendrone

Cožeto? 😮

Doplnění: Musíš vzít v potaz, že to co vidíš podléhá zákonům optiky jednak, druhak přesněji fyziologickým možnostem lidského vidění. Na tyto vzdálenosti perspektiva nefunguje a zdánlivě dvojrozměrný obraz (pokud bys měl možnost ho spatřit perspektivně) ve skutečnosti nemusí vůbec mít nic společného s tím, „co vidíš“. Jedna hvězda může být relativně blízko, pár desítek ly, zatímco ta „hned vedle“ na druhém konci galaxie, chńápeš? A i když jsou Plejády hvězdokupou (ergo její hvězdy jsou si vzájemně relativně značně blízké), i tak pokud bys mohl do pohledu zahrnout jejich prostorové rozmístění bys viděl něco ÚPLNĚ jiného. Pro souhvězdí to platí obzvlášt.

Prostě NÁHODA. Hele, když vyrobíš náhodně 4 tečky na papíru, tak po jejich spojení ti nejspíše vznikne nepravidelný čtyřúhelník (téměř s jistotou). Možnost, že by vznikl čtverec či linie tu sice také je, ale ZNAČNĚ menší, chápeš? Proto si je to „podobné“, zázrak se nekoná. 🙂