Avatar uživatele
paul1

Jak máme nastaveny biologické hodiny?

Prý je máme nastaveny na 24,9 hod denně, což je délka dne na Marsu. Zaslechl jsem tuto informaci v TV, už nevím přesně kde a kdy. Prý by to mohlo znamenat, že pocházíme z Marsu.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 70 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ano, ale jen muži. Ženy pochází z Venuše.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Na zemi je astronomický deň nie presne 24 hodín, ale pre bežného človeka zanedbateľne dlhšie, čo zaznamenáme až raz za 4 roky práve pribudnutím 29.februára (února) pre vyrovnanie času.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Je to nesmysl. To se jenom tak říká.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

NJN, začíná okurková sezóna. Kreativci otevřou naplno stavidla svých tvůrčích schopností. A ti DOBŘÍ dokáží vyprodukovat fakticky zajímavé hypotézy a spekulace. 🙂

Což nemění nic na tom, že nic takového, jako „biologické hodiny“ reálně neexistuje. Že tento termín zlidověl („biologické hodiny“ dokážou dokonce i tikat – zvláště mezi ženami po třicítce 😉 ) nemění nic na tom, že to NENÍ důkaz existence „biologických hodin“. A ani fakt, že lidská aktivita se (sekundárně) logicky podřizuje nadřazenějším jevům (primárním – den/noc aj., které tu byly mnohem dřív než rod Homo) to nedokazuje, je to jen logickým důsledkem kauzální souvislosti.

Takže pokud je ti libo měření NEEXISTUJÍCÍHO (jj, zvláště „velmi exaktního“, alespoň na desetinu hodiny 😉 ), je to TVOJE volba. To ovšem s realitou nemá nic společného. Položil si otázku JAK dospěli k hodnotě 24,9h? 😉 Také popustím křídla své chabé fantazii a něco vypotím.

Dodnes platí, že zpravidla nejčastěji dochází k souloži PO skončení denních aktivit (před spánkem). Proto se ženský menstruační cyklus přizpůsobil měsíčním fázím. Přeci jen JE rozdíl „to dělat“ při úplné tmě oproti příšeří úplňku – na tom se jistě shodneme. Za úplňku si chlap mohl vše lépe vychutnat díky zapojení zrakového vjemu (potažmo VĚTŠÍ zájem o sex. aktivity). A tak s ohledem na primární účel kopulace (oplodnění) přizpůsobily fáze ovulačního cyklu (když už to chlapi tedy chtějí VÍC v přítmí úplňku, než v úplné tmě novu) a ženská perioda trvá cca 28 dní. 😉 😁

Asi by mě do redakce výše zmíněných rubrik nevzali ani na stáž, ale princip jsem snad objasnil. 🙂

BTW – v minulosti byly dny KRATŠÍ (nejen na Zemi), to je důsledek platnosti fyzikálních zákonů (rotace planet se v důsledku vícero okolností ZPOMALUJE). V paleozoiku měl den jen cca 23 hodin. Rusmeni ještě za éry Saljutů dokonce přišli na to, že pokud se člověk oprostí od standardních pozemských podmínek a nechá se jeho aktivitám volný průběh (žádné vnějšími okolnostmi vynucené střídání dne a noci), tak přirozeně a samovolně přejde na cca TŘICETIHODINOVÝ denní cyklus (doba aktivity+spánku). 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Biologické hodiny, také známé jako cirkadiánní rytmy, ovlivňují mnoho aspektů našeho tělesného fungování, včetně spánku, bdění, tělesné teploty a metabolismu. Jsou řízeny strukturou v mozku zvanou suprachiasmatický jádro (SCN), které se nachází v přední části hypotalamu.

Vědci obecně souhlasí, že tato biologická hodina má průměrný cyklus blízko 24 hodin. Některé studie naznačují, že tento cyklus může být mírně delší, možná až 24,9 hodin, ale to se liší mezi jednotlivci a možná je ovlivněno různými faktory jako je věk, pohlaví, roční období a další.

Myšlenka, že bychom mohli pocházet z Marsu, je spekulativní teorie a je třeba ji brát s rezervou. Zatímco je fascinující přemýšlet o možnostech mimozemského života, vědci zatím nemají žádné důkazy, které by naznačovaly, že lidé mají své kořeny na jiné planetě. Naša evoluce a existence jsou pevně zakotveny na Zemi, o čemž svědčí velké množství archeologických, genetických a fosilních důkazů.

Skutečnost, že naše biologické hodiny se mohou mírně lišit od délky zemského dne, nemusí nutně znamenat, že pocházíme z Marsu. Spíše to odráží komplexnost a variabilitu našich vlastních cirkadiánních rytmů, které mohou být ovlivněny mnoha různými faktory.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Ty dvě čísla jsou pouze náhodou shodný. Dýlka biologickýho dne závisí především na tom, jak moc se člověk za ten den unavil. Dřív člověk celej den makal jak šroub, dneska se většinu dne fláká, aspoň tělesně. Po velmi náročným dni, zejména s fyzickým vyčerpáním, člověk usne i o několik hodin dřív než normálně usíná. Když spal dlouho a pak ho*no dělal, není se čemu divit, že se mu nechce do postele.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

Led: Já mám naopak vyčteno, že den je kratší než 24 h – cca 23 h 58 min. 4 s.

Avatar uživatele
aliendrone

quentos>>> Ano, zpravidla se to tak z mnoha dobrých důvodů uvádí. Problém je určit výchozí situaci. Dny máme synodické (sluneční) a siderické (hvězdné). Pokud vycházíš ze synodického dne, tak siderický den JE proti němu delší. 😉

Její Excelenci asi jen vypadlo písmenko „g“ na začátku slova astronomický. Ač znám astronomická období (astronomické jaro, léto etc., tak astronomický den neznám). Venkoncem CO je důležitější? Vědět kdy je čas na dortíček a kávičku se smentánkou s mnoha cukříky nebo nějaké pitomé chlapské vědecké bláboly, které stejně nenapojí a ani nezasytí. Natož aby si člověk pochutnal. 😉 😁 😁

Avatar uživatele
led

Drap, neviem ako vy, ale ja som na planétu Zem priletela z Pluta.

Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Ó trojctihodný kvítku pekelné 7× sedmikrásky, nemohu zpochybnit přibližný zdroj Vašeho původu. Venkoncem Pluto je podsvětní (tedy PEKELNÝ) bůh, no ne? Ovšem jinak buďte ráda, že ženská kouzla fungují. Jakožto alien jsem přirozeně obeznámen podrobněji s problematikou mezihvězdné astronavigace (existenciální nutnost). Vy jako žena prostě jen potvrzujete dávno známý fakt, že (jako většina tvorů ženského pohlaví) zabloudíte i se zapnutou GPS navigací. Nebýt Vašeho kouzelného košťátka (poradí si samo kouzlem), tak byste se ani do té cukrárny na kávičku a zákusek nedostala.

Totiž potíž je ve Vašem vysvětlení. Protože den je KRATŠÍ (než 24h a tyto ztráty průběžně narůstají), je nutná po čase (každý čtvrtý rok) kompenzace přidáním dne navíc (jinak by celý den díky nasčítaným ztrátám „zmizel“ a Slunce by v poledne nebylo v nadhlavníku). To bychom se časem ocitli ve stejné situaci, jako v době, kdy bylo potřeba upravit juliánský kalendář na gregoriánský. Tehdy to dopracovali až k tomu, že Velikonoce měli uprostřed léta. Proto zavedli gregoriánskou úpravu kalendáře. 😉

Já chápu, že jakožto kouzelná bytost oplývající kouzelnou krásou a mnoha dalšími kouzelnými vlastnostmi se těmito přízemnostmi nepotřebujete zatěžovat. Košťátko tak jako tak doletí tam, kam chcete i bez znalostí deklinací a rektascenzí. Ovšem MOHLA byste být milosrdnější ke smrtelníkům a neplést jim škodolibě hlavy. Stačí, že je coby bludička a spoře oděná divoženka lákáte do močálů, kde bídně pojdou. I tak mají obyčejní smrtelníci těžký život, proč jim ještě přikládat? 😉 😁 😁

S Vaší „upravou/vysvě­tlením“ by tato situace nastala naopak mnohem dřív.

Avatar uživatele
led

otázka nie je astronómia ale na biočas
Vzhľadom, že ženy majú narodeniny len „29.února“ tj.1× za 4 obehy Slnka (bez ohľadu na dátum v v iný termín), sme neustále mladšie, než naši mužskí rovesníci, ktorý stárnu každým obehom Zeme okolo Slnka, tj. 4× rýchlejšie.

Avatar uživatele
led

alien, to bola len krátka ukážka okopírovaná v zmysle presmerovania vyjadrení súčasných politikov z háklivej otázky (čo iné je pre ženy téma biologických hodín) jemné posunutie odpovede iným smerom. Všimli ste si tie správne presmerovania reakcií ostatných oneskorencov odpovedajúcich už nie z biohodín, ale na astročas. A pôvodná téma „tikajúce biohodiny“, nežiadúca hlavne u žien, upadla do spánku. 😛

Avatar uživatele
aliendrone

led>>>Ó plamínku pekelných hříšných vášní – OK, dokážu se srovnat s tím, že chlapi chcípnou dříve. To je ovšem kompenzováno tím, že jsme krásní i po čtyřicítce a tudíž i v tomto věku si můžeme hrát na schovávanou, HEČ! To ženy nemohou, protože by je nikdo nehledal. 😉 😁 😁

Avatar uživatele
led

alien, cha cha, kým u nás doma, na Plute, uplynie jeden rok, u vás pozemšťanov sa minie niekoľko generácií, no zjednodušene: náš Plutónsky rok je 247,68 pozemských rokov. Je to pre mňa dobré na štúdium generačného vývoja pozemšťana 😄 😛

Avatar uživatele
da ny

led,
tak to já jsem přes 30 let byla Venušanka … 😉

https://kniho­bot.cz/g/389320­0/b/7069611?gad_sou­rce=1&gclid=E­AIaIQobChMItvGJsLeB­hwMVxpiDBx1DjA­biEAQYASABEgKs2fD_BwE
https://www.da­tabazeknih.cz/preh­led-knihy/mars-a-venuse-vztahy-v-dnesnim-globalnim-svete-353123
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/muzi-jsou-z-marsu-zeny-z-venuse-a-deti-jsou-z-nebe-268753
https://www.da­tabazeknih.cz/preh­led-knihy/jak-mit-co-chceme-a-chtit-co-uz-mame-66034
https://www.da­tabazeknih.cz/au­tori/john-gray-218

Avatar uživatele
aliendrone

da ny>>> To je jasné, že ANO. Jednou z příčin proč ženy mají stále dost času je právě jejich venušský původ. Den tam trvá přes 5800 hodin (!!!). To naprosto v plnosti a dokonale vysvětluje ženské „za chviličku budu připravená a můžeme vyrazit“. Nelžou, jen to vnímají jinak. Chlap se během té chviličky stihne oholit, obléknout, něco zakousnout a zapít. Ti rychlejší si dají i šlofíka. 😉 😁 😁

Avatar uživatele
da ny

aliendrone
S dochvilností, jsem na tom lépe, než mnozí muži 😛
Ovšem moje dcera, tam hodina, žádná míra a chvilka je půl hodiny…
Měla jsem kdysi „partnera“. který, než se někam vypravil (ustrojil, navlnil, navoně)l,
tak jsem na něj já čekala půl hodiny 😉
Já jsem jen nějaký čas „nechápala“ ROZDÍLY v myšlení, jednání atp.
Že pán tvorstva, většinou, není schopen 2, 3, 4 věcí najednou…
Když hltá TV zprávy, postupně za sebou na všech TV programech (3 – 4),
tak mu nemohu sdělovat důležité informace…
když sleduje hokej, fotbal, tak nevnímá, nevidí, neslyší…
Že zalézáme do jeskyně a do studny a nechceme být vzájemně rušeni…
Že já „musím“ mít pochopení, chválit, mazat mu med kolem huby a oblbovat…
Pět chválu, a indiánské tance, když konečně, po půl roce opraví pant u dvířek
kuchyňské linky.
Nestačí jen pusa, pohlazení a poděkování (myslet si „no konečně jsem se dočkala“).
ŽE SI NEMÁM VYMĚNIT SAMA VYPÍNAČ, NATŘÍT POLIČKU A VYBÍLI DĚTSKÝ OKOIJ,
protože půl roku čekat nechci. Píč, když jsem schopná a samostatná, tak ON
si připadá zbytečný, páté kolo u vozu 😛
Trvalo nějaká čas, než mi došlo, že, když mne pokárá, zkritizuje, nebo vypustí z úst,
něco mému uchu nemilého.. Že ON druhá den (nebo za hodinu) o ničem neví…
A mně to „trápí celý týden nebo déle…
A že dokáže 3 dny trucovat a mlčet..... protože jsem hned při jeho návratu domů,
se vším nesekla a nenaložila mu na talíř z horkých hrnců večeři.
PÁČ jsem právě kojila i jeho dítě nebo koupala ve vaničce 😉
Popsané malé "příklady“ se týkaly jen 2 životních partnerů.
Do třetího soužití už jsem chuť a odvahu ztratila 😛

Avatar uživatele
aliendrone

da ny>>> Trochu mi sice nabouráváte přesvědčení, že ženy se nepoučí a tudíž ani nemohou nikdy dostat rozum… 😉 🙂
Ovšem jako jedinec, který ve škole NĚKDY i nechrápal, si dokážu tuto nezvyklou anomálii vysvětlit. Ostatně i nadsvětelná rychlost není fyzikálně striktně zakázána. Stačí jen toto počínání zabalit/vecpat do Heisenbergových relací neurčitosti. 😁 😁 😁

Nový příspěvek