Avatar uživatele
Lgee

Jak ověřovat fakty?

Myslím celkově nejen politiku.

Upravil/a: Lgee

Zajímavá 0 před 626 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Jestli myslíš fakta, tak fakta ověřujeme z důvěryhodných zdrojů. Nejlépe z několika na sobě nezávislých.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Třeba z cizojazyčných zdrojů. Nebo si najít nějakou mediální autoritu, která nemá zapotřebí hrát na ideologii a PR. Která nevychovává k názoru, ale informuje.
Teď právě ma řeč k národu Putin. Tak si ho poslechni, ať nemusíš čekat na stovky výkladů toho, co řekl a neřekl. Je to simultánní překlad do angličtiny.

Upravil/a: Ametyst

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Otázka nedává smysl. Fakty nelze fakta ověřovat, nýbrž na př. podsouvat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Chceš li mít vše snadno a rychle ověřené je pouze jediný způsob. Zjisti si co říká vláda a to je pravda, vše ostatní je lež, i kdyby to byla pravda.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Je to pracné, ale na pochopení principu relativně jednoduché. Ukážu na příkladě https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-krestanstvi-rasisticke-ci-nikoliv Jde o článek, který byl na Echo24 a poté na Novinkách o tom, že „běloši nerozumí světu a křesťanství je rasistické“, jak to „krásně“ manipulativně shrnul plebs.
První je jít ke zdroji: je informace, u jejíhož vzniku bylo víc novinářů, takže zdrojů je víc (např. návštěva Bidena na Ukrajině). Dost často je ale zdroj jen jeden – v tomto případě DailyMail. Pokud je zdroj nějaký nedůvěryhodný bloger, který opakovaně šíří kraviny, tak je možné už v tomto bodě skončit, protože on obvykle neřekne, kde k tomu přišel a v podstatě bude argumentovat, že je to jeho názor nebo má osvícení nebo tajný zdroj info = neověřitelné, nedůvěryhodné.
No a pak se podívá na ten původní zdroj, jak pracuje s fakty, jestli je tam vyjádření druhé strany atd. Případně pomůže i další hodnocení (tyto články převzaté z anglického bulváru hodnotí např. Manipulátoři.cz jako manipulativní, s jednostranným tvrzením dotyčné osoby, bez vyjádření druhé strany). Na agnlické zdroje je dost dobný na ověřování Snopes.com

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Nějaké fakty jsou tady:
Je tam hned na začátku uvedené slovo válka. Dál nevím, nečetl jsem, ale souhlasím pro tomu. 😛

Zdroj: https://zemavek.sk/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

No, nejprve bys si musel nastudovat jednotlivé definice pravdy, abys poznal rozdíl mezi pravdou objektivní, subjektivní, pravdou autority, pravdou konsensu etc. etc. etc. Pak, přirozeně, zjistíš, že ne každá pravda je pravdou.

Pak se musíš nějak naučit logicky, systematicky a kriticky myslet.

Až budeš znát definice pravdy a budeš logicky, systematicky a kriticky myslet, nebudeš mít potřebu se ptát na takovou koninu, jak se ověřuje factum. Factum se neověřuje, factum je factum, protože je objektivní materiální pravdou.

A, ano, to, že někdo něco vydává za factum neznamená, že to factum je, nebo není.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

paul1: tak ZEM & VEK je zrovna příklad webu, který s fakty pracuje velmi „volně“

Avatar uživatele
Filip84

Lgee & Paul: Prosím vás pěkně, fakta, nikoli fakty.

Slovo faktum pochází z latinského, jakož i francouzského, factum. Plurál nominativu je latinsky facta, francouzsky factums.

Proto fakta, nikoli fakty. 🙄

Nový příspěvek