Avatar uživatele
jirka F

Jak se díváte na film Bratři je pravdivý?

Dnes večer to mají dávat tak se chci informovat.

Doplňkem: Prý je to o těch bratrech Mašínových.

Zajímavá 0 před 4 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Jsou to zločinci, které se část nynější garnitury snaží vychvalovat a jejich činy zkreslovat popř. omlouvat. Pro své soukromé cíle vraždili nevinné lidi. Samozřejmě se dívat nebudu.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Nevím, neviděl jsem ho.

Nebudu se na něj dívat.

O bratřích Mašínech mám dostatek informací.

Jsou to kriminálníci. Tečka.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Podle mne mu chybí hodně do pravdy. Myslím, že z obyčejných vrahů by nikdo neměl dělat hrdiny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Neviděl jsem, ale předpokládám, že nejde o dokument, takže pravdivý být nemusí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Vzpomínám si, když nám učitel češtiny ještě na ZDŠ vyprávěl obsah Matka Kuráž a její děti. Její syn je žoldák. Zabíjí lidí a je za to placen. Děj se odehrává za 30 leté války. Válka skončí, on to neví, a přesto dál zabíjí a je za to odsouzen. Takže vrazi by neměli být oslavován i.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Nedívám, neviděl jsem a ani mě Mašinové nějak nezajímají…

Každopádně je zajímavé, jak je každý automaticky označuje za zločince a vrahy. Odboj může mít mnoho podob, ale nehledě na průběh a praktiky, tak snad vždy je kontroverzní a při hodnocení závisí i na perspektivě. A málokdy nenásilný nebo nějak čestný. Historicky vzato byly odboje a rebélie plné masakrů a násilností a nebylo na nich nic ctnostného.
Husité byli taky vrazi a násilníci, přesto po dlouhý čas uctívání a neuvěřitelně velkým množstvím lidí vnímáni jako hrdinové.

Takové Československé legie, Masaryk a spol jsou taky ultra hrdinové, svatí a osvoboditelé a nevím, co všechno. A ty by nikdo za takové neoznačil (že?), Jen málokdo si je troufne nějak kritizovat – což je pak většinovou společnosti, ale i některými odborníky vnímáno jako snaha o jejich pošpinění (té jejich nedotkutelnosti a dokonalé pověsti). Protože jejich úmysl a cíl byly přece vznešené a svaté. :D Taky to byl odboj, taky to byli zrádci, vrazi (a doslova byli zformováni i z mnoha vyhnanců, kriminálníků), bojovali proti vlastním, neměli zákonné aj. oprávnění, přítomna byla silná ideologická propaganda a demagogie. A to hlavně i po válce a jejich vítězství.

Rozdíl a hranice mezi zrádcem, separatistou, teroristou (dále extrémistou, fanatikem), nacionalistou, zločincem, vrahem i hrdinou, můžou být dost tenké, dokonce zaměnitelné.
Každý takový ozbrojený odboj a sabotáž (nejen uvnitř) je vnímán jako zrada, zločin a snad i terorismus (to pak záleží na víc věcech). Přinejmenším je to vždy kontroverzní. Tato skupina byla malá, s menším rozsahem i významem, působila hlavně uvnitř a její kroky pak samozřejmě budou vnímány jako problematické, zločinecké a bezvýsledné (neúspěšné). Ale zajímalo by mě, co kdyby byli větší (vojenštější), organizovanější, získali si nějakou mezinárodní podporu apod.
Československé legie vznikly za jiných okolností, byl válečný stav, vzniklo to v zahraničí, působili převážně tam a bylo to v mnohem větší míře. Ale odboj, zrada a X dalších kontroverzí nemenších a nejiných než v tomto případě s Mašiňáky.

Problematika je následující; často se totiž o takových skupinách či jedincích debatuje: hrdinové, nebo zrádci? dobří lidé, nebo zločici? odbojáři, nebo vrazi? apod. Pointa je, že to klidně může být obojí…

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Já to věděla, proč nevěřit historii. 🤨

Avatar uživatele
Disraeli

Můžeš Ale né se na ní na 100 ˇve všem spoléhat (jako na ničem). ;) Jen taky záleží, kým a jak podanou, jakou historii, z čeho vychází, případně i z čeho hodnotí – události, osobnosti, atd. Jsou i různé druhy historických věd a bádání.
Dějepisectví může být více i méně objektivní nebo kontroverzní, spekulativní, kde záleží na spektru a úhlu pohledu.
Minulost obecně X zpracování historie – a teď záelží dle jakých postupů, měřítek a kategorizování.

Avatar uživatele
Disraeli

Tady nejde o to, že by to nebyli vrazi /zločinci nebo třeba zrádci a klidně i sadistické svině, ale že to vůbec nijak nevylučuje to, že by se jednalo o odboj. Protože odboj může mít různé formy, průběh a praktiky; může to být pěkný masakr, sabotáže, terorismus aj.

Avatar uživatele
Disraeli

@Drap ↓

Avatar uživatele
Drap

Svázanému chlapovi na židli proříznout hrdlo tedy nepovažuji a nikdy považovat nebudu za odboj.

Avatar uživatele
Disraeli

V různých odbojích se mučilo, znásilňovalo, popravovali nevinní (včetně žen a dětí), neozbrojení, vypalovaly se města (nevojenská, téměř bez obrany) a X dalších krutostí. To, že je to hnus, neznamená, že to není odboj. To si odboj představuješ jako nějaké gentlemanty v rukavičkách, kteří postupují podle nějakých čestných, morálních pravidel a že postupují nenásilně nebo zabíjejí jen „ty špatné“?

Avatar uživatele
Filip84

Disraeli: Však ale Husité na tom byli podobně, jak bratři Mašínové, ovšem s tím rozdílem, že za to nebyli placeni, například, sultánem marockým, nebo tureckým, a že si za to středověká společnost mohla, do značné míry, sama, arciť si to neuvědomovala, a to, co se stalo (nejen) s Husity, bylo, svým způsobem, historicky nevyhnutelné.

Masaryk byl špion v službách Anglie v době války, takže horší, než Mašinové! No a legionáře bych raději vynechal. 😅

Kdyby se Mašínové, přímočaře, probili na „západ“, a tam zůstali, dalo by se na ně pohlížet jinak. Jenže ono to s nimi bylo trošku jinak, že?

Avatar uživatele
Disraeli

Jistě, ale to zkus někomu říct. Třeba o Husitech už určitá část společnosti prohlašuje, že to byly vrazi atd.

Ale zkus něco podobného s Masarykem a legionáři a si vyděděnec. 😅 Co ta nom, že to byli dezertéře, zrádci, že se spolčovali s nepřáteli (a lezli jim do pchdele), kteří je podporovali, že na tom nebylo nic moc ctnostného, že to byl jen ideologický boj a snaha o uchvácení moci (z jejich strany), že Masaryk nebyl žádný svatoušek, že zformování armády není kolikrát složitá věc – ale otázka oprávnění aj. už je trochu jinde. Jejich cíle a praktiky taky „kontroverzní“, jejich dobrovolnost zrovna tak (bývalí krimininálníci, chudina, exiloví vyhnanci a hlavně zajatci… jen málokterý zajatec by nevyužil sitauce spolčení se s nepřítelem s tím, že ho propustí, nakrmí, vyzbrojí, s vidinou naděje, namísto vězení nebo smrti, apod., hlavně když je to hromadné, bude „u vlastních“, u krajanů). Spolu se zapojením propagandy a demoagoe (nejen mistra Masaryka).
Nejde zdaleka jen o mínění lidí, ale o uznávaný názor obecně i napříč odborníky, a na státní úrovni, v souladu s politikou, režimem a panující ideologií, Přesto je za tím hlavně neskutečná idealizace, překrucování a další (Masaryka, legií, první republiky). Prostě svatí.

Nový příspěvek