USA mají demokracii svobodu i kvalitní tržní hospodářství přes 100 let naopak v Česku nejdříve dirigenti z Vídně, poté z Berlína a dále z Moskvy a nyní za 32 let nemůžeme být na vysoké úrovni jako v USA.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 763 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Otázka a její popis, to jsou dvě různé věci. Začnu druhou částí.
0
před 763 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Podmínky mají lepší v Česku, obce a jejich zastupitelé zde mají stále co prodávat do soukromého vlastnictví, co se týká pozemků a proto je dosti takových kde se vágus pohodlně usídlí a nikoho moc netrápí. V USA naopak mnoho Privat Property (drama pro nemajetné), v ČRdeli současně teprve na vzestupu (v tomto ohledu je brzy doženeme i s mizernou životní úrovní). Wel, ne každý si vybere kde se narodí 🤷♂️
Třeba v Chicago jsou homelessové mnohem uctivější než u nás na Prajzské. Totiž mají mnohem větší bobky ze systému, konkrétně bezpečnostních složek a pak taky mafie. Někde zkrátka není vhodné si na každého neznámého občana otevírat tu svou drštičku, tak jako je to vlastní hrubiánům v ČRdeli 🤷♂️
Upravil/a: zjentek
0
před 763 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Tady by bezdomovci vůbec nemuseli být. Máme fungující sociální systém. Každý občan má nárok na sociální dávky a příspěvek na bydlení. To znamená, že si najdeš ubytovnu q socka ti to zaplatí a ještě ti dá na chleba. Ti, co jsou v čechách na ulici, k tomu mají jediný důvod. Prostě jim to tak vyhovuje. Není jim rady pomoci. Max tak darovat občas 10 Kč
0
před 763 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Popis otázky ponechám stranou, protože to jsou výplody Tvé fantasie, které s realitou nemají společného nic, a s položenou otázkou už vůbec ne.
Snažil jsem se Ti vysvětlit, že pojem „bezdomovec“ je pojem mezinárodního práva, který se v sociální oblasti nepoužívá, protože je vulgárním zjednodušením: zjevně marně.
Zeptat se, „jak se řeší bezdomovectví v U. S.“ je stejné, jako bys se zeptal, „jak se řeší bezdomovectví v Evropě“. U. S. jsou federací a mezi jednotlivými státy jsou značné rozdíly, ve všem, tedy i v tomto.
Abychom si mohli odpovědět, alespoň rámcově, na otázku, jak se sociální problém ztráty bydlení řeší, musíme si popsat, jak vzniká. Protože v U. S. je to v něčem podobné, ale v něčem úplně jiné, než u nás.
Mezi jednotlivými státy, městy, kraji jsou značné rozdíly.
Rozdíl #1: kolik peněz potřebuješ na život. Opět, je to podobné, jako v Evropě: s naší průměrnou mzdou (něco přes Kč 30,000.00 čistého měsíčně) na tom budeš v Rumunsku dost dobře, v Albánii budeš „král“, v UK nuzák nuzný, ale vyžiješ, tak-tak, ve Švýcarském spříseženectví, nebo Knížectví Liechtenstein, to je tak kapesné pro fakany, a na živobytí si budeš muset vydělat.
V U. S. je to podobné: V LA, CA, potřebuješ tak $5,000.00, abys normálně vyžil. Abys nemusel bydlet v Korea Town, kde to je už relativně bez agentów kożuchowych, a i docela fajn, akorát nesmíš nic nechávat venku přes noc, a za tmy nechodit ven, tak za pokoj s příslušenstvím $2,000.00 (zhruba, opravdu hodně tam není adresa, jako adresa!) dáš. Musíš mít auto, protože LA a spol. nemají funkční systém veřejné dopravy, a i když je auto v U. S. levnější záležitost, než u nás, i položkově, tak něco to taky stojí. Musíš si zaplatit alespoň nějaké funkční zdravotní pojištění, tj. funkční rozuměj v tom, že nepotřebuješ doporučení praktika na každého specialistu, jinak si to celé platíš sám (a abys ho měl, tak na praktika musíš čekat třeba tři měsíce, protože to je určený praktik pojišťovnou), nebo jít na emergency, což nechceš, no a aby krylo i drahé operace z vyšších desítek procent, tak $300.00 – $600.00 dáš, zhruba. No a musíš si dávat peníze stranou na spoluúčast (vždycky je), a na zubaře (toho si zaplatíš vždycky sám), což je docela pálka, běžná výplň v LA, CA vyjde na cca $1,000.00.
Naproti tomu někde v Mississippi, nebo na Alasce, ti bohatě stačí částka mezi $2,000.00 – $3,000.00, jo, takže, řekněme, zhruba půlka (těch $5,000.00 v LA je taky jenom opravdu hrubý odhad). Protože auto budeš potřebovat taky, ale bydlet budeš, s takovými příjmy, v karavanu Airstream, v lepším případě budeš mít vlastní Park Home. Budeš mít vlastní pozemek, takže bydlení se ti smrskne opravdu na nižší stovky dollarů měsíčně. Pojištění tam bude taky levnější, nebo jinak, za stejnou částku ti toho pojišťovna více nabídne, protože tam ti lidi ty peníze prostě nemají. A výplň u zubaře nebude stát $1,000.00, bude stát míň, řekněme, pod $500.00, ale i míň. Taky ale ten standard bude jiný.
V NY, NY, sice, nepotřebuješ auto, má vynikající systém veřejné dopravy, ale za $1,000.00 tam opravdu v „Korea Townu“, skoro bez agentów kożuchowych, plus bezpečno za světla k tomu, nebudeš, to si přidej, hodně přidej!
#3 Životní standard. V U. S. je, obecně, velký rozdíl mezi městy (LA, NY, Chicago IL, Boston MA) a venkovem. Ve městě můžeš, na venkov, i relativně nekvalifikovanou prací vydělat big money ($4,000.00, $ 3,000.00, $5,000.00 …), ale zase zaplatíš ranec za bydlení. Ten princip je podobný, jako u nás: jsi realitní makléř v obleku, co píchá zlatokopku, máš slunný byt v centru, nebo domek na předměstí ($3,000.00 – $10,000.00, no a nebo hypotéka cca v té částce). Jsi „skladník ve šroubárně“, pícháš jeřábnici, máš byt „v Bronxu“, levný ($1,000.00 – $3,000.00), zato s „agenty“ / creepy neighbour, nebo tak něco. Když bys to chtěl bez agentów, a bezpečné ve dne k tomu (pán má speciální přání! 🙂 ), tak si to vynásob 1.5×, 2× atp. Ale vyděláš, „trojku, čtverku“, třeba. Baba taky vydělá, takže dohromady máte, třeba $5,000.00, $ 7,000.00, a to už jsou, i na U. S., poměrně pěkné peníze.
Na venkově budeš rád, když si nekvalifikovanou prací vyděláš něco přes ticku. Ale, taky, bydlíš – ve srovnání s městem – za pánbů zaplať: buďto máš vlastní pozemek, a na něm něco (dřevostavbu, karavan, park home …), nebo máš pozemek pronajatý, a na něm máš něco, no a ano, nebo bydlíš v nájmu. Ale za $1,000.00 budeš mít pěkné bydlení, bez agentów a bezpečné jak vedne, tak dokonce i v noci!
Abys „padnul na hubu“, tak buďto:
Protože, když jsi pacient s hlavou, tak i když ti léky zabírají, tak stejně ta tvá výkonost klesne, jedno druhým, prostě jdeš s prachama dolů.
Jakmile potřebuješ hospitalisaci, tak máš vlastně na „výběr“: státní blázinec, nebo soukromé sanatorium. Soukromá sanatoria jsou na tom výborně, akorát to neplatí skoro žádné zdravotní pojištění (výluka, podobně, jako zuby), takže, buďto se o tebe – nějak – postará rodina, nebo skončíš ve státní „péči“. A to nechceš, Přelet nad kukaččím hnízdem je opravdu jenom slabý odvar. Samozřejmě, není státní blázinec jako státní blázinec, ale obecně je tam ta péče slabá a přístup ne úplně ideální.
Oni tě tam, zase, nebudou držet zbytečně, takže jakmile se z toho dostaneš ven, nebudeš se chtít vrátit. Američané všecky léky dávkují poměrně ve vysokých dávkách, i analgetika, tam jdeš vypálit kuří oko a jsi z toho tři dny „sjetý“. Nebo antibiotika, a pak máme rezistivitu, že. To by bylo ale na samostatné thema. Takže, jsi nadopovaný „přáškama na hlavu“, jsi venku ze státního blázince, a protože jsi nadopovaný těma „přáškama na hlavu“, tak o práci nezavadíš, protože vypadáš, jak smaženka. Hodně takových spí ve stanu u hydrantu.
Na druhou stranu je v tom federální progress, protože být „mental“ je něco, jako být negr, ale ještě mnohem víc. Pokud si tě někdo všimne, nebo, pokud se dostaneš do místa zájmu nějaké charity, máš velkou šanci i na něco, jako je u nás městský byt a něco, jako je u nás invalidní důchod. Ale, opět, je to stát od státu různé: prostě jsou na to federální fondy, státy je čerpají, jsou nějaké kriteriony, co s nimi dělat, a co ne (a ty se nedodržují, že – klasika! 🙂 ), no a podle toho to vypadá: reálně. Ale ano, jde o princip nějakého „městského“ bytu za, řekněme, $300.00 (takže, za pánbů zaplať), k tomu nějaký „důchod“, zase, třeba $250.00, $400.00 atp., nebývají to velké prachy, ale lepší, než drátem do oka. No, a dej si jedna a jedna dohromady: máš „městský“ byt za $300.00, $250.00 „důchod“, a s $50.00 ti pomohou charity. Nebo máš důchod $350.00 a $50.00 ti ještě zbude (kolik stojí hadraplán? No vidíš: ještě vyděláš! 🙂 ). Funguješ podobně, jako bys byl ve stanu u hydrantu, ale máš střechu nad hlavou, bez agentów, a většinou i bezpečnou alespoň ve dne.
Takové ty věci kolem, jako je denní stacionář, kde se umyješ, oblečeš, dostaneš tam „polévku pro chudé děti“, pomohou ti vyřídit doklady atp., to je skoro stejné v LA, jako u nás. I takové ty „noclehárny u Kateřiny“, kde u nás za Kč 30.00, tam za $3.00, nebo tak něco, se umyješ, vyfasuješ mundůr a drbátko (bys chtěl za $3.00, jako, bez agentów, nebo co!? 🙂 ), vyspíš se a vypadneš, jsou velice podobné.
V čem je rozdíl je to, že pokud si takový vágus, u nás, najde ubytovnu, stát mu jí zaplatí, Kč 8,000.00, Kč 9,000.00, Kč 10,000.00, zaplatí. A ještě, vágus, dostane necelých pět tisíc „na piko“. V U. S. ne, tam ti nikdo nebude platit cimru někde v Bronxu. Na druhou stranu, pokud makáš, tak odvody jsou tam úplně jiné a jinak, takže vyděláš. Ale musíš makat a musíš být schopen makat! Něco, jako přednostní exekuce u nás, to tam neexistuje, ano, exekuce ze mzdy jsou, ale je to snad ještě lepší, než v Německu, takže minimum.
Problém je v celkové nekoncepčnosti, v tom, že se na ty „social“ a „mental“ dávají šílené částky z federálních zdrojů, aby je radní vytunelovali a nechali za ně postavit deset mobilních záchodů a pět mobilních sprch. Jo, a dovezli containery na odpad. V punitivním přístupu státu, takže jakmile tě zavřou, tak už se z toho nevyhrabeš. A ve složitém přístupu k zdravotní péči, která je drahá a pojištění, i když nějaké máš, stejně nikdy nekryje všecko ani těm úplně dole.
Ale celkově se to od nás až tak moc neliší. Neboj, my je doženeme! 🙂
0
před 763 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
DF – to je pěkný nesmysl. Jelikož musíš mít odpracováno a na základě vykonaného sociálního pojištění ti jsou tyto dávky přiznány. Pokud někdo dostuduje a pak skončí na ulici, už nemůže nic.
neriešia sa nijak, človek 0.
nakoľko nemajú američania štandardne rodné číslo, takže nejaká
štatistika, alebo starostlivosť a prehľad obyvateľov je 0bodov (ak
nepočítám absolútne nezmyselné veľké sčítanie ľudu 🙄😁) a sú to
naozaj hrubé odhady. Tým pádom aj starostlivosť o jednotlivca je na 0, a to
sa bavíme aj o nižšej strednej triede. Zdravotníctvo je úplne
v Brdeli.
Výhoda je oproti CZaSK v tom, že Američania milujú komunitný život a
vedia sa ohromne (a kratkodobo) nadchnúť pre pomoc druhým, milujú rôzne
organizácie, aktivistov, takže je šanca sa z ulice dostať späť, majú
centrá na pomoc asi každému typu človeka a tragédie. Ale tiež je to celé
veľmi povrchné a na efekt, pre sponzorov a show.. Na druhú stranu, medzi
životom v strašnej štvrti s platom servírky, prácou 6/10 (bar staff a
market staff) a životom na ulici – nie je často veľký rozdiel. Treba
zažiť Štáty aj inak ako cez Erasmus, obrovská krajina, obrovské
rozdiely.
Darcy a proč máš odpověď v diskuzi, když je rozhodně hodna kladného bodování?
Nauč se tady… (; ((;
Drap | 8223 | |
led | 4069 | |
Kepler | 3462 | |
annas | 3402 | |
hanulka11 | 2783 | |
marci1 | 2778 | |
zjentek | 2725 | |
briketka10 | 2514 | |
quentos | 2018 | |
aliendrone | 1938 |
Aktuality |
Zábava a ostatní |