Avatar uživatele
lily

Jak správně zalévat Kalu?

Jako naivní holka v novém baráku jsem se rozhodla, že zde započnu svou novou éru zahrádkářství. Samozřejmě jsem si nemohla vybrat nic normálního a koupila jsem si Kaly, bohužel sem opomněla fakt zeptat se jak často se květina zalévá, pomůžete? Budu mocka ráda :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, Jahoda před 5265 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Její pěstování není až zas tak náročné i když její růstový rytmus vypadá na první pohled složitě. A při tom tato rostlina přežije i nedostatečnou péči. Jedno si však při pěstování musíme uvědomit. Rostlina chce mít svůj klid, takže nedoporučujeme při vegetačním růstu rostlinu přenášet z místa na místo, nebo květináčem otáčet. Jako pokojové rostliny se pěstují dva druhy a to Z.aethiopica var. gigantea Hort., která je mohutného vzrůstu a Z. aethiopica hybr. Perla ze Stutgartu, jejíž vzrůst je nízký a je podstatně drobnější.
Na jaře, po odkvětu necháme rostlinu zatáhnout. Nejpozdější termín by měl být konec května. Většina listů v té době zežloutne a uschne a zůstane jen zelené srdíčko rostliny, tedy jeden, dva malé zelené listy.
Rostlinu v této době můžeme umístit i do venkovního prostředí. V době odpočinku kalu zaléváme velmi mírně a jen občas. Delší doba sucha jí nevadí, naopak. Koncem srpna pak rostlinu přeneseme na stabilní stanoviště. V této době můžeme také rostlinu přesazovat a můžeme rozdělit i mohutné trsy na více rostlin. Přesazujeme do směsi jílu a listovky s příměsí rašeliny a písku. Do zeminy pro kaly se přidává i mletá rohovina. A v této době začneme rostlinu zalévat, neboť v době vegetačního růstu vyžaduje kala hojnost vody a pokud možno i často rosíme. Odpovídá to tak nejvíce podmínkám v přírodě. Až do období květů jednou týdně kalu přihnojujeme slabými tekutými hnojivy. Zimní stanoviště by kala měla mít kolem 10°C a chráníme ji proti intenzivnímu slunečnímu svitu.
Zantedeschia aethiopica se velmi dobře hodí i pro hydroponické pěstování, ale i zde musíme zachovávat její růstový rytmus. Ze škůdců ji v nevětraných suchých místnostech s oblibou napadají mšice.
Mnozí majitelé kaly se tázají, proč jim kala nekvete. Ve většině případů je to proto, že nezachovávají její růstový rytmus. Zalévají ji po celý rok naprosto stejně a neumožní rostlině prodělat dobu vegetačního klidu. A právě v tom je ve většině případů příčina neúspěchu. Musíme si uvědomit, že každá rostlina, nejenom kala je uzpůsobená i přes mnoha a mnohaleté pěstování, podmínkám ve své původní vlasti a tyto podmínky je nutno co nejvíce zachovávat i při pokojovém pěstování. Proto je dobře si o každé, doma pěstované, rostlině toho prostudovat co nejvíce, abychom pěstování doma přizpůsobili podmínkám v její domovině. Dodržíme li tedy její růstový rytmus, odmění se nám rostlina svými květy.

Zdroj: http://www.te­mere.com/rser­vice.php?akce=tis­k&cisloclanku=2005081901

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek