Avatar uživatele
Kelt

Jak to mám daleko ke kterému moři?

Taková scifi povídka. Mám přístroj na vypouštění družic. Družice se vznese kolmo a pak po dosažení určité výšky, letí stále určeným směrem( na jih, sever, libovolný azimut, který je konstatní) Pokud je ve směru letu překážka, družice se přenese do příslušné výšky. No a ta družice by měla doletět k moři. Předpokládejme jen moře, které omývají Evropu, mám dostatek družic. Neuvažuji změnu směru vlivem gravitace, rotace země. Za předpokladu, že bydlím v Rožnově pod Radhoštěm, ke kterému moři a na které místo je to nejkratší vzdálenost tímto způsobem. Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 66 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Ai má protentokrát pravdu. Bude to Baltické moře, někde u Štětína, myslím. Ale není to zase AŽ TAK easy problematika, jak píše elkon. Totiž – v souladu se zadáním (konstatntí azimut) je vyžadovanou spojnicí křivka zvaná LOXODROMA. Ta ovšem není NEJKRATŠÍ spojnicí, tou je křivka zvaná ORTODROMA. Ostatně onanie spojená s ortodromální navigací (miluje každý kapitán/navigátor plavidla/letounu, zvláště když se musí počítat bez pomoci elektroniky 😉 ) je dostatečně výmluvná. Ne že by to byla nějaká atomová věda, ale onanie to prostě JE! A počítat ti to nebudu milej zlatej, beru to od oka. Když tak se zeptej googlemaps, pokud ti to nestačí. 😉 😁

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Si to zkontroluj na jakékoliv mapě. Mne to ukazuje kolem 540 Baltské moře (trochu na východ od Gdaňsku), nebo Jaderské moře, kolem 535 v oblasti Terstu. Viz mapy.cz (nejsem si jist jak přesně to umí na tyto vzdálenosti)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Nejkratší vzdálenost z Rožnova pod Radhoštěm k moři tímto způsobem by bylo Baltické moře. Pokud by vaše družice letěla přímo na sever, dosáhla by pobřeží Polska v oblasti Gdaňského zálivu. Direktní vzdálenost na sever je přibližně 540 kilometrů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Nauč se používat mapu. Zdá se, že máš dost mezer ve vzdělání, soudě podle tvých „často dětských“ dotazů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

522 km (z Masarykova náměstí), azimut 332 stupňů

Zdroj: https://mapy.cz/s/ma­lupokeda

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek