Avatar uživatele
xmax

Jaká bude doba nabíjení 12V 60Ah baterie solárním panelem o výkonu 100 W?

Nabíjení baterie solárním panelem. Díky

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Cenobita před 2978 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

To není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Záleží totiž na tom, jak svítí slunce, a také na regulátoru, který je napojen k panelu, resp. mezi panel a akumulátor.
Ten řídí nabíjení, takže do baterie pustí klidně 8A, ale pak ubere.
Pokud bude hodně teplo a hodně svítit slunce, tak panel nemá takový výkon, jako by to bylo v zimě, takže nabíjecí proud namísto 8A klidně klesne na 2A.
Takže nelze odpovědět, že doba nabíjení bude 7 hodin, protože ani slunce nebude stejně svítit 7 hodin atd., viz výše popsané.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Cenobita

Pokud nebudeme uvažovat ztráty, počítá se to takto:

U = 12 V
Q = 60 Ah = 60*3600 As
P= 100W

A = Q*U
Q = I*t
P = U*I

I=P/U

Q = (P/U)*t
Q/(P/U) = t
60*3600/(100/12) = t

t =25920 sec = 7,2 hod

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

Cenobita: To by platilo v případě nabíjení konstantním proudem, což v tomto případě půjde těžko zajistit. Dál zanedbání ztrát způsobí nezanedbatelnou chybu. Ampérhodinová, resp. watthodinová účinnost akumulátoru není zdaleka 100%. O napětí solárního panelu není zde nic známo (ani o druhu akumulátoru), ale je známo, že k plnému nabití olověného akumulátoru se jmen. napětím 12V je třeba napětí nabíječe odpovídající cca 2,7*6 = 16V. Pokud bude panel dávat nižší napětí, těžko s ním bude možné Pb akumulátor plně nabít. Dále při nabíjení při konstantním napětí nebo v případě, že se obě veličiny (napětí i proud) při nabíjení mění, není stanovení dodaného náboje tak jednoduché, jak z tvého výpočtu vyplývá, i když je po formální stránce v pořádku (tedy za předpokladu dostatečného napětí solárního panelu, zanedbání ztrát a dodržení konstantního proudu po dobu nabíjení). Takže se kloním spíš k odpovědi Raibeka.

před 2977 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Však Cenobita píše: „Pokud nebudeme uvažovat ztráty…“ tedy ideální případ, slunce svítí, solární panel jede na jmenovitých hodnotách,… napájecí měnič se 100% učinností… Pak 12W, 60Ah baerie je 720Wh, při nabíjení 100W je to 7,2h…
Pokud budeme uvažovat ztráty, je to samozřejmě o něčem jiném. Ale Pak už to také nejde spočítat pro nedostatek informací. Jinak olověný aku se nenabíjí na 16V, ale pokud se nemýlím, tak asi 14,4V

před 2977 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Těch 14,4V = 6*2,4V a 2,4V je napětí jednoho článku na počátku plynování. Napětí článku sice nabitého, ale v ustáleném stavu, bez zatížení je už asi o 0,1V nižší, ale jedná se o napětí po odpojení nabíječky! Lze si to lehce ověřit měřením svorkového napětí akumulátoru při připojeném a odpojeném nabíječi. Rozhodně to nebudou napětí stejná a rozdíl bude záviset na velikosti proudu dodávaného do akumulátoru. Je třeba mj. respektovat také úbytek napětí na vnitřním odporu akumulátoru, o který se v případě vybíjení jeho svorkové napětí snižuje, ale v případě nabíjení je třeba ho přičíst. Pokud se podíváš na vybíjecí a nabíjecí charakteristiky v literatuře (např. Zdeněk Jan+kol.: Elektrotechnika motorových vozidel 1, str. 69), uvidíš ten rozdíl.
Aby platil výpočet Cenobity, je třeba dodržet podmínku konstantní hodnoty nabíjecího proudu po celou dobu nabíjení, což obvykle splněno není, zejména u běžných nabíječů. Stačí kontrolovat proud během nabíjení na A-metru. Pokud tato hodnota kolísá, nelze dodaný náboj do ak. stanovit prostým součinem Q = I*t. Existují různé nabíjecí procesy (U, I, W, …), viz literatura.

před 2977 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek