Ametyst

Jaká je aktuální cena uhlíkové emisní povolenky za 1 t CO2 ?

Zelenou daň za 1 tunu CO2 platíme všichni, jak výrobci, tak spotřebitelé. To je důvod, proč jsou energie nesmyslně drahé.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pár sekund hledání: https://www.kur­zy.cz/komodity/e­misni-povolenky/ (cena se uvádí v eurech za tunu CO2)
Zrušení emisních povolenek by snížilo ceny za elektřinu o 2 až 3 procenta. – viz https://www.gre­enpeace.org/czech/cla­nek/17479/zru­seni-emisnich-povolenek-by-snizilo-ceny-za-elektrinu-o-2-az-3-procenta-a-neni-to-malo-antone-pavlovici/

Další odpovědi
aliendrone

Začátkem října byla asi 70€/tunu pokud si vzpomínám. Vliv ceny povolenek na cenu elektřiny je velmi těžko stanovitelný s ohledem na slušně řečeno „poněkud komplikovaný“ obchodní systém a jeho vztahy. Jinak to vypadá při RŮSTU CENY povolenky a jinak při jeho POKLESU. (Jo, je mi známo, že ODEČÍTAT je opakem PŘIČÍTAT [případě přičítat opačnou hodnotu, je-li libo], co má být na tom atomová věda?), ale viz výše. Nastavená pravidla to prasí, nicméně se dá říci, že vliv ceny povolenky 1€/t = cca 0,66 až 1,1€ navíc k ceně 1MWh. Přesněji to asi nejde, ve hře je příliš mnoho obtížně kvantifikovatelných faktorů. (nebo možná jde, ale to už je dost nad můj level)

K ceně elektřiny (a obecně energií) se vyjádřím jen tak, že byla ÚMYSLNĚ vyšponována a jakkoliv jsou zde objektivní důvody k jejímu nárůstu, tak ani ZDALEKA nemusel dosáhnout současné výše. V Črdeli to má nejvíce na svědomí počínání zhovadilé vlády (jakkoliv ve zhovadilém systému jiná vláda, než zhovadilá být NEMŮŽE). :(

Darcy

na SK cena distribuce aktualne převyšuje cenu elektřiny jako takové úplně obludne.
Distribuční poplatek elektřiny za jeden náš byt byl kolem 1000,00 a elektřina 920,00 € to je psycho.. chvalabohu že se tohohle nedožil děda, už by šel ven a nadelal bordel..
to jen my držíme jak mulice.. To mám ještě bobky co nám vyfakturují za chalupu – babčin dům, to je nevýhoda mít dům na samote u lesa..
Majitel kavárny pod naším bytem krachuje, zvládl covid a uzávěry, a teď padne na hubu skrz ceny energií a to tam dělá jenom on, jeho žena a jejich teenagerka. Jestli nekecal (ale to asi ne, protože kvůli elektřině zrušili i trafiku a pod. tady na prízemí) došla mu faktura přes 4000,00 a to čekal po zvýšení nějakých 2500,00€ jakože maximum.

Pepa25

Jen doplňuji, že ten výpočet je od Greenpeace, takže samozřejmě minimální možný, ve skutečnosti bude vliv určitě vyšší. Ještě pohledám jiné a odpověď doplním.

aliendrone

Pepa25>>> Palec díky doplnění v diskuzi. ;) :)