Avatar uživatele
Disraeli

Jaké uplatnění mají právníci v zahraničí, jak si stojí takový český právník v jiné zemi?

Myslím to tak, když nějaký člověk vystuduje tuzemskou školu a tedy tuzemské právo a po letech by chtěl začít bydlet a pracovat někde v zahraničí. Nemusí znovu vystudovat jejich právnické školy, pokud bude chtít pracovat jako právník?

Přece jen většina oborů a profesí je taková všeobecná a dají se vykonávat všude nehledě na zemi (pokud znají cizí jazyk), ale takové právo se vzhtahuje nejvíc ke konkrétní zemi. Samozřejmě je třeba zohlednit i jaké/které právo studoval a hlavně celý právní systém (zde by se v jisté míře mohl uplatnit v rámci obecného práva, které platí pro víc zemí – mající stejný systém), ale jinak má každá země svoje právo, svoje zákony.
Advokát, notář, státní zástupce, soudce,… jak takový člověk teoreticky „obstojí“ někde v zahraničí? Hádám, že něco jiného bude český právník v rámci EU nebo Evropy a v rámcí Asie, Angloameriky a vůbec taky VB a anglicky mluvícího světa, Jižní Ameriky,…

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Rokio, Filip84 před 1050 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Obecně špatné. Konkrétně u úředních osob typu soudce nebo notář je to jasné: ti jsou jmenování dokonce i v ČR pro konkrétní soud nebo obvod (tím neříkám, že se nemohou přestěhovat, ale není to jen tak, že by někam přestoupili a hotovo). Podmínky pro zápis do advokátních komor mohou být samozřejmě také různé, ale obecně (min. v EU) uznatelnsot diplomů není špatná.
Ale vám jde asi hlavně o uplatnění: tak samozřejmě v právu platí, že rozumíte jen svému právu (pokud cíleně neděláte něco se zahračními prvky). Takže český právník třeba v Rakousku má dost velký hendikep: právo by mi musel nastudovat – anebo se může zaměřit na služby s českým prvkem: zakládání poboček v Česku, smlouvy podle českého práva atd.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Sem tam, možná nějaká firma/úřad/or­ganizace, by mohly stát o odborníka na české, třeba obchodní právo, finance, cizinecké apod. Korespondenci, aplikaci práva v ČJ s Čechy.
Nebo práce v oboru, v zahraničí, ale pro českého zaměstnavatele. Takových míst mnoho nebude.
Na advokáta/právníka v cizině česká právnická fakulta nestačí. Záleží na oboru. Jakou formou by probíhaly zkoušky/studi­um/vzdělávání v cizině netuším.
Dcera známých pracuje v Německu, v advokátní kanceláři/právnické firmě. Nevím však, na jakém postu s brněnskou právnickou fakultou. Zda a jak se tam v oblasti práva vzdělává

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Neni to tak jednoduché. V některých státech by bylo nutno znovu vystudovat místní školy, jinde bude stačit místní zkouška. Mimo to však bude nutně muset znát místní právo a i místní zvyklosti Pokud bude chtít pracovat ve státní zprávě v jiné zemi bude to obdobné, ale v každém případě dosti obtížné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
_Bůh_

Musí vystudovat právo znovu, logicky. Jiná věc je, pokud se profesně věnuje evropskému nebo mezinárodnímu prá­vu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Právník, který vystudoval české právo, může mít několik možností uplatnění v zahraničí:

  1. Práce v mezinárodních organizacích (např. OSN, EU, UNESCO), kde se spíše pracuje s mezinárodním právem. Český právník tady může uplatnit své znalosti mezinárodního prá­va.
  2. Práce pro české firmy působící v zahraničí, které potřebují právníka s dobrými znalostmi českého práva.
  3. Práce v právních firmách, které se specializují na právo několika zemí, například na mergers & acquisitions nebo na anti-dumpingové spory.

Při přestěhování do jiné země je ale dobré počítat s tím, že člověk bude potřebovat doplnit své vzdělání o studium práva dané země. To může být formou postgraduálního studia, intenzivních kurzů nebo praxe. Mnohé země také mohou vyžadovat složení určitého zkoušky pro to, aby člověk mohl vykonávat právní profesi (například bar exam v USA).

Soudce či státní zástupce z ČR by pravděpodobně musel vystudovat právo dané země a projít tamními zkouškami a výběrovými řízeními, aby se mohl uplatnit v těchto pozicích. Podobně je tomu i u notářů.

Celkově je tedy uplatnění českých právníků v zahraničí možné, ale vyžaduje to značné úsilí a přizpůsobení se právnímu systému dané země. A i když se právní systémy mezi jednotlivými zeměmi liší, základní právní principy a logika práva jsou univerzální, takže studium práva jiné země nemusí být tak náročné, jak by se mohlo zdát. Ale dobrá znalost jazyka a právní terminologie v daném jazyce je naprosto zásadní.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek