Avatar uživatele
annas

Jakou má historii výroba hedvábí? Kde a z čeho se tkalo?

V souvislosti s vloženým dotazem na bource morušového mě napadla tato otázka.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, Miroslavst, vagra, sabik11, anonym, hanulka11, Pájo, anonym před 5032 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hed­v%C3%A1b%C3%AD

Převážná část přírodního hedvábí se získává z výměšků housenky bource morušového. Je to jediné „nekonečné“[zdroj?] přírodní textilní vlákno. V Číně se používalo hedvábí již asi před 5000 lety na struny a rybářské šňůry, do Evropy se dostalo teprve před 1500 lety. Čína ovládá i v současné době podstatnou část výroby a obchodu s tímto zbožím.
Kokony bource morušového

Mimo výměšku bource morušového se k textilnímu zpracování hodí t.zv. planá hedvábí (asi 5–10 % celkového množství), z nichž nejznámější je tussah (lat.: Antheraea). Housenka tohoto druhu se živí hlavně dubovým listím, vlákno se získává z kokonu po vylíhnutí motýla.

Údajně nejjemnější přírodní vlákno s průměrem 4 µm předou pavouci druhu Nephila a Agriope. O použití tohoto vlákna pro textilní účely pojednává článek Pavoučí hedvábí

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99%C­3%ADrodn%C3%AD_hed­v%C3%A1b%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

HISTORIE

První zmínky o hedvábí jsou staré 5000 let. Způsob výroby hedvábí byl přísně střežen. Hedvábí přiváží na počátku 1.století před n.l. do Evropy z Číny obchodníci po „hedvábné stezce“, která byla dlouhá 8000 km a vedla přes poušť Taklamakan, pohoří Pamír, Afghanistán až do Turkménie, kde se hedvábná stezka rozvětvila a jedna z cest vedla až do Evropy. Byla mostem mezi východem a západem, komunikačním kanálem mezi rozdílnými kulturami. Od roku 1 500 n.l. se zboží začíná do Evropy dopravovat po moři.
VÝROBA HEDVÁBÍ

Hedvábí vytváří larva nočního motýla bource morušového z čeledi Bombycidae. Bourec se živí listy moruše. V Číně je „pěstování“ hedvábí praktikováno už 5000 let. Bourec se ve volné přírodě již nevyskytuje, neboť v reprodukci je přímo závislý na člověku. Chová se převážně v Číně a Iránu. Larva bource se zakukluje do ochranného obalu – „kokonu“ – ze surového hedvábí. Kokon je larvou tvořen nepřerušeným jediným hedvábným vláknem,které dosahuje délky 300–900 metrů. Vlákna jsou velmi jemná a lesklá, mají kolem 10 mikrometrů v průměru. Chovatelé bource toto vlákno odvíjejí a splétají s dalšími 14 vlákny na přízi, z níž se později utká hedvábná látka.
K výrobě 1 kg hedvábí je zapotřebí asi 2000–3000 kusů kokonů.

Zdroj: http://www.job­kahedvabi.cz/o-hedvabi.php

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Hedvábí – legenda
Podle čínské legendy se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že Chuang-Ti požádal svou ženu Si Ling-Š´, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Si Ling-Š´ objevila bílé housenky, které snovaly lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.
Původ
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Hedvábí bylo velmi cenným obchodním artiklem. Bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7. století se hedvábnictví rozvíjí hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšiřuje i na jih. Definitivně se rozvíjí jeho výroba během křížových válek, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě. Na severu (např. Polsko) se potýkalo s problémy kvůli nedostatku přirozené potravy motýla – moruše bílé

Zdroj: http://kolecko­.blog.cz/0705/hed­vabi

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Historie hedvábí je deset tisíc let stará. Legendy vypráví o tom, jak bylo poprvé utkáno. Jedna z nejznámějších je ta o císařovně Si Ling-š '(Xi Ling-shi). Jednoho dne, možná pět tisíc let tomu nazad, možná víc, seděla v zahradě pod morušovníkem. Byl horký letní den a popíjela čaj. Když tu najednou ji kokon spadl do čaje a spozorovala, že se za ním rozmotáva bílá hedvábná nit.
V raném středověku se věřilo, že hedvábí pochází z ovčí vlny. Tento mýtus se však rozplynul po dobrodružné cestě italského obchodníka Marca Pola na Východ a invazi Mongolů do východní Evropy.Hedvábné vlákno mělo široké použití. Vyráběla se z něj luxusní tkanina, bylo velice užitečné při výrobě hudebních nástrojů, uplatnilo se u luku jako tětiva nebo při rybaření zase jako vlasec. Z hedvábí se dokonce vyráběl dřevaprostý papír – první luxusní papír na světě vůbec.

Zdroj: http://czech.cri­.cn/381/2009/07/09/1s927­48.htm

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek