Asker1144

Jakou platební metodu využíváte častěji: kartou, nebo hotově?

Nedávno jsme se s přáteli bavili o tom, jestli je lepší platit hotově, nebo kartou, a docela to bylo výživné téma. Já např. platím nejraději hotově, a to hned z několika důvodů. Za prvé, mám lepší přehled o svých financích, když jdu do potravin a mám v peněžence 500 Kč, tak vím, že se musím vejít, kdežto se mi několikrát stalo, že když jsem měl kartu, tak touha přidávat zboží do nákupního vozíku byla tak velká, že jsem místo 500 Kč nechal v obchodě 750 kč a ty věci jsem ve finále vůbec nepotřeboval. Další pro mě nevýhoda je, že se mi stalo v jednom supermarketu, že jsem platil kartou, terminál na chvíli ,,zamrzl" a prodavačka mě vyzvala, ať přiložím kartu znovu, že je chyba v komunikaci terminálu s bankou, a světe div se, částka mi byla stržena dvakrát, takže jsem to musel řešit s bankou a ta mi ty peníze naštěstí vrátila, kdežto kdybych měl hotovost, zaplatím, jdu, no stress. A poslední důvod, proč platím nejraději hotově, je, že banka ví o každém mém kroku a o mých návycích, co, kolik, jak utrácím. Vemte si např. Německo, nejsilnější ekonomika v Evropě a Němci jsou přeborníci, co se hotovostního platební styku týče, a nedají na ni dopustit. Např. v Německu to není jako u nás, že byste zaplatili v gastroslužbách kartou, a nepřijde to nikomu divné. Kdežto když český podnikatel má provozovnu s cukrárnou nebo restauraci a nechce přijímat bezhotovostní platby, tak div lidé na něj neútočí. Přece proč by měl ze svých tržeb odvádět ještě peníze bance za pronájem platebního terminálu? U obchodních řetězců to chápu, tam mají ty obraty enormní, takže poplatky z jejich strany odváděny bance jsou pro ně nic, v porovnání se soukromým živnostníkem. A hlavně, v gastroslužbách vždy rád nechám dýško, kdežto u placení kartou to nejde. Takže u mě vyhrává hotovost a zatím to nechci měnit, a co vy? Jak to máte? Děkuji za Vaše názory, rady, tipy a především prosím, respektujme se navzájem, každý člověk, to názor. Např. já jsem z mých přátel jediný, který nejraději používá hotovost, ale respektují mě a já je. Děkuji za Vaše příspěvky do diskuze.

Nejlepší odpověď
da ny

Před pár lety jsem se setkala, při jedné příležitosti s bývalou zaměstnankyní ČNB.
Mimo jiné pořádala kurzy finanční gramotnosti. Přednášela i na ZŠ a SŠ.
O ní nemá žádná banka, instituce, téměř žádný přehled, o tom KDE NAKUPUJE, CO NAKUPUJE,
kromě toho, čemu člověk, někdy „neuteče“ (bydlení, poplatky, případně půjčky, dluhy).
VŠE, CO MOHLA, PLATILA V HOTOVOSTI.
Podle přehledu, kdo, co, v které oblasti nakupuje a za kolik, se i tvoří ceny v obchodech
Proto pak například v jednom obchodním řetězci, najdeme, ae stejné zboží odlišné ceny.
Ceny, ze běžný sortiment, a také některé (méně prodejné zboží), hledáte v jiném městě marně.
GASTRONOMIE
V USA byl první obor, kde se zavedlo EET. U jídla a nápojů se vždy nejvíce, nejsnáze šidilo.
Zákazník i stát na daních.
Tady všichni „řvali“, proti.
„restaurace a gastro provozy „zanikaly, krachovaly“ a vznikaly nové společnosti.
Po zrušení EET vzrostl počet GASTRO zařízení (také v některých službách), kde již není možné platit kartou. Jen v hotovosti. Proč je nad slunce jasné. ŽÁDNÉ nebo minimální DANĚ STÁTU (FÚ).
o MNĚ TAKÉ VELKÝ PŘEHLED NEMAJÍ. Co jde, platím raději v hotovosti.
Časem to možná, NEBUDE MOŽNÉ. pokud SE VRÁTÍ EET, je to i pro podnikatele snazší vedení účetnictví (pro ty poctivé určitě)..
Mladší generace se třeba dočkají i toho, že razit mince a tisknout bankovky, bude zbytečné
Zmizí a nebudou se vůbec používat.

Další odpovědi
elkon

Mnoho let platím kartou, jen drobný nákup za pár korun platím hotově. Nikdy u sebe nenosím víc peněz než pětikilo. Pokrok nikdo nezastaví. Jen burani si to myslí.
Když už zmiňuješ dýško, nikdo ti nebrání položit na stůl třeba dvacku, když zaplatíš kartou. A co si myslí banka je mi jedno. Přehled mám kdykoli si vzpomenu.

Rokio

Bankovní převod a mamka to z toho zaplatí.

Tonda Káňa

Já bych nejradši neplatil vůbec, až budeš mít dluhy, pochopíš…

michalds

Kartu, hotově, kartu, hotově, kartu, hotově, kartu, hotově … čili oboje.

led

Pôvodný zámer, platba, bez hotovosti, na poukážku, alebo šek, nie je novinka. Platba cez účet ale u mnohých uvoľňuje nákupné zábrany (prestávate počítať peniaze v hotovosti), súčasne aj banka a telefónna spoločnosť, aj internetový prevádzkovateľ tak ľahko odhaluje nielen vaše nákupy a ale aj vaše záujmy a iné strategické informácie o vás. Majú informácie aj o vašich telefónnych a internetových záujmoch. Všimnite si napríklad reklamy a ponuky, ktoré sa začnú cielene objavovať po vašich nákupoch, či internetové hľadanie pomocou vyhľadávačov. A to nepíšem o ich finančných ziskoch z vašich finančných operácií.

Pepa25

Jednoznačně kartou. Platím tak raději hned z několika důvodů:

  1. mám lepší přehled o financích, např. kdykoliv dohledám, kolik jsem kdy utratil třeba za PHM
  2. další výhoda je, že jakýkoliv problém s placením vyřeší banka nebo karetní společnost – zato dotahovat s pokladní, jestli jsem dal na pult litr nebo dvoulitr je z principu neřešitelná situace …
  3. lepší, když o mě ví útraty banka než obchodní řetězec – spousta lidí si kvůli pár drobným instaluje aplikace obchodníků, což mi přijde šílené, že by měli vědět vše o mých nakupovacích návycích

Jinak placení hotovostí podporuje šedou ekonomiku, což je skutečný důvod, proč někde karty neberou. Kartou jde samozřejmě platit včetně dýška, což pravidelně dělám …

Dochy

Většinou kartou, přehled si udržuju a zpravidla nekupuju blbosti jen proto, že si nemohu v peněžence ověřit jestli na ně mám, nebo ne 😉
Co se poplatků týče: Na jednu stranu ano, jsou to prachy navíc. Na druhou stranu: Odpadá manipulace s hotovostí, nutné fyzické zabezpečení (pamatuju jak v době výplat jezdíval s účetní na poštu kolega, který shodou okolností měl zbrojní pas)
Ty poplatky, které se platí za použití karty mají zas obraz ve správě oběživa, které také něco stojí (vydávání nových bankovek, řízena likvidace starých…) a je placeno našimi daněmi.

Co se placení v gastro týče, tak většina podniků je přizpůsobena…
On řekne 234,50, já řeknu 246,70 😉 , on řekne děkuju, já tam strčím kartu…

plebs

Asker zachovej klid možná časem peníze zmiznou a vše bude řízeno a regulováno.

elkon

Dluhy dělá ten, kdo nepoužívá hlavu a pak si myslí, že to platit nemusí. Případně si neumí vypočítat co je ještě výhodné a co ne. Když na něco nemám, tak to nekupuji.