Avatar uživatele
Mp2

Jaký by byl postup policie ?

Osoba s policistou nespolupracuje, nemá u sebe občanský průkaz, odmítá sdělit své jméno a prokázat svou totožnost.

Policista osobu poučí, že bude předvedena a pokud nepůjde dobrovolně, budou použity donucovací prostředky.

Osoba policistovi sdělí, že poučení nerozuměla a bude tak sdělovat i na opakované pokusy o poučení.

Podle mě:
Pokud osoba nerozumí poučení, měl by policista úkon ukončit.
Osoba bude pravděpodobně i tak ale násilím předvedena, protože není známa její totožnost.
Později na služebně bude také dále sdělovat, že veškerým poučením nerozumí a za 24 hodin bude propuštěna.

Upravil/a: Mp2

Zajímavá 0 před 827 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Mravenec

Ano, osoba bude předvedena k zjištění totožnosti – případně zajištěna pokud bude klást odpor či utíkat při předvedení.

A je to černá díra v zákoně, protože pokud nebude spolupracovat, policie nemá žádné hejble k vynucení totožnosti na oddělení (pokud nebude člověk “lepenej” a v různých databázích,…) nicméně k tomuto nedochází, protože nikdo nebude dobrovolně 24 hodin na oddělení, jen protože si umanul nesdělit své nacionále. K čemu by to bylo?

Zkrátka a jednoduše – kdo se nemá čeho bát a je čistej, totožnost prokáže. Kdo se má čeho bát, bude jistě v záznamech jeho fotka, daktylka, markanty,…

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Jestli osoba poučení rozumí, nebo nerozumí, není relevantní. Relevantní je, že byla poučena. U nás to ještě úplně moc nefunguje, ale v normálním právním řádu se poučení pro jednotlivé úkony / zákroky prefabrikuje, něco, jako Miranda Warning. Jde o to, že ani neřadový, ne tak řadový, policista není právník (a často není ani moc bystrý, na rovinu), a tak po něm nejde právem žádat, aby na každý úkon / zákrok konstruoval poučovací větu sám. Pak to podle toho dopadá, když se tak děje.

Osoba je poučena, platnému právu je učiněno zadost. Pokud osoba, přes zákonné poučení a výzvu „jménem zákona“ neposkytne součinnost k prokázání totožnosti, tak bude znovu poučena, že bude zajištěna a předvedena na OOP za účelem vykonání úkonů, které budou směřovat k prokázání její totožnosti. Pokud přes to součinnost neposkytne, bude zajištěna a předvedena.

Na součásti policie se provedou rutinisované úkony k zjištění její totožnosti. První je prohlídka, jestli u sebe nemá např. průkazku zdr.pojišťovny, kreditní / debetní kartu, věrnostní kartu, nebo něco podobného. Asi je jasné, že osob, které u sebe nebudou mít nic se svým jménem, bude minimum. Protože jakmile se to jméno zjistí, tak už se podle registru obyvatel dohledá, a v registru obyvatel je i foto (z OP).

Pokud osobní prohlídka nepovede k zjištění totožnosti, no tak se sejmou daktylky, a pokud nejsou v databasis, tak se udělají fotky a program je projede policejními databasis a registrem obyvatel. Opět, pokud ta osoba mluví česky, je vysoce pravděpodobné, že jí ten program, podle fotek, najde. Zákon o policii umožňuje, případný, odpor osoby překonat.

Žijeme ve 21. století, aby dnešní technikou nebylo lze zjistit totožnost osoby do 24 hodin, pokud to tedy není illegální cizinec z exotické země, po kterém ale nikdo nepátrá, je prakticky vyloučeno. Samozřejmě, neprokázání totožnosti na zákonnou výzvu je přestupek, stejně, jako např. kladení odporu při úkonech směřujících k zjištění totožnosti.

Nevím, jaký je sensus dotazu. Právu rozumíš asi tak, jako já kuželkám, nebo footballu. Jestli si myslíš, že přijdeš na nějaký fígl, jak „ochcat“ orgána, tak nepřijdeš. I když je orgán, občas (někdy často) docela tupý, tak na tohle klidně tupý být může, na to, aby někoho správně nafotili a sejmuli daktylky klidně tupí být mohou, zbytek práce za ně odvede příslušník počítač.

Vymyslíš leda tak to, že strávíš nehezkých X – XX hodin na OOP a zaplatíš pokutu a náklady řízení. Ale, samozřejmě, každý svého (ne)štěstí strůjcem! 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Mravenec: Kdo dneska nemá u sebe vůbec nic – průkazku pojišťovny, průkazku do knihovny, jakoukoli kartu se jménem, nebo i bez jména, třeba věrnostní kartu z Tesca, nebo Kauflandu (pak pro policii není problém zavolat na linku, a do pár hodin mají údaje v emailu)? I když jsi „čistý, jak slovo boží“), tak tvoje fotka je minimálně v registru obyvatel, a pokud máš řidičák, tak i v registru řidičů. Jsou na to programy. Jistěže, je rozdíl, jestli jsi se byl fotit na OP včera, nebo před 9.5 lety, takže ano, theoreticky se může stát, že to ten program nepozná, nebo vyhodí více osob.

Všecko odvisí od toho, jak potřebné bude tu tvou totožnost ustanovit, ale když chtít budou, je opravdu malá pravděpodobnost, že jí za 24 hodin nezjistí. Ona je to docela dlouhá doba! 🙂

Avatar uživatele
Mravenec

Pravda. +1

Jak jsem však uvedl, normální člověk toto vůbec nebude řešit, protože na MOP/OOP skončit nechce. 😁

Nový příspěvek