Avatar uživatele
zjentek

Jaký je v podstatě rozdíl mezi státní příslušností a národností?

@disraeli>>> „Týpek by se tam za jedno musel narodit, za druhé tam mít předka/rodiče a spadat pod tu kulturu se vším všudy (alespoň původem)…“

Nerozumím. Takže pokud vykazuji typické znaky Japonce a to zejména proto, že rodiče byli kovaní Japonci, ovšem narodil jsem se jim v Česku, načež biologičtí rodiče odjeli ze země a nechali mě tady u tety nedlouho poté, kdy mě matka porodila a já tady u tety, která mě s láskou vychovala, vyrostl k dospělosti, TAK POTOM JSEM TEDY NÁRODNOSTI JAKÉ? Japonské??? 🤷‍♂️😮🤷‍♂️

(Doufám že zde nebude potřeba uvádět indicii, jaké vlastně že to národnosti byla teta 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️)

Zajímavá 0 před 103 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

Státní příslušnost je v podstatě skoro totéž jako občanství. Občanem/přísluš­níkem kterého státu ten dotyčný je? ČR. To není složité… prostě spadá pod ten stát, je jeho občanem, příslušníkem.

Ale národnost není totéž jako občanství, či státní příslušnost. V Česku může žít Japonec, který má české občanství, ale prostě to není Čech, ale Japonec, kapiš? Jeho občaství je české (příslušnost ČR), jeho národnost japonská. Ukrajinec taky neneí Čech, přestože si tu třeba zařídí domov i občanství. To je celý.
Týpek by se tam za jedno musel narodit, za druhé tam mít předka/rodiče a spadat pod tu kulturu se vším všudy (alespoň původem)… ale národ je přeceněná blbost, takže je to jedno.

Stát ≠ jeden národ. Stát ≠ národ (byť existovalo a stále do jisté míry existuje fanatická ideologie národního státu). Tzn. více národů a to minimálně v podobě národnostních a etnických menšin. Ale s klidem může být i mnohonárodnos­tní stát.

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Národnost je vlastnost poměrně dost subjektivní, podobně jako třeba náboženství. Z velké části platí, že pokud se cítíš být Japoncem, tak máš japonskou národnost. Pokud Tě ale od mala vychovávala teta, Češka do morku kostí, tak I když budeš mít šikmé oči, může z Tebe být Čech jak poleno.

Zato státní příslušnost je vlastnost spíše objektivní – jde o Tvůj právní vztah s konkrétním státem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Pozrite si moju odpoveď na vašu otázku: Není více než podivné, že státní příslušnost má zjentek nakonec jen k ČR, přestože se narodil v Československu?
kde píšem aj o národnostiach, aj o štátnej príslušnosti:
*Pri rozdelení Československa (1.1.1993) na 2 samostatné štáty sa vtedajší československí občania stali občanmi toho (nového) štátu, na území ktorého mali registrované trvalé bydlisko, pokiaľ nepožiadali o občianstvo druhej (tj. Českej, alebo Slovenskej) republiky.
*

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Disraeli, v doplnění jde o příklad, zjentek není Japonec ☝! 🙅‍♂️🙅‍♂️🙅‍♂️

Avatar uživatele
Disraeli

No teda, aby měl českou národnost, nemusí se narodit na území ČR (platí pro občanství)… klidně se může narodit dvěma Čechům v zahraničí.

Avatar uživatele
Dochy

Ani pro České občanství se nemusíš nutně narodit na území ČR.
„Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z rodičů státním občanem České republiky.“

Avatar uživatele
Disraeli

Byť právně se to myslím neuznává (nevím, neřeším), tak můžeš rozlišovat dokonce i českou a moravskou národnost. Přesto ale i u Moravanů napíšeš občanství „české“ (protože se tak nazývá celý ten stát – a vše co do něj spadá), ale to není totéž jako Čechy (Češi) a Morava (Moravané).
Do státní příslušnosti zase prostě napíšeš název státu… prostě pod který stát spadáš. „Tvůj“ stát X tvá národnost.

Nový příspěvek