V trestním řádu, ve shora uvedeném odstavci, je psáno: ,,Vyšetřování může konat i kapitán lodi při dálkových plavbách o trestných činech spáchaných na této lodi; přitom postupuje přiměřeně podle ustanovení upravujících postup policejního orgánu konajícího vyšetřování."
Je mi jasné, že koná způsobem, který je uveden v trestním řádu. Spíš se mi jedná o tu stránku věci, kdy kapitán – nepolíben právem a trestním řízením, bude vést vyšetřování. Má kapitán lodi nějaký kurz z procesního práva trestního, nebo jak by mohl být schopen vyšetřování zdárně provádět?
Možná mi něco uniká… 😃
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 673 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Odpoveď byla označena jako užitečná
Jasně.
Spousta věcí je v právním řádu jenom proto, protože tam jsou už dlouho. Jinými slovy to jde vyjádřit také tak, že „my víme, že to děláme špatně, nicméně už to tak děláme dlouho, tak to tak budeme dělat dál“.
Druhá věc je, že právní řád se snaží řešit relativně všecko tak, aby to jako rámcově bylo pokryto, kdyby, co já vím, co kdyby.
Třetí věc je, že kdysi jsme měli lodní flotilu, a když by hrozilo nebezpečí z prodlení, tak to muselo být nějak ošetřeno, co dělat. Dnes nemáme lodní flotilu, u kolesového parníku na Vltavě, asi, nebezpečí z prodlení poněkud hrozit nebude, takže je to, dávno, de facto lex imperfecta.
Jinak ano, za Husáka měli kapitáni lodí nějaké „právnické školení mužstva“, nebo jak to říct. Ale to byla jiná doba, jiné „nároky“ na OČTŘ, než je tomu dnes. Dnes si to moc dobře neumím představit.
Upravil/a: Filip84
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Mravenec Nahlásit |
Otázka nemá žádné další odpovědi.
Filip „Dnes si to moc dobře neumím představit.“ Přesně tato myšlenka mě napadla ihned po přečtení tohoto ustanovení. Ale máš pravdu, asi je to pozůstatek starých dob. 👍😂
Mravenec: Jenom pro příklad:
Dnes jsou úplně jiné nároky na formální i materiální stránku práce OČTŘ. I když to pořád není ani zdaleka dobré!