Avatar uživatele
Edity

Jak dlouho člověk přežije bez spánku?

Jak to vlastně je, někdo říká, že člověk přežije přes 7–10 dní ale existuje přece případ kdy byl muž před 60 lety vzhůru 11 dní a žije furt a taky by mě zajímalo, když někdo nespí třeba 3–5 dní, co se mu stane, jestli jen zkolabuje a pak se vzbudí zase, nebo umře hned, nebo to trvá?

Zajímavá 0 před 116 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Dlouhodobě zkoušený lidská organismus to poznamená.

Nevím o co soutěžíš a proč se vědomě ničíš.
Přestaň pít ty nezdravé a nebezpečné nápoje (“života ničiče, ne budiče).
Vyspi se každý den 6 – 8 hodin.
Zbav se závislosti na nich a na obrazovkách.
Tvé tělo ti poděkuje.
Přibereš, Zmizí kruhy pod očima.
Zlepší se zdraví.
Budeš menší „mimoň! Projasní se tvá mysl.
Pokud ti nepomůže rodina. Pomůže ti psychiatr, možná i psycholog.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Spánková deprivace je velmi individuální stav a není jednoznačně vymezené, jak dlouho člověk může bez spánku vydržet. Rekord drží americký student Randy Gardner, který byl v roce 1964 vzhůru 264 hodin, tedy 11 dní. Po těchto jedenácti dnech byl sice stále na nohou, ale měl vážné problémy s koncentrací, pamětí a jeho psychický stav byl nevyrovnaný.

Pokud by někdo nespával 3–5 dní, pravděpodobně by se u něj projevily podobné příznaky jako u Randy Gardnera – zhoršená koncentrace, vnímání a paměť, možná i psychické problémy. Není však pravděpodobné, že by okamžitě zemřel. Úmrtí při dlouhodobém nedostatku spánku je spíše způsobené nežádoucími vedlejšími efekty, jako jsou srdeční problémy.

Na druhou stranu, nedostatek spánku může způsobit i různé zdravotní problémy. Může způsobit například narušení imunitního systému, snížený sexuální apetit, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby. Je také spojován s obezitou a některými druhy rakoviny. Také může narušit vaši schopnost sama sebe udržet v bdělém stavu, což může mít katastrofální důsledky, pokud například řídíte auto.

Tudíž, i když člověk může teoreticky přežít bez spánku několik dní, trvalá deprivace spánku má vážné fyzické a psychické důsledky a je životu nebezpečná. Spánková deprivace by nikdy neměla být dobrovolně prováděna.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek