kosttosk

Je kapitalismus slučitelný s demokracií?

Odpovědi
DoTazatel

Příjde na to jeslti demokracie existuje – a podle mě ne.

Ale jinak ano, udává se to tak, že to právě „podporuje“ demokracii nebo lépe – je v jejím souladu, příležitost (pro všechny) a všechny ty věci kolem… záleží z jakého pohledu se na to díváš (a že se na to můžeš dívat z hodně pohledů). Příjde totiž i hlavně na tom, jak demokracii chápeš.

anonym

Záleží, jak demokracii vnímáš. Demokracie jest, dokud v ní lidé věří. Kapitalismus, který zasahuje zejména do ekonomické sféry, může být v jisté míře slučitelný. Ale kapitalismus není tématem jen dneška. Vezmi si 19. století, jak to fungovalo / nefungovalo. To byl jeden z faktorů pro pozdější nástup politických teorií (komunismus), které ovšem s demokracií moc nekoketují.

Edison

Jelikož jsou na sobě nezávislé, každé je o něčem docela jiném, tak ano.

Drap

Odpovím ti slovy jednoho chytrého a uznávaného Angličana : Demokracie je strašná věc, ale nic lepšího jsme nevymysleli.

marci1

Nejdříve si musíme vymezit jejich společenské působnosti. 🙂
Demokracie je systém sociálně-politický, kdežto kapitalismus sociálně-ekonomický, byť zde bezesporu můžeme mluvit o určitém přesahu obou pojmů za hranice tohoto vymezení. Právě tento přesah nakonec způsobuje, že se demokracie s kapitalismem na určitých společenských rovinách potkává, což může vyvolávat diskuse o jejich vzájemné rozporuplnosti.