Avatar uživatele
Sylvinka

Je možné jít po maturitě do druhého ročníku jiné školy na úplně jiný obor?

Ahoj, tenhle rok budu dělat maturitu a moc bych pak chtěla jít na školu, na kterou teď nastoupila moje sestra. když jsem se v 15 rozhodovala, kam jít, tak jsem vůbec nevěděla, bavilo mě šít, a tak mě dali na módní návrhářství. Není to špatný obor:), ale odmala jsem vyrůstala se zvířaty a nějak mi to chybí. Přemýšlím o tom už dlouho a nějak jsem si postupem času uvědomila, že by mě ten obor bavil. Jedná se o agropodnikání. Momentálně studuji úplně jiný obor – módní návrhářství. Myslíte, že by mě vzali do druháku a mohla bych být se ségrou ve třídě? Dali by mi rozdílové zkoušky, nebo by mě rovnou odmítli, když zjistí, co jsem studovala předtím? Já bych se tam fakt chtěla dostat. Prostudovala jsem si učební plán pro první ročník a jsou tam tři předměty, které na této škole nemám. Poradíte mi prosím, co dělat, aby se můj sen splnil a dostala jsem se tam? Děkuji… také mě zajímá, jestli bych na další škole musela studovat úplně všechny předměty, anebo bych mohla být z nějakých uvolněná z těch, z nichž budu mít maturitu – AJ, ČJ.

Zajímavá 0 před 79 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Ahoj, všechno je možné, takže určitě nezoufej.

V první řadě je důležité se obrátit na školu, kam bys chtěla přestoupit. Každá škola má totiž své vlastní podmínky pro přestupy a přijímací řízení.

Většinou školy povolují přestup do druhého ročníku, pokud předchozí studium odpovídá studijnímu plánu do kterého chceš přestoupit. Může to znamenat, že bys musela složit rozdílové zkoušky z předmětů, které se na tvé původní škole neučí.

Může to být ale i komplikovanější, jelikož jde o úplně jiný obor. Někdy je lepší začít od začátku, abys měla všechny potřebné znalosti. Opakovat rok by bylo i výhodné z hlediska socializace, protože bys byla ve třídě se stejnými studenty po celou dobu studia.

Co se týče maturitních předmětů – většinou školy uznávají maturitní zkoušky, takže bys nemusela znovu skládat maturitu z češtiny a angličtiny.

Doporučovala bych ti ale udělat si schůzku s vedoucím studijního oboru na škole, kam bys chtěla přestoupit. Ten by ti mohl nejlépe poradit, co je v tvém případě nejlepší řešení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že by Vás vzali do 2. ročníku!!!
Snažit se „utéci“ přijímacímu řízení, o to jde?
Jak k tomu přijdou ti ostatní, kteří možná zkoušky udělali a pro větší počet uchazečů,
nemohli být přijati?
Nesplnila byste základní podmínky výuky. Jsou tam odborné předměty, na jejich základech z 1. ročníku se staví dál…
Je předpoklad, že pro přijetí na SŠ byste musela složit přijímací zkoušky a nastoupit do 1. ročníku.
Je určitě možné pásemně požádat o IVP ředitele školy. Bylo by zbytečné chodit na výuku v předmětech, ze kterých byste už měla maturitu. To bych si předem zjistila.
Agropodnikání
lze jistě studovat na vyšíá odborné škole nebo VŠ.
INFORMACE ZJISTÍTE VE VYBRANÉ ŠKOLE. Tady určitě ne!!!
Pokud se připravíte k přijímacím zkouškám, můžete jít na jakoukoliv VŠ (i v tomto oboru).
Na některé VOŠ i bez přijímaček.
Poskytuje Vámi vybraná škola i vyšší vzdělání, jako třeba tahle: https://www.in­foabsolvent.cz/O­bory/KartaObo­ru/4141M01
Nemusela byste dělat druhou SŠ, ale rovnou VOŠ.
Na některých VŠ lze v mnohých oborech studovat nebo přejít na studium kombinované nebo dálkové. i při práci (to už je ale náročnější a když to není s podporou zaměstnavatele, obětuje student veškerou dovolenou na výuky (ta probíhá nejčastěji v pátek a sobotu, celý den.
P.S.
Žák 4. ročníku SŠ, by měl být samostatný a schopen si zjistit informace,
tam, kde jsou. ne zde.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Nezbývá než se informovat na dané škole.
Chybějící první ročník by možná nemusel být problém – vzhledem k maturitě máš zas v některých oblastech výrazný náskok. Možná by bylo třeba některé předměty z prváku dotáhnout po dohodě se školou v rámci nějakého individuálního plá­nu.

A nejsem si jist jak je to s případným školným a obecně podporou státu v podobných případech. Naprostá většina středních škol je „zdrama“ ale nevím zda je nějaké omezení pro opakované studium. (Třeba na veřejných VŠ platí „školné“ věční studenti – tedy ti, co studují déle než je nominální délka studijního programu + 1 rok bez zdárného ukončení – ale klidně je možné po absolvování jedné VŠ absolvovat „zdarma“ další) Předpokládám, že studium na SŠ by v tomhle mělo být ještě volnější, ale jistý si nejsem.

Závěr: Zavolej si na tu školu, tam by s Tebou měli všechny Tvé otázky probrat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sylvinka

Já se nechci vyhnout prijimackam, ty bych asi zvládla protože jsem celkem dobrá v matice i čj. na vysokou školu nechci, chtěla bych na tuhle střední 😭

Nový příspěvek