Rokio

Je něco, co jste vynalezli? Pokud ano, tak co?

poznámka: Neberte ohled na to, že to někdo vynalezl před vámi. Musí to být ale něco, co jste vynalezli sami nezávisle na někom jiném, i když už to bylo vynalezeno.

U mě to jsou:

  • umělecký směr kubismus a nihilismus (poznámka: Mám na mysli to moje umení. Při jejich tvorbě jsem se odnikud neinspiroval. Samo mě to napadlo.
  • primitivní PC programy vytvořené přes PowerPoint a Excel
  • kalkulačka návratnosti

Můj otec vynalezl snow-board, ale nenechal si to patentovat.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je dost možné, že jsem úplný „král znovuobjevitelů“. Já už toho znovuobjevil… 😐
Myslím že tímhle fenoménem trpí KAŽDÝ člověk, který (nejen) u práce MYSLÍ.
V knajpě, kam jsem v mládí chodíval na mariáš, jsem měl dokonce přezdívku „objevitel“. 😁

To když jsem coby mlaďas s očima navrch hlavy „objevil“ způsob, jak easy stáhnout kulový čep z rejdového táhla BEZ STAHOVÁKU! (Tenkrát za bolšána tyhle věcičky na krámě ke koupi prostě nebyly, ač příručky to jiným způsobem neřešily. Ostatně tehdy si člověk dělal „VŠECHNO sám“, ne jako dnes. A dát auto do servisu [tenkrát jsem měl poláka z druhé ruky, děsná pletschka 😉 ], to bylo jednak na sakra dlouho, druhak ses degradoval na neumětelského lempla, eh, škoda mluvit, kdo pamatuje rozumí.) 🙂

Takže mlaďas aliendrone z garáže vylezší se natěšeně šel pochlubit [děsně namachrovaně a PYŠNĚ!] starejm fotrům do putyky (a na spláchnutí prachu v hrdle také přirozeně). Hrdě jsem jim to povykládal a „dědkové“… „TWL, tys to doteď dělal snad jinak?“ 😮
Celá knajpa řvala smíchem a já jsem se stal „objevitelem“, no. Proto si to pamatuji dodnes. 🙂

Další odpovědi
Syd

Cedulky PO-NE, každá ve dvou provedeních – na dva sušáky. Pokládám je na vypraný prádlo, abych věděla, ze kdy je to prádlo a kdy můžu sklízet.

elkon

Zase je tu to tvé vychloubání a nepochopil jsi ani co to je vynález. Co jednou někdo vynalezl, nemůže vynalézt někdo jiný.

JK2021

Například mechanickou past na chytání hmyzu, protože mě štvaly skvrny na zdech od rozmáznutých komárů. Nejdříve je tedy chytím a až pak zabiji.

Kelt

Způsob jak se učit cizí jazyky.

Dochy

Já už toho vynalezl.....
Termostatickou vodovodní baterii (ale nedotáhl jsem ji do realizace, o 30 let později jsem si ji normálně koupil v krámě)
Hyperloop – stejný případ (o 30 let později začal testovat Musk)
Výroba uhlí (později jsem pochopil, že jako lidstvo nemáme čas čekat miliony let než to dřevo samo zuhelnatí)

Ale na svědomí mám i pár praktičtějších věcí – pistoli na vytahování ložiskových kuliček z otočného stolu paletizační linky (Trafopájka a natvarované očko, aby mělo trochu sílu a vešlo se do té dírky co vedla k „náboji“ – zámečníkům to umožnilo zrychlit cca z 1 kuličky za 2 minuty na 1 kuličku za 5s)
atd…

aliendrone

Syd>>> Uniká mi podstata „výhody“ tvého vynálezu. Totiž – také někdy dávám na takový skládací sušák (to co nejde/nechci prohnat sušičkou). Ale k čemu je dobrá ta cedulka (navíc ve dvojím provedení)? 😮
Já sbírání prádla řeším jednoduše – prostě ze sušáku seberu, když je suché (nebo později, to když mám „něco lepšího“ na práci). 😉 🙂

Syd

Sušičku nemáme. Dvojí provedení je na dva sušáky – na každý jedna. Prádlo neohmatávám, jestli se mi zdá suchý, protože je to velmi nespolehlivá metoda a subjektivní metoda. Záleží co zrovna ohmatáš a jak kvalitní máš hmat. V nějakým záhybu to může bejt pořád vlhký. Navíc se na omak prádlo zdá už po 48 hodinách suchý, jenže ze zkušenosti vim, že když i tenký trička sklidim po 48 hodinách, tak někde pořád kousek vlhkosti zůstal, protože takový prádlo po uložení do skříně vždycky zasmrádne zatuchlinou. Sklízím tedy vždycky po 3 dnech, cejchy po 4.

JK2021

Elkon: Kdyby jste měl pravdu, nemohly by existovat spory o skutečné autorství/prvenství vynálezů, které ovšem prokazatelně existovaly/exis­tují. Pokud něco vynaleznete, aniž byste věděl, že to už udělal někdo jiný před vámi, stále je to váš vynález. Rozdíl je „jen“ v tom, že za něj nezískáte prvenství a musíte případně žádat o licenci k jeho výrobě/prodeji, pokud je už ošetřen patentem.
Ovšem i dva zdánlivě stejné vynálezy se vždy budou do určité míry odlišovat, takže i váš „znovuvynález“ bude svým způsobem jedinečný.

Dochy

Souhlasím, tady elkon ulít.

Disraeli

A nemusí jít ani o to, že ten člověk nevěděl, že už to někdo vynalezl… Pokud ten vynále/ce je známý, ale třeba o to, jak te vynález funguje (pokud je složitější). Platilo hlavně i v minulosti, kde mnohé kultury žily odděleně, ale k vynálezům došlo na obou místech jen v jiných časech. Staletí, ale i tisícilestí některé národy žily naprosto odděleně.
Někde třeba věděli, že v jiné zemi mají NĚCO a používají to, ale nevěděli, co to vlastně je a JAK to funguje (jen přibližně věděli k čemu to je, ale neznali tajemství jejich technologie, výroby, atd). A přesto to někdo u nich vynalezl.
I k samotnému vynálezu blbé technologie kola, došlo nezávisle na sobě na mnoha místech. Je to jednoduchá a logická technologie… Ale neznamená to, že vynálezců nebylo víc. To, že to vynalezl frajer v Mezopotámii, neznamená, že to v jinou dobu nevynalezl někdo jiný v Čině anebo jižní Africe, či v Americe.

Nemluvě o ztracených vynálezech a o znovuobjevení…

Anebo třeba o zkombinováná dvou vynálezů nebo vylepšení jednoho… což je taky vynález / inovace.