Avatar uživatele
vafle77

Je obor elektrotechnika na průmyslovce těžký?

Studuji elektrotechniku na prumce a co zatím i čtu přímo z tohoto serveru (z hodně starých odpovědí(
Je tento obor velice těžký. Mám z něho docela velký strach a proto jestli by mi někdo něco k tomu mohl říci? Popřípadě nějaké tipy? Díky!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 76 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pokud již studuješ, jak píšeš, mohl bys už nějaký názor na to mít svůj. Pokud teprve začínáš, pak tě určitě k tomuto rozhodnutí něco vedlo. U elektrotechniky je důležité, aby ji měl člověk rád. To sice platí o každém oboru, pokud v něm chceš něčeho dosáhnout, ale o elektrotechnice obzvlášť. Tedy je to jenom můj osobní názor. Jestliže bojuješ s matematikou a fyzikou, pak to asi nebyla ta nejlepší volba, ale i tak lze tento obor při snaze a troše štěstí vystudovat. Co se týká látky probírané na SŠ, není to zase taková hrůza, aby k tomu byl zapotřebí Einsteinův mozek, ovšem bez matematiky to asi nepůjde. Nemusíš studovat na jedničky, ale být stále mezi 4 až pět taky není zrovna na juchání. Záleží na konkrétní škole a konkrétních učitelích (jejich požadavcích) a na tvé ochotě makat, tedy učit se. Obor to skutečně není jednoduchý a vyžaduje schopnost abstraktního myšlení, neboť je to taková „duchařina“, kterou si těžko prohlédneš očima, osaháš, očicháš (narážím např. na magnetické pole) a vysvětlit někomu třebas magnetický tok, když tam nic „neteče“, je docela zábava.
Je třeba se smířit s tím, že ne všechno ti bude hned jasné jako „rovnováha na páce“ a řada věcí ti bude docházet postupně. Člověk k tomu musí dozrát. Pochopit podstatu elektromagnetismu popsanou Maxwellovými rovnicemi (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Maxwellovy_rov­nice) někdy před 160 lety, to tedy trvá a je to už je sakra vyšší level.
Ale jo, dá se. Nakonec kdo se bojí, nesmí do lesa. Znám dost lidí, kteří mají elektrotechniku jako koníčka, baví je to a mají v tom docela úspěchy. Vezmi si třeba radioamatéry. Spoustě z nich je vyšší matematika ukradená. Ovšem ty bys měl být profesionál! Docela bych doporučoval seznámit se s nějakým starším elektrotechnikem, se kterým bys mohl o tom všem občas pokecat, bez nervů ze známek, nějakého hodnocení. Jenom tak ze zájmu o věc.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vafle77 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

To zásadně záleží na konkrétním studentovi. Každý máme své silné a slabé stránky a to, co je pro jednoho těžké, může být pro druhého snadné. Obor elektrotechniky ovšem určitě vyžaduje silné matematické a fyzikální dovednosti, dobrou logiku a technické myšlení.

Pokud jste se rozhodl pro studium elektrotechniky, pravděpodobně máte k těmto oborům přirozenou náklonnost a dobrý základ. Ale i tak se budete muset věnovat pravidelnému studiu a učení, aby jste udržel krok s látkou.

Pokud máte pocit, že se vám některé oblasti hůře daří než jiné, nezoufejte. Snažte se najít způsoby, jak si vylepšit své dovednosti v těchto oblastech – ať už prostřednictvím studijních skupin, tutoringu, online kurzů, nebo prostě navícovým studiem. Důležité je také mít dobrou organizaci a plánování času.

Klíčem k úspěchu v jakémkoli obtížném oboru je především vytrvalost a ochota učit se a zdokonalovat se. Ujistěte se, že máte dostatečně silnou motivaci a začněte pozitivně – s tím vědomím, že se můžete vždy zlepšit a že každá překážka je jen další příležitost k učení.

Pokud máte konkrétní obavy nebo oblasti, o kterých si nejste jisti, určitě se obraťte na své učitele nebo starší studenty – mnoho lidí je ochotno pomoci a poskytnout rady a podporu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Každý obor je těžký pro toho, kdo na něj nemá. Technické obory potřebují lidi s technickým myšlením a často i s představivostí. Jinak je vnímán obor elektro, jinak strojařina.
Elektrotechnika je sama o sobě složitý obor, kde mimo samotné jádro věci, je mnoho norem a bezpečnostních předpisů. Něco je nutné znát, něco pak lze vyhledat. Vím o čem hovořím, před odchodem do důchodu jsem měl přes 45 let praxe v oboru.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elkon

Orwell – Radioamatér se zabývá slaboproudem, což je jen malá část rozsáhlého oboru.

Avatar uživatele
orwell

No samozřejmě, že ano. Těžko bych hledal amatéra v elektroener­getice, např. v jaderné elektrárně. Ale znám i radioamatéry, kteří se mimo slabo zabývají i silnoproudem, i když se tím neživí. Někteří jsou zase profesně siloproudaři a baví se doma slaboproudem, publikují v odb. časopisech…
Elektrotechnika je nesmírně široký obor a každý elektrotechnik si nakonec musí zvolit koridor, ve kterém se bude pohybovat. Podobně jako doktoři medicíny. Jedna hlava na všechno nestačí.

Nový příspěvek