Pokud s tím oba souhlasíte, tak ne. Musíš však sousedovi dávat proud zdarma, protože nemáš povolení a živnost na prodej energie. Netuším, jak na tom chceš vydělat. Vydělá pouze soused.
0 Nominace Nahlásit |
Osobně si myslím, že má Drap pravdu (klidně si to tak udělejte) až na
„Musíš však sousedovi dávat proud zdarma, protože nemáš povolení a
živnost na prodej energie“. Pokud se dohodnete na rozúčtovávání
nákladů… Majitel bytu také nemusí mít živnost na prodej energie, aby
tuto mohl přeúčtovat nájemníkům (bez navýšení ceny).
Ale bacha, ať máte instalaci odpovídající předpisům. A radši si
zkontrolujte podmínky pro připojení k el. síti, já je nestudoval…
Upravil/a: quentos
0 Nominace Nahlásit |
Trestne to není, pokud se na tom neobohacuješ. Taky už mě napadlo s plánovaným zvýšením plateb za rezervovaný příkon, že přece není problém se domluvit třeba až se třemi sousedy na společných platbách za elektřinu. Prostě mít jedny hodiny od čezu, a za nimi další- pro každýho souseda zvlášť. A až potom přijde vyúčtování, tak se to dle spotřeby jednotlivých sousedů vydělí. Vydělají na tom všichni, kromě čezu.
0 Nominace Nahlásit |
Ano, vyděláte pouze na paušálních položkách.
Právní stránku ponechávám stranou. Nic o ní nevím tak jako ostatní.
Upravil/a: mosoj
0
před 3229 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
I kdyby to aktuálně nebylo trestné. Myslím si, že časem si to ČEZ nenechá líbit.
0
před 3228 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Myslím, že u pronajímaných bytů je situace trošku jiná. Majitel bytu přeúčtovává jen koupené služby nájemníkům. Tato služba je proto, aby byt mohli nájemníci používat byt k účelu k jakému je určen.Majitelem bytu stále zůstává majitel a ne nájemník. Což u sousedů neplatí. Spíše bych to viděl jako stálý příjem, tedy jako nedovolené podnikání.
Podnikání je (v dané souvislosti soustavná) činnost za účelem zisku. Pokud si sousedé jen rozdělí náklady mezi sebe nejde o žádný zisk. Pouze ušetří za stálou platbu za jedno odběrné místo (platba „za jistič“)
Odběratel prodává (za úplatu) proud dalšímu. Domnívám se, že jde o neoprávněnou činost. Páč na prodej energie musí být živnostenský list.
Nemyslím. Pokud někoho svezu autem z Prahy do Budějovic, nejsem taxislužba, přestože jsem si vzal prachy (100,–) Taxikář provozuje svou živnost za účelem zisku. Já pouze prodávám volnou kapacitu svého vozu, která by jinak propadla za podíl na nákladech. Odběratel nikomu nic neprodává, dva lidé se rozhodli pro společnou přípojku s podílením se na nákladech. Podobně lidé nepotřebují mít živnost na to aby odnesli své hadry do sekáče. Živnost musí mít až provozovatel sekondhandu, který hadry prodává za zvýšenou cenu pro zisk.