Avatar uživatele
MarcelaM.

Kde diagnostikovat poruchu ADHD u dospělého?

Zdravím, mám pocit, že můžu mít poruchu pozornosti/hy­peraktivitu. Chtěla bych diagnostiku, ale netuším kam zajít a zda se to platí. Četla jsem, že bych měla k psychiatrovi, což mě poněkud děsí. Budu mít někde záznam o navštívení psychiatra? Pokud budu mít ADHD, má to nějaké omezení? Budu mít stále stejná práva? Řízení auta apod?
Nemáte zkušenost? Budu ráda za konkrétní tipy na diagnostiku. (Praha).
Děkuji!

Zajímavá 0 před 664 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

S ohledem na tu skutečnost, že ADHD je diagnosa, která spadá do působnosti psychiatrie, se prostě psychiatrovi nevyhneš. Ano, můžeš nejprve kontaktovat praktického lékaře. Praktický lékař zná Tvou anamnesis, může zajistit potřebná vyšetření k vyloučení biologických vlivů, které by mohly způsobovat stav, který Ty laicky považuješ za projev ADHD (zejména interní a neurologické vyšetření).

Pokud vyšetření neodhalí biologickou příčinu, praktický lékař Ti napíše poukaz k psychiatrovi. Psychiatr Tě vyšetří, a pokud se potvrdí podezření na ADHD, tak Tě odešle ke klinickému psychologovi.

Ona, totiž, farmakotherapie u pacientů, u kterých bylo ADHD diagnostikováno až v dospělosti, se nasazuje jen u závažnějších stavů. Tím se nemusíš mordovat nyní, na to je dost času a posoudí to lékař.

Primární therapie obnáší edukaci, psychotherapii, zejména behaviorální therapii, či skupinovou therapii, a v případě potřeby i psychosociální intervenci (např. prostřednictvím sociálního pracovníka. A to provádí psycholog (případně sociální pracovník), ergo filosof, nikoli lékař.

O každé návštěvě odborného lékaře máš záznam ve své zdravotnické dokumentaci, kterou o Tobě vede praktický lékař. Napadá Tě nějaký racionální důvod, proč by o návštěvě, Ausgerechnet, psychiatra neměl být záznam ve Tvé zdravotnické dokumentaci, kterou o Tobě vede Tvůj praktický lékař? Mne ne.

Pokud budu mít ADHD“ je lapsus, buďto ADHD máš, arciť třeba nediagnostikované, a tím také neléčené, nebo ADHD nemáš, nic mezi tím neexistuje, to není chřipka, nebo filcky, abys to chytla, takto z večera od kamaráda v parku. 🤦‍♀️

Pokud ADHD máš, tak Ti, asi, musí způsobovat nějaké problémy v běžném životě, jinak bys neuvažovala o tom, že se s ním obrátíš na lékaře, že. A lékařská péče je od toho, aby Ti ty problémy, které Ti Tvůj stav způsobuje, pomohla odstranit, nebo alespoň zmírnit. Jinými slovy, máš-li ADHD, dosud takto nediagnostikované a neléčené, lékařskou a psychologickou péčí se Tvůj stav zlepší, nikoli zhorší.

Nevím, jaká omezení máš na mysli. Prostě každý pacient s hlavou, jako třeba pacient, který nemá nohu, je nějakým způsobem tím svým onemocněním determinován v obvyklém životě, minimálně do doby, než se ho therapií podaří stabilisovat. Jak my tady máme, jako, vědět, jestli můžeš bezpečně řídit auto? K řízení auta, krom jiného, je potřeba lékařská prohlídka a lékařský posudek. Pokud se Tvůj stav změní natolik, že nejsi s to bezpečně řídit ani s kompensačními pomůckami, je ve Tvém zájmu, abys řízení zanechala, protože je to mnohem lepší, než být tuhá, zmrzačená či mít někoho na svědomí, proboha! 🤦‍♀️

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Zajděte k svému praktickému lékaři, ten vás nasměruje a podá další informace. Ale nebude to tak „horké“, jak se vám zdá.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Psychiatr nebo klinický psycholog… Začal bych asi u praktika, pokud se s ním dá mluvit…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Anna20

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek