Avatar uživatele
plebs

Kolik je cena lidského života v ČR průměrně dle práva a podle příbuzných?

MS navrhuje jakýkoliv trest možno vyplatit což podle mého názoru je dobrý návrh příbuzní dostanou ihned peníze a odlehčí to věznicím které jsou přeplněny.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz před 214 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
da ny

To záleží na věku a zdraví.
Možná by to mohlo fungovat, „jen“, při odškodnění poškození zdraví
a trvalých následků. Což se dávno děje /(už za socíku).
Vliv, na případném snížení trestu, velmi pochybuji........

Za předpokladu, co by mohl společnosti přinést, za předpokládaný
užitek.., se určuje cena lidského života.
Odvést do státní kasy na daních, ZP, SP.

Vláda: Cena lidského života je 120 mil. Kč Zdroj: https://www.ban­ky.cz/clanky/vla­da-cena-lidskeho-zivota-je-120-mil-korun/?ref=copy

„V České republice je hodnota zmařeného (neskončeného) lidského života při absolutním vyřazení ze všech sfér společenského zapojení **stanovena na 400násobek průměrné mzdy za kalendářní rok **předcházející roku, v němž se ustálil zdravotní stav poškozeného. Aktuálně se tato částka pohybuje okolo 13, 3 mil. Kč“

Zdravý člověk má cenu 10 milionů korun, stanovili experti
Částka je důležitá pro všechny, kteří letos nebo v dalších letech způsobí či utrpí úraz, jenž má trvalé následky. Tvoří totiž výchozí bod, ze kterého by se měla vypočítávat náhrada za ztížené společenské uplatnění v situacích, kdy někdo jinému způsobí úraz a ten má doživotní následky.

„ odborníci vypočítali náhradu na 13 650 057 korun s tím, že úraz vyřadit ze života mladého člověka, který byl do té doby společensky velmi aktivní, plánoval další studium a většinu života měl před sebou. Podle původních pravidel s odškodňovacími tabulkami by přitom dívka získala 2 254 840 korun.
https://www.lf1­.cuni.cz/zdra­vy-clovek-ma-cenu-10-milionu-korun-stanovili-experti

Cena lidského života: 1,2 milionu ročně. Stát si určil hranici, kolik je ochoten zaplatit za lék
Zdroj: https://www.li­dovky.cz/domov/ce­na-lidskeho-zivota-1-2-milionu-rocne-stat-si-urcil-hranici-kolik-je-ochoten-zaplatit-za-lek.A190822_205­948_ln_noviny_form

A PRO RODINU?
Cena blízkého člověka, pro ztrátu může být nevyčíslitelná.
Méně významná i bezvýznamná, pokud jsou neuspořádané
rodinné vztahy, kde panuje nevraživost a nenávist, strach,
z agresivního devianta.
😉

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lgee

Nekde sem kdysi četl 10 milionů u běžného človeka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

považuji to za nesmysl. Nelze vyčíslit hodnotu lidského života. Nebo jsou snad na to nějaká kritéria? Celý návrh je podivný. Znamenalo by to, že ti bohatí mohou klidně vraždit, vždyť to zaplatí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Je třeba si uvědomit, že lidský život nelze právně monetárně vyčíslit. Právo se v ČR založené na principu nezadatelnosti a nedotknutelnosti života, který nemůže být nahrazen finančním vyrovnáním. V případech úmyslného zabití, trestní řád stanovuje trest odnětí svobody, nikoli možnost vyplacení pokuty.

Pokud se však jedná o náhradu škody v případě úmrtí způsobeného například nehodou, soudy rozhodují na základě konkrétních okolností jednotlivých případů. Při výpočtu se zohledňuje například ztráta příjmu pro rodinu, náklady na pohřeb atd. Taková náhrada ale nemůže nahradit lidský život jako takový.

Pokud jde o návrh na možnost vyplatit trest, je nutné si uvědomit, že hlavním účelem trestu je nejen kompenzace oběti nebo jejích příbuzných, ale také odstrašení a náprava pachatele. Bez ohledu na přeplněnost věznic, je trest odnětí svobody v některých případech nutný pro zajištění bezpečnosti společnosti.

V případě jakýkoliv návrhů týkajících se změny trestního řádu je důležité vést otevřenou debatu za účasti odborníků a široké veřejnosti, aby byly zohledněny všechny aspekty a potřeby společnosti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
plebs

Podle mého názoru pokud to projde bylo by vhodné upravit čl. 1 / lidé jsou rovni i v právech / Usnesení č. 2/1993 Sb. Rovněž přizvat znalce který by ohodnotil, zda se jednalo o přítele nebo přítelkyni, jakého pohlaví, zkoumat zda se držela u starce jako zlatokopka, ošetřovatelka případně jenom rozhoďnožka. Pokud navrhne státní zástupce mimosoudní vyrovnání a soud to přiklepne zda by mohl poškozený příbuzný ještě doplnit a navrhnout za osobu tržní cenu.
I když možná bude mít výhodu trochu prachatý politik, bělo límeček neb prodejce perníků

Avatar uživatele
Pepa25

Ale houno. Nic neprojde. Pokud Nejvyšší soud objevil a popsal mezeru (nejasný paragraf), prostě ustanovené, které by šlo vylažit jako peněžitý trest i za vážné zločiny, tak se vsadím o 50 tis., že to znění bude upraveno. Berete? https://www.no­vinky.cz/clanek/do­maci-penezity-trest-i-za-vrazdu-novela-trestniho-zakoniku-celi-tvrde-kritice-40472809

Avatar uživatele
Pepa25

Lgee: takto obecně je to plácnutí do vody. Vyčíslení přiznaného odškodnění se samozřejmě ŘÁDOVÉ liší podle věku a dalších okolností. Zní to sice babrbarsky, ale kažný musí uznat, že je jiná „hodnota života“ bezdomovce důchodovéo věku bez rodiny a mladého muže s vyživovanými dětmi. https://www.ceska-justice.cz/blog/ko­lik-stoji-zivot-lidskej/

Avatar uživatele
Lgee

Já si to nevymyslel, pouze konstantuji to co sem se kdysi dočetl. 🙂

Nový příspěvek