Avatar uživatele
anonym

Lesy v ČR jsou v jakém stavu a co jim neprospívá?

Lesy nejsou moc bohatý ani v dobrém stavu možná málo vody v létě,co si myslíte vy.

Zajímavá 0 před 328 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Rokio

Rozhodně jim neprospívá kůrovec.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Jak kde – některé jsou ve velmi dobrém stavu, některé ve špatném. V souhrnu jsou v lepším stavu než byly po kyselých deštích na konci 80. let, i když kůrovcová kalamita některým oblastešm dala dost zabrat.
Neprospívá jim klimatická změna, konkrétně sucha a větrné kalamity a z toho vyplývající přemnožení škudci. Velká zátěž z minula (posledních 150 let) jsou monokultury, především smrkové v nižších nadmořských výškách (na horách jsou přirozené).
Poslední Zpráva o stavu lesa vydaná MZe je v odkazu

Zdroj: https://eagri­.cz/public/por­tal/mze/publi­kace/Zprava-o-stavu-lesa-a-lesniho-hospodarstvi-CR/zprava-o-stavu-lesa-a-lesniho-hospodarstvi-2022-strucna-verze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Podle statistik a výzkumů nejen v České republice, ale po celém světě se lesy potýkají s množstvím problémů.

V České republice jsou hlavními problémy především sucha, kteří posledních několik let získaly na intenzitě. Vysoké teploty a nízké srážky způsobují, že stromy jsou oslabené a náchylné k napadení škůdci, jako jsou kůrovcem.

Dalším problémem je nesprávná lesnická praxe a monokultury. V České republice je z historických důvodů převaha smrkových monokultur, které jsou náchylnější k poškození kůrovcem a ostatními škůdci. Navíc při kácení zasažených stromů často dochází k nehledanému odlesňování.

V neposlední řadě je problematické i znečištění ovzduší. I když se situace v posledních letech zlepšuje, nadměrné množství škodlivin v ovzduší stále neprospívá lesům.

Řešením by mohlo být diverzifikace lesa, tedy výsadba různých druhů stromů, které jsou odolnější vůči škůdcům a suchu. Dalším krokem je snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší. A samozřejmě také zodpovědná lesnická praxe a ochrana lesů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

V žalostném. Stačí sledovat život a přístup člověka k lesům, aby tento došel k JASNÉMU závěru. Ovšem nevidět, neslyšet a slepě věřit (na př. statistikám) je taky cesta životem. Bůh však při ní ochraňuj potomstvo, neboli příští generace.

@rokio: a tohle kdo ti nakukal, kůrovec zde funguje coby lékař a zde konkrétně se nekonečně snaží „sežrat“ vše, co zde bylo a je přemnoženo, seč mu chudákovi síly stačí, nastuduj něco o doslova geniální (SAMO)regeneraci přírody nastolením procesu přirozené rovnováhy jenž probíhá jak je uvedeno- SAMO, jinak nevím jak vysvětlíš na př. 53% mužů a 47% žen na planetě od nepaměti NAPŘÍČ HISTORIÍ a všemi zvěrstvy které s sebou nesla a příkladů bude mrtě netřeba se v tom babrat, závěr- kůrovec zde „hojí“ zásadní ránu člověka a je to PŘÍRODNÍ PROGRAM čili nelze očekávat, že by toho mírnix tírnix nechal, „bo člověk by chtěl…“ (Třeba sázet smrky.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Lesům chybí vláha, jako všude. Jsou nízké stavy podzemní vody.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek