zjentek

Má ještě i v současnosti nějaký smysl číst trilogii „Cesta slepých ptáků“ od Součka?

Například pokud jsme ji nestihli přečíst již dříve a taky navzdory faktu, že L. Souček byl zjevně soudruh.

Odpovědi
elkon

Každý, kdo používá mozek, si může sám rozhodnout co bude číst a nepotřebuje nápovědu.

aliendrone

Jistě, jenže s obecným poklesem vzdělanosti a rozhledu se zdá, že čtenářů knih ubývá. Jednak je to způsobeno razantním nárůstem všeobecného trendu „výroby tupců s titulem“ (požadavek/potřeba zhovadilého dem[ent]okratického systému], druhak moderními technologiemi (interaktivní multimedia). Nezanedbatelný vliv má i dopad extenzivní produkce samotné literatury.

[Na vysvětlení to objasním na filmech. Kdysi se točilo několik DOBRÝCH filmů do roka. Dnes se natočí filmů do roka přinejmenším DESETINÁSOBEK, ale těch DOBRÝCH je STÁLE STEJNĚ, rozumíš? Zjevně ÚPADKOVÝ systém nás zkrátka „krmí hovny“ (zato VYDATNĚ!). A s knihami je to STEJNÉ. 😕 ]

Souček psal na naše poměry dobrou scifi, trilogie Cesta slepých ptáků obstojí i dnes (možná, že nepamětníkům přijdou některé věci podivné, naopak pamětníci budou možná chrochtat blahem). Je tam NÁPAD, prvky tajemna a vůbec „éňo ňůňo“ pro čtenáře „náročnější literatury“, než té kreslené od Marvelu. 😉

Pokud tedy člověk nepatří k těm, kteří v samotném čtení nevidí smysl a navíc NESNÁŠÍ moderní primitivní masovou produkci prostoduchého shitu beze smyslu a nápadu, tak smysl pro něj to MÁ. Osobně z české scifi hodnotím do TOP 10, doporučuji. 🙂

magorvkleci

Já myslím, že ne. Nápad je velmi dobrý, ale reálie Československa 60.let jsou dnes sotva pochopitelné a hlavně schéma románu v inscenovaných novinových rozhovorech je zastaralé a dílo je tak obtížně čitelné. Druhý díl je vysloveně nudný a třetí díl už skoro trapný.

zjentek

Elkon pošli tipy cos dosud přečetl. Chci být jako ty 👍

🙏

Tonda Káňa

Ten nic moc, někde to psal, že moc nečte…