zjentek

Má někdo tušení, v jakém prostoru probíhal Velký třesk?

Tak dobře, tedy předpokládejme, že tam bylo jen to super-husté vakuum, nic víc. To umím pochopit, i když, no… never mind. Jenže, NA (😮) jakém prostoru? Můžu si to nějak představit, z pohledu měřítkem? A další věc, CO (😮) tam takové vakuum tedy drželo pohromadě, než bylo neudržitelné? Já tomu pořád nerozumím… 😪

(Mně to celé přijde jako jen nějaký výdech a nádech nějakýho fakt obra. Snad jeho plíce, fakt se nechám poddat.)

Odpovědi
Drap

Myslím, že ve velkém prostoru. V malém by to byl jen malý třesk.

aliendrone

Je to „trochu jinak“. Superhusté vakuum vzniklo až PO Velkém třesku. Před ním nebylo. Nebyl dokonce ani sám prostoročas, VŠECHNO vzniklo „až po“. Jistě, nabízí se otázka „z čeho a do čeho“ takříkajíc explodoval vesmír?

I nad tím chytré hlavy spekulují. Pro lepší myšlenkové uchopení tomu dali název „kvantová pěna“ Co to je? I kdybys mě zabil, tak NWM (a ani nikdo jiný)! Je to prostě „něco, z čeho vznikají vesmíry“. Není to prostor, nemá to čas (tyhle věci vznikly až PO Velkém třesku). Nemá moc velký smysl o tom diskutovat, protože zákonitosti (ve smyslu jakém známe) tam neplatí.

Nemá smysl se ptát „z čeho to je“ nebo „v čem to je“. Tyto termíny začaly dávat smysl PO velkém třesku. Na kvantové úrovni Planckových jednotek je VŠECHNO totálně „na hlavu“. Dokonce ani „normální podivnosti“ v o několik řádů vyšší kvantové úrovni (úroveň/měřítko tzv. elementárních částic), kde je třeba úplně normální, že „jedna věc v JEDEN okamžik existuje na 2 či dokonce VÍCE místech současně“ (nám běžné je „buď jsi tady NEBO tam, ale nikdy ne na obou místech naráz“) nejsou proti tomu nic divného.

Prostě se ptáš po věcech, na které neexistuje ani smysluplná terminologie, natož nějaké vlastnosti. Takže „superhusté vakuum“ vzniklo krátce AŽ PO velkém třesku (poté, když vznikl čas i prostor, kteréžto před tím NEEXISTOVALY). Což je BTW i jeden z důvodů, proč se nemá smysl ptát na to, CO bylo PŘED „vznikem času“. Co asi, když neexistoval čas, tak neexistovalo ani žádné „před tím“, chňápeš bejku? 😉 😁 😁