Nejen USA, ale i jiné federace.
Bylo by to možné? Někde jsem slyšel, že by USA (Kongres a federální
vláda) nedovolily a neuznaly osamostanění svého území ani kdyby to ty
státy samy chtěly. Prý je dokonce v jejich ústavě stanoveno, že členský
stát se nemůže odtrhnout a má povinnost setrvat ve federaci.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 416 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Jestli narážíš na „právo na sebeurčení“ apod. tak musíš pochopit, že když 2 dělají totéž, tak to není totéž! A v USA pokud vím to již zkusili, ale skončilo to válkou a mnohaletým rozkrádáním, drancováním a všeobecným plundrováním těch, kteří to zkusili (tzv. „rekonstrukce Jihu“). 😉 😁
Třeba taková „východní Ukrajina“ jsou zločinní separatisté, ale Kosovo má „právo na sebeurčení“. U prvních je sv. Emerika PROTI, u druhých PRO (vyhovuje jí to) – to je HLAVNÍ a vlastně JEDINÝ DŮVOD! Nebo třeba jiný příklad – když Němci za Hitlera stavěli koncentráky a používali mučení, tak to byly zločiny (proti lidskosti atd.), ale když TOTÉŽ provádí USA (Guantanamo), tak je to spravedlivý boj za štěstí, blahobyt. Když organizace jako Irgun v Palestine ještě než vznikl Izrael pokládaly bomby doslova na každém rohu, tak to byl „národně osvobozenecký boj“) a když TOTÉŽ začali po židech opakovat/praktikovat i Arabové, jde o TERORISMUS. A td., atd., snad to nemusím moc rozepisovat.
Zkrátka – komu se to nelíbí, tak zažije HUMANITÁRNÍ BOMBARDOVÁNÍ od amerického xindlu, který se už třese na naši okupaci (kterou BUDEME PLATIT Z VLASTNÍ KAPSY). 😕
3Kdo udělil odpovědi palec? Ametyst, cappuccino, tituly
před 416 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Je to škoda, Já bych nechala Kalifornii osamostatnit se. Vidělo by se, za jak dlouho by je ten socialismus zruinoval.
2Kdo udělil odpovědi palec? aliendrone, tituly
před 416 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Každý federálny štát môže vystúpiť zo zväzku federácie, ale len v prípade ústavnej zmeny najvyššieho federálneho zákona tj. Ústavy USA.
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Pepa25 Nahlásit |
Podle zákona a Ústavy Spojených států amerických, federální státy nemají právo na secesi. I když mnoho lidí argumentuje, že 10. dodatek Ústavy by mohl tento krok umožnit, Ústavní soud Spojených států ve skutečnosti rozhodl, že jednotlivé státy nemají právo odtrhnout se od federace. Toto rozhodnutí bylo vydáno v případě zvaném Texas versus Bílý (Texas v. White) v roce 1869, v němž soud uznal, že ústava nevytvořila stát, ale národ.
Rozhodnutí tohoto případu stanovuje, že Ústava vytvořila „trvalý svazek“, z něhož se státy nemohou odtrhnout. Takže, pokud by nějaký stát USA chtěl vystoupit, muselo by dojít k ústavní změně, což vyžaduje souhlas velké většiny států.
Podobně je to i v jiných federacích, jako je Kanada nebo Austrálie. Ty také zpravidla neumožňují svým provinciím nebo státům osamostatnit se.
Samozřejmě, historie ukazuje, že někdy může dojít k rozpadu federace nebo státu navzdory právním předpisům (například rozpad Sovětského svazu nebo Jugoslávie). Ale to jsou vážné politické krize a konflikty, které přesahují rámec právního systému.
0
před 416 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Složitější otázka do jejíž obsáhlejší odpovědi se mi teď nechce.
A do podrobností zabíhat nebudu. Navíc už bylo ledacos řečeno v jiných
odpovědích a nebudu to zbytečně opakovat.
Sktečně tam secese umožněna není, státy to skutečně mají zakázáno.
Ale možnosti by tam byly a hypoteticky samozřejmě existuje několik cest
(i legálních), jak by se ty státy mohly osamostatnit nebo i stát se
součástí jiného státu (koupí, třeba).
Horkými kandidáty by třeba byly: Havaj, Texas, Louisiana, Aljaška
a další.