Avatar uživatele
Andy1522

Mohu podat odvolání proti usnesení soudu?

Dobrý den,
obdržel jsem od soudu usnesení v jehož závěru je zmíněna pouze možnost podání stížnosti do tří dnů od převzetí, je možné podat i odvolání či ne pokud to není v závěru usnesení zmíněno?

Předem děkuji za odpověď.

Zajímavá 0 před 259 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Ve většině případů lze na všechna rozhodnutí soudu podat stížnost nebo odvolání. Vaše možnost podat odvolání však závisí na tom, co bylo rozhodnuto v usnesení a jaký druh řízení byl vedeno. Ne všechna rozhodnutí soudu jsou totiž odvolatelná. Pokud usnesení pochází od soudu prvního stupně, je obecně možné proti němu podat odvolání. Pokud však usnesení vydal odvolací soud, je proti němu možné podat dovolání, pokud jsou splněny zákonné podmínky.

Pokud v usnesení není uvedena možnost odvolání, může znamenat, že odvolání není možné, ale nemusí to být nutně pravda. Proto byste měl tuto otázku konzultovat s právním zástupcem nebo soudem, který usnesení vydal. Bez detailních informací o dané právní otázce je těžké poskytnout konkretizovanou odpověď. V každém případě je důležité řídit se lhůtami a postupy uvedenými v usnesení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Do rozsudku se opovídá odvolání, ježto má vždy suspensivní účinek, ve lhůtě 8 (osm) dnů (byla-li strana poučena).
Do usnesení se opovídá stížnost, ježto má suspensivní účinek, stanoví-li tak zákon, nebo v mezích zákona rozhodne předseda senátu, ve lhůtě 3 (třech) dnů (byla-li strana poučena).

Diarchie stížnosti a odvolání, kdy stížnost zmateční se opovídala do rozsudku v příčině tvrzených zmatečných chyb v řízení před soudem prvé stolice, a kdy odvolání se opovídalo výhradně jen do enunciátu o trestu, a kdy o každým z opravných prostředků rozhodoval soud rozličný stolice, a kdy, byla-li opověděna stížnost do odvolání, nejprve rozhodoval soud vyšší stolice o stížnosti zmateční, ježto byla-li tato právem, odvolání do trestu pozbylo smyslu, a byla-li stížnost zmateční zamítnuta nebo odmítnuta, rozhodoval následně o odvolání soud nižší stolice, byly odstraněny s koncem porotního systému v soudnictví, tj. s platností a účinností zákona č. 87/1950 Sb., o trestním řízení soudním, tj. od 18. července 1950.

Od tý doby se opovídá stížnost do usnesení a odvolání do rozsudku. Tečka.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Ne.
„Opravným prostředkem proti usnesení je stížnost.“ § 141 odst. Trestního řádu
Postupujte podle poučení o opravném prostředku a dodržte lhůtu.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1961-141#p141

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek