Dobrý den,
Dovolil bych si nastínit možnou problematiku v rámci zneplatnění
rozhodnutí o přijetí ke studiu.
Řekněme, že dnešní absolvent pan Zelený, se dostane kupříkladu v roce
2005 na VŠ omylem. V roce 2010 absolvuje a získá diplom. Dnes se však
zjistí, že daný student neměl být na školu správně nikdy přijat, neboť
dvoučlenná přijímací komise skládající se z předsedy komise a jednoho
řádného člena tehdy udělala početní chybu a omylem dala studentovi
vyšší počet bodů za přijímací písemný test, než správně měl
student obdržet.
Otázka zní: Pokud by rektor/děkan chtěli dnes zrušit vysokou školou vydané rozhodnutí o přijetí ke studiu pro daného studenta mají na to pouze lhůtu stanovenou pro přezkum všech rozhodnutí dle správního řádu a jeho § 97 ods. 2 nebo by rektor musel postupovat podle správního řádu, zákona č. 71/1967 účinného v té době, kdy k vydání rozhodnutí došlo, a postupovat maximálně podle lhůt určené podle § 62–64 – obnově řízení nebo podle § 65–68 pro přezkoumání rozhodnutí mimo odvolací řízení? Pak by se s tím již nedalo nic dělat?
Spíše se kloním k tomu, že by se za užití kolizního pravidla Lex posterior derogat priori – pozdější zákon ruší dřívější, teoreticky mohlo tedy využít pouze § 94–99 správního řádu 500/2004 Sb.
Mne velice mate § 105 platný v ZVS v roce 2005, který stanoví,
že:
„Nestanoví-li tento zákon jinak, postupuje se v řízení ve věcech
upravených tímto zákonem podle obecných předpisů o správním
řízení.“
Proto si nevím rady, jak na otázku odpovědět.
§ 50 ZVS sice stanoví, že jde rozhodnutí o přijetí přezkoumat, ale pouze ze strany studenta, pokud by tedy chtěla VŠ přezkoumat své vlastní rozhodnutí z roku 2005 dnes postupovali by tedy jak?
Mohla by být na straně studenta uplatněna dobrá víra, za předpokladu, že chybu udělala pouze škola (2 členové komise tedy byli nedbalí) + děkan, který rozhoduje o konečném přijetí de facto také udělal chybu, neboť on je osoba zodpovědná za vypracování rozhodnutí k přijetí ke studiu a to, že zcela jistě nekontroluje body na testu a jen slepě opisuje doporučení komise k přijetí již přece nemůže jít studentovi k tíži. U dobré víry se uplatňuje vždy stav mohl a měl, kdy bychom mohli i říct, že student si mohl v rámci využití možnosti nahlédnout do testu a body si přepočítat – § 50 ods. 5 ZVŠ 111/1998. I kdybychom mohli říci, že student byl s výsledkem a testem seznámen, žádný zákon mu nenařizuje, že si musí body po komisi přepočítat a v realu života k tomuto také nedochází. Student, který je přijatý spoléhá na to, že body, které na přijímací zkoušce na VŠ obdržel, spočítali oba dva členové komise nebo alespoň ten, kdo původně spočítal ony body chybně, byl následně zkontrolován druhým členem komise. Pokud tady není žádný kontrolní mechanismus a může dojít k pochybení v tom smyslu, že body dává jen jeden člen přijímací komise a druhý je členem „pouze do počtu“, nemá tedy jakéhokoliv smyslu, aby se komise sestávala z více než jednoho člena. Navíc přijatý student z hlediska logiky nebude vůbec řešit nějaké body na testu, bude ho zajímat jen to, že byl přijat a nic víc.
Vzhledem k tomu, že každoročně se účastní přijímacích zkoušek
několik desítek tisíc lidí ročně, prostor pro pochybení se zde tedy
nabízí a kdybychom prošli VŠ archivy, asi bychom se divili, kolik pochybení
bychom našli.
Proto bych rád poprosil o odpověď na otázku, neboť nemám právní
vzdělání a jen mne zajímá možný postup vysoké školy v této
problematice po tolika letech, které jsem uvedl pouze pro ilustraci.
Děkuji, Stanislav
Zajímavá 0 před 1697 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Vystudoval, získal diplom a ten mu už nikdo nesebere. Pokud neměl být přijat, nikdo to už řešit nebude.Je to chyba školy.Člověk je tvor chybující, jak je známo.
3Kdo udělil odpovědi palec? annas, Mc Merkurion, Rokio
před 1697 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Pochybuju, že i kdyby se na něco takového v rámci školy přišlo, že by to nějak znovu otevírali. Byli by sami za pitomce. Navíc student byl přijat řádně vystudoval, o titul by určitě nepřišel. Celá věc je „promlčená“.
2Kdo udělil odpovědi palec? Mc Merkurion, Rokio
před 1697 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek