Avatar uživatele
Savier

Může být člověk, který má jen ZŠ, chytrý?

Zajímavá 0 před 9 hod Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Vzdělanost nemusí nutně znamenat chytrost.

Jedna moje bývalá kolegyně má jak výuční list, tak i maturitu a nemá dobrý přirozený intelekt. Když jsem ji položil jednoduché hádanky, měla s nimi problémy. Kromě toho na své pracovní pozici vydržila kratší dobu než dělník, který bez problémů věděl, o čem je řeč, když jsem mu dal prosté hádanky z netu. Přitom má „pouze“ učňák.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Podle mne je chytrý ten, kdo si dokáže poradit, a ví kde najde řešení. Einstein prý vyhledával kolik cm je jedna stopa. Nezáleží, kolik máte informací, ale je dokážeme použit. Viz hloupý Honza v pohádkách. A mimochodem, za ZŠ patří čárka, je tam vložená věta

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Kdyby byl chytrý, tak nebude mít jen základní školu. Protože by mu došlo, že jen základní školou se moc dobře neuživí. Pokud nebude dělat nějaké levoty. Nemusí to ale být pravidlem.
Podívej se na Rokia, má údajně střední školu, ale přesto se chová jako dement.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Nestačí len ukončiť školu, ak nie ste dosť chytrý, aby ste získané znalosti využili. Škola dáva len široký základ vedomostí, ktoré podľa svojej potreby a záujmov usmerňujte a zvyšujete.
Chytrý človek chce vedieť viac a viac, pretože tak chce. Svoje znalosti dokáže využiť v rámci svojich vedomostí a čo nepozná, snaží sa naučiť

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Proč by to nebylo možné?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

A proč by ne?

Na intelekt (nejen IQ) a bystrost škola nemusí mít vliv. Ani titul z člověka neudělá nezbytně chytřejšího a lepšího.
Obzvlášť při takovém vzdělávacím systému (zejména SŠ).

Z hlediska vědomostí taky. Člověk nepotřebuje veřejné vzdělání, aby měl přehled, znalosti, rozvíjel své schopnosti, u/měl plno dovedností…

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Nekdy i chytrejsi nez vysokoskolak!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Definuj chytrost…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Podle toho jaký mají někteří politici sebevědomí, tak odhaduji že mají jenom ZŠ a jsou chytří.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Samozřejmě ano. Na základní škole se intelekt nutně nepozná. Děti se vyvíjejí různě rychle nebo pomalu, a z některých jsou géniové až po 20. roce věku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Pokud mám odpovědětna otázku,není to snadné. Zvlášť, pokud se „opřu“,
o vlastní (již letité) zkušenosti.
Chytrost nejsou žádné čáry 😉 Ponechme stranou získané a uchované vědomosti)někdy je to, lehce nabyl, lehko pozbyl, umí se "jen“ učit a naučit, co a kdy je třeba).

Netuším, co si pod „chytrostí, Ty představuješ……

Slovo CHYTRÝ:
„Pochází z latinského intellectus, tedy rozum, pochopení, které je od slovesa intellegere, čili rozumět, chápat, doslova však vybírat si. Staří Římaně totiž věděli, že inteligentní je ten, kdo si umí vybrat z více možností tu správnou.“
https://stred­nicechy.rozhlas­.cz/chytry-7284671
Setkala jsem se s mnoha lidmi s „pouhým“ základním vzděláním.
Dříve, u starších ročníků to byla i otázka možností. Nemohli, z moha důvodů jít studovat. Rodiče na to neměli prostředky. ČÍM DŘÍVE UBYLO DOMA HLADOVÉHO KTKU, který šel pracovat, neb do o učení, TÍM LÉPE. Tam se o vše postaral a platil stát (ubytování, stravu, část ošacení, volnočasové, pracovní, uniformy, kapesné).
Těmto lidem (ročníkům), nechyběla inteligence, dostatečně vysoké IQ a životem je provázel „zdravý, selský rozum“ a dostatek chytrost 😉
ASI od 60. let minulého století je to jinak.
Setkala jsem se s mnoha lidmi, kteří byli žáky SŠ, ale neodmaturovali. Mají tedy ZŠ.
To je bohužel i fenomén dnešní doby…..

Musím přiznat, že řada těch „mladších“ , kteří nebyli na SŠ a JEJICH DOSAŽENÝM VZDĚLÁNÍM, JE ZŠ, chytrostí příliš neoplývala a neoplývá.
Tedy NE-umí vybrat z více možností tu správnou. Volí to jednoduché, c je momentálně napadne, bez přemýšlení. Mnohdy se chovají jako vidláci, neandrtálci, pro ostatní nelogicky a nepochopitelně­......
Neumí, nesnaží se volit způsob, cestu, rozhodnout se atp.
Někteří, na základě zkušeností (životních, pracovních) i získávání informací, se postupně dopracují i k té CHYTROSTI.
Jiní , jen k vychytralosti. Ale ta si nevybírá. Tam se rekrutují lidé napříč generacemi, bez ohledu na inteligenci a vzdělání. Tam je to i tak, že čím vyšší vzdělání, tím více vychytralosti, tím větší „šmejd“ a prospěchář. 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tonda Káňa

Ametyst: Pravda! Mnoho lidových géniů se rodí až později po absolvování vysoké školy života. 😂😂

Avatar uživatele
Savier

Kelt: Díky za opravdu. Opraveno!

Nový příspěvek